Utahissa on tämä mormonien kaikkeinpyhin paikka niitten päätemmpeli.jonka sisään ei päästetä ketään ulkopuolista näkemään mitä siellä on?
olisi mielenkiintoista todella tietää mitä siellä on?
Niin siellä on kadonnut mm. uskovia ihmisä jäljettömiin, ilmeistä on että ne on menneet kiertämään sitä temppeliä muurien siäpuolelle ja siellä olevat vartijat ovat ne napanneet, ja ilmeisesti heidät on sitten likvidoitu,
no nyt herää kysymys miksei Jumala ole suojellut heitä, kenenkään uskovan ei pitäisi aliarvioida paikkoja jotka ovat vihollisen hallussa ja mennä sinne ilman Jumalan itsensä antamaa kehoitusta.
olisi mielenkiintoista todella tietää mitä siellä on?
Niin siellä on kadonnut mm. uskovia ihmisä jäljettömiin, ilmeistä on että ne on menneet kiertämään sitä temppeliä muurien siäpuolelle ja siellä olevat vartijat ovat ne napanneet, ja ilmeisesti heidät on sitten likvidoitu,
no nyt herää kysymys miksei Jumala ole suojellut heitä, kenenkään uskovan ei pitäisi aliarvioida paikkoja jotka ovat vihollisen hallussa ja mennä sinne ilman Jumalan itsensä antamaa kehoitusta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ennen käyttöön vihkimistä temppelimme ovat kaikille avoimia tutustumiskäyntejä varten.
Väitteesi ihmisten katoamisesta on ensimmäinen laatuaan ainakin minun silmilleni. Kaikkea tuo "mielenkutistus" tuottaakin.
Terve tuloa tutustumaan kun Helsingin temppeli avataan v. 2005. Lisätietoja: www.momonit.fi
Espoossa temppelin rakennustyömaalla näyttää olleen hiljaista koko syksyn jo usean kuukauden ajan. Ajelen siitä päivittäin töihin vierestä. Ei rakennusfirman miehiä eikä koneita töissä. Onkohan mormonien temppelin rakennustyöt keskeytetty jostain syystä?
Viimeksi saamani tiedon mukaan pääurakoitsijaa ei ole vielä valittu. Työ voi olla aika vaativaa. Tietojeni mukaan temppeliä ei rakenneta elementeistä kuten nykyisin on tapana monissa kohteissa. Työ kyllä etenee. Monia yksityiskohtia valmistellaan työmaan ulkopuolella, ei kuitenkaan elementtejä ellei sellaisiksi lueta ovia tms.
Pääurakoitsijaa valitaan.
Eikä valmistu ennekö 2006.
SIIS MITÄ?OOTKO LUKENUT JONKU DEKKARIN.ENSINNÄKIN UTAHISSA EI OLE MITÄÄN PÄÄTEMPPELIÄ.KIRKKOMME TEMPPELEITÄ ON JOKA OUOLELLA MAAILMAA.NIIHIN EI TODELLAKAAN LIITY MITÄÄN SALAMYHKÄISYYTTÄ JNE.NE OVAT TODELLA PYHIÄ PAIKKOJA MEILLE JA EIHÄN ILMESTYS MAJAANKAAN TAI KRISTUKSEN AJAN TEMPPELEIHIN VOINUT MENNÄ KUKA TAHANSA.EI KAIKKI KIRKKOMME JÄSENETKÄÄN.HERRA HALUAA PITÄÄ NE PYHINÄ JA PUHTAINA.
oliskohan edes mormonien palstalla hieman hienotunteisuutta sekä mormonien että muiden (myös vastustajien) osalta keskustelussa. Ei nämä uskonasiat täällä nyt kuitenkaan selviä. Jokainen miettiköön itse oman elämänsä perustan ja mihin uskoo ja on uskomatta. Täällä voi vain keskustella asian eri näkökulmista, mutta ei juuri muuta. Pidetään se keskustelu asiallisena puolin ja toisin.
Näin kuulin kerrottavan, yksi mies oli mennyt kiertämään sitä temppeliä muurien sisäpuolelle joka myös on kiellettyä aluetta jolloin mormoni mies oli tullut juosten kysymään mitä teet hän vastasi rukoilevansa ja jatkoi matkaa, hetken päästä tuli kaksi aseistettua ja rotevaa miestä ja alkoivat retuuttaa tätä kaveria joka itsekin oli lähes kaksimetrinen, hän alkoi kovaan ääneen huutaa minne viette minua, ja lähellä ollut turistiryhmänsä alkoi ihmetellä meteliä, silloin vartijat päästivät hänet irti jolloin hän juoksi äkkiä pois alueelta turistien luokse.
Niin Salt Lake Cityssä tämä pääpaikka on kuvia näkynyt suomenkin teeveessä.
Missä tarkoituksessa hän siten siellä liikkui? Ei riitä selitykseksi, että hän rukoili. Se ei tunnu uskottavalta. Kysymyksessä oli nähdäkseni joko mielisairas tai tarkoituksellisesti häiriötä aiheuttamaan pyrkivä henkilö. Kyllä meitä pyritään häiritsemään monin tavoin.
Kyllä sinne Suolajärven temppelin ihan rappusille asti pääsee... siis ulkopuolelle ihan vapaasti.
Olisi kys. henkilö mennyt temppelin sisälle?
Missä tuo juttu on? verkossa?
Kyllä itse uskon paljon mieluummin ufoihin,kun näihin ns.uskontoihin.Minkä muun varjolla on enemmän tapettu ihmisiä?Tämäkin mormoniuskovaisten joukko sisältää höynäyttäjiä ja höynäytettyjä.Joka ainoa uskovainen voi mennä peilin eteen ja kysyä itseltään,kumpaan joukkoon kuuluu.Tämä koskee kaikkia uskontokuntia.Pöljäksi ei synnytä,siihen täytyy kasvaa.