Ylienkeli loi enkelit sekä ihmisen, onhan Miikael Herra! Juudaan kirje valaisee Jeesuksen taistelua mooseksen ruumiista paholaisen kanssa. Voitonhan vei tunnetusti tässä Jeesus. Hän myös herättää loputkin kuolleet pyhät äänellään, Ylienkelin voimallisella äänellä joka luo kaiken uudeksi, toisessa tulemuksessaan. Miikael otti jo ihmisen muodon mutta nyt hän on Herra!
Miikael on ylempi enkeleitä
ylienkeli
180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Siksi, että ainakaan suomenkieliset raamatunkäännökset eivät tue sitä näkemystä, että ylienkeli Miikael ja Herra Jeesus olisivat sama persoona. Raamatun alkukielissä saattaa tosin löytyä sille tukea, mutta valtaosa maamme maallikoista ei anna arvoa sellaiselle, mitä eivät ymmärrä.
Siksi minä ole valinnut sen tien, että pidän ylienkeli Miikaelia eri persoonana kuin Herraa Jeesusta, kunnes Jeesus minulle sen toisin todistaa.
Juudaan kirjeen kohta eli Juuda 9 näyttää tukevan näkemystäni, koskapa Miikael ei siinä rohkene lausua tuomiota vaan siirtää sen Herralle, joka on Tuomari, joka taas totisesti rohkenee lausua tarvittavat tuomiot.
Samoin 1. Tess. 4:16 en näe syytä ymmärtää, että ylienkelin ääni olisi itse Herran Jeesuksen ääni, Herran, joka silloin tulee alas Taivaasta (pilvien tasolle tosin). Ylienkelin ääni kuuluu siinä samaan kategoriaan kuin käskyhuuto ja Jumalan pasuunan (sen 7. pasuunan) kuuluminen.
Tarkoitan tällä vain sitä, että meitä pyritään kaikin tavoin jo muutenkin väärinymmärtämään, niin että miksi pitäisimme tällaisesta kohdasta niin kovin kiinni, jossa varsinkin oman kielemme raamatunkäännösen mukaan on jopa johdonmukaista nähdä opetuksemme epäraamatullisena.
Eli on totuus tässä mikä tahansa, niin pyrkikäämme ennen muuta osoittamaan se, että uskomme ehdottomasti ja täydellisesti Jeesukseen jumaluuteen ja jos joku sivunäkemys sitä kuvaa häiritsee, niin vaietkaamme mieluummin siitä.