opettamaan seurakuntiin? Enkeleillä on lopunajassa suuri tehtävä, mutta ihmeen vähän siitä puhutaan.
Joko enkelit
ovat tulleet
29491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Nykyään saa sellaista opetusta jopa nettiseurakunnassa, että ei voi kuin ihmetellä, niin selkeää ja kirkasta se opetus on.
Ihmise eivät tiedosta tätä asiaa eivätkä he, jotka tietävävät täällä netissä kirjoittelekkaan vaan ovat kentällä seurakunnissa työssä.
Herra varmasti on jokaielle enkelille henkilökohtaisesti asista kertova jokainenhan valjestetaan omiin tehtäviinsä sen mukaan mikä on itse kunkin oma alue.
Enkelit ovat täällä lopun ajan työtä tekemässä ja avamassa ihmis sydämiä Jeesuksen toiselle tulemukselle.
Onko täällä maailmassa ihmiseksi syntyneitä enkeleitä, ja jos mielestäsi on, niin mistä olet tähän johtopäätökseen tullut ja kuka on sinulle näin opettanut?
on samanlaisia Elian henkisiä, kuin oli Johannes Kastaja?
kaiken tarpeelisen enkeleistä, ja se mikä siihen lisätään on (pahasta elikkä perkeleestä) ;)
enkeleistä. Ole kiltti ja kerro.
tulisi julistamaan toisenlaista evankeliumia, niin älkää uskoko. Eikä raamatussa missään kerrota, että enkelit tulevat Pyhän Hengen sijasta kirkastamaan Jeesusta ?
sijasta, vaan yhdessä Pyhän Hengen ja Jeesuksen kanssa. Oletko sinä aina ollut noin kyyninen?
dollisuus säilyttää usko ja Jumalan armo kyynisenä, kuin haalia korvan kutinaan outoja oppeja. ;)
muututtu. Araksi, mutta kai se pitää ymmärtää, että siellä merellä saa koko ajan kytätä niitä myrskyjä ja se jää sitten tavaksi.Taitaa tulla jatkuvasti arkailtua, että ei vain satu lukemaan vääriä oppeja.
tollasia se saatana on jo yrittänyt mulle syöttää pitkät tovit. ;(
kiusaa. Minä ainakin vain kysyin, että ootko merellä mennyt araksi. Voithan sinä olla vaikka verotarkastaja, siinä hommassa kyllä tulee epäluuloiseksi, eikä ainakaan uskalla luottaa kenenkään ihmisen olevan rehellien. Joutuu vielä työstä poissa, jos alkaa liikaa luottaa.
Epäluuloisuudessa on se kamala kirous, että se vie vapauden elämästä ja tekee ihmisestä kyynisen.
sulla on ihan väärät luulot karhujen luonteesta?
ovat?
tossa ylempänä. "arka ja epäluuloinen" kun se on sinun näkemyksesi "merikarhusta ja verokarhusta" niin minkäpä minä sille voin. ;)
Se menee yli Raamatun, kukaan ei tällaista opeta seurakunnissa ja tämä sinun enkeliopetuksesi ahdistaa minua jostain syystä tosi paljon.
Tuossa ei ole mitään pahaa jos puhuu enkeleistä, mutta enkeleistä ei koskaan puhuta, vaan pelätään. Enkelit tuovat aina valon mukanaan. Ei tätäkään pidä kiertää, sillä raamattu puhuu enkeleistä ja kertoo niiden joskus tulevan. Kukaan ei osaa opettaa tästä asiasta ja sanotaan jopa niin, että Martti Luther teki hiukkasen halvaksi tämän enkeliasian. En tiedä onko totta.
Tuolla on kyllä enkeleistä oma palstakin.
Mikä sinua pelottaa tuossa enkeliasiassa?
saatanakin pukeutuu valkeuden enkeliksi ...
pysähtyy, jos ihmiset eivät uskalla mitään muuta, kuin pelätä, että ei vain tulisi väärää opetusta vastaan. Jeesus ei tullut tänne tekemään ihmisistä ahdassydämisiä, vaan tuli tekemään ihmisestä vapaan ja asioista kiinnostuneen.
Suurin esten uskontiellä on se, että ihmiset eivät luota Jumalaan, vaan tekevät itsestään varjelijoitaan ja siksi tienauraajia tarvitaan, sillä nämä auraajat auttavat ihmisiä vapaaseen ja raikkaaseen uskoon. Ei tuo enkeliasiakaan ole poissuljettava, sillä Raamattuhan kertoo enkeleistäkin.
Älkää pelotelko toisianne nurkkaan.
Siellä missä on sydämen usko, siellä on rakkaus ja vapaus. Jos näet vihaa ja kiivastusta, halveksintaa ja toisten alentamista, niin sitten tiedä, että olet tavannut eksyksissä olevia. Heitäkin voi pyrkiä auttamaan rakkauden piiriin, sillä Jumala on RAKKAUS.
olisikin ihmiseksi syntyneitä enkeleitä, niin kuin sinä opetat, niin MIKSI siitä täytyy puhua ja opettaa?
Jumala yksin tietää kaiken ja Pyhä Henki kirkastaa Jeesuksen Kristuksen ja VEREN merkityksen.
Tätä meidän tulee mielestäni puhua ja julistaa, eikä mietiskellä kuka tutuistamme on mahdollisesti "enkeli".
Tämä on todella outoa ja ahdistavaa juttua minulle.
Jeesus Kristus on minun Herrani ja Hänen sovintoverensä on vuodatettu minun syntieni tähden.
kirjoitat ... ja siksi tienauraajia tarvitaan ???? siis Jeesustie on tukossa ??? älä yritä eksyttää.
että täällä on ihmiseksi syntyneitä opettajia. Joku muu kävi sen opetuksen antamassa. Minä olen tuulettanut muuten teidän ahdaskatseisuuttanne, jotta te vapautuisitte uskomaan rohkeasti.
hengen täyttämän uskon tulemiselle. Oikea usko ei ole kyyläämistä ja pelkäämistä, vaan se on rohkeutta ja ilosanoman julistamista ja Jumalan Sanan tuntemista.
en ole opettanut, että täällä on ihmisiksi syntyneitä enkeleitä.
mitä sinä tarkoitat?? Täällä on vain vajavaisia IHMISIÄ, ei mitään ylimaallisia ja "taivaallisia" "opettajia".
tarkoitus oli kirjoittaa, että en ole opettanut, että täällä on ihmiseksi syntyneitä enkeleitä:).
taitaa olla vielä vähäsen opetusta. Vai tietääkö kukaan onko missään kukaan niistä osannut opettaa? Nehän ovat Ilmestyskirjassa kerrottua, joten luulisi niistäkin jo jonkun kiinnostuvan.
tuota Aaasina seitsemän seurakunna aikaa.
* Paikallis-seurakunnista löytyy kaikki nämä seitsemän mallia. Ja näitä silloisia seurakuntia johtivat enkelit, joka ei toistunut sitten enää vaikka enekeleitä ehkä liikkuu seurakunnissa, koska Paavali sanoo, että olemme voineet pitää enekleitä vieraanamme, itse sitä tietämättä.
* Paneppas merkille, että kun neljäs luku alkaa, ei eneää puhuta seurakunnista mitään, eikä myöskään Pyhä Henki anna kehoitusta , joaka on jokkaiselle seurakulla siihen asti.
* "Jolla on korva, se kuulkoon, mitä Henki seurakunnille sanoo."
* KOlmannen ja neljännen luvun ajankohdassa otetaaan seurakunta ylös taivaaseen, siinä on selvä asiayhteys Jeesuksen tulemiselle. Siitä eteenpäin ei enää puhuta maanpäällisestä seurakunnista mitään. Ei, koska se on taivaassa.
* Ja nyt elämme todennäköisesti Laodikean seurakunnan aikaa. Hengellinen velttous ja inhimillisyys rehoittavat seurakunnissa, en puhu maailmasta, vaan seurakunnan tilasta. Jeesus käskee hankkimaan silmävoidetta, ja pyrkimään ensirakkauteen, sillä ilman sitä, olemme penseitä, ja Hän voi oksentaa penseät ulos suustaan.
* Kristuksen ruumis e voi olla penseä!
* Kannattaa lukea koko Ilmk. kolmas luku koknaan, ja miksei tietysti Raamattua toki muutenkin!
jotka tutkivat Ilmestyskirjaa.
Mitä mieltä olet siitä mahdollisuudesta, että nämä seitsemän seurakunta muotoa vaikuttaisivat nyt täällä yhtäaikaa.
Nimittäin, kun lukee tuota Filadelfian seurakunnan enkelille kirjoitettua kirjettä, niin siitä käy ilmi, että Jumala lupaa pelastaa tämän seurakunnan koetuksen hetkestä, joka on tuleva koettelemaan koko maanpiiriä. Tätä seurakuntaa Jumala sanoo uskolliseksi ja sen takia lupaa pelastaa heidät tuosta koetuksen ajasta.
Eikö koko maanpiiriä koetteleva koetuksen aika ole vielä edessämme ja tuolta edessämme olevalta koetukselta Jumala lupaa pelastaa Filadelfian seurakunnan. Toisin sanoen filadelfialaiset eivät joudu olemaan ahdistuksen ajassa.
Johanneksen ilmestys 3
7 Ja Filadelfian seurakunnan enkelille kirjoita: 'Näin sanoo Pyhä, Totinen, jolla on Daavidin avain, hän, joka avaa, eikä kukaan sulje, ja joka sulkee, eikä kukaan avaa:
8 Minä tiedän sinun tekosi. Katso, minä olen avannut sinun eteesi oven, eikä kukaan voi sitä sulkea; sillä tosin on sinun voimasi vähäinen, mutta sinä olet ottanut vaarin minun sanastani etkä ole minun nimeäni kieltänyt.
9 Katso, minä annan sinulle saatanan synagoogasta niitä, jotka sanovat olevansa juutalaisia, eivätkä ole, vaan valhettelevat; katso, minä olen saattava heidät siihen, että he tulevat ja kumartuvat sinun jalkojesi eteen ja ymmärtävät, että minä sinua rakastan.
10 Koska sinä olet ottanut minun kärsivällisyyteni sanasta vaarin, niin minä myös otan sinusta vaarin ja pelastan sinut koetuksen hetkestä, joka on tuleva yli koko maanpiirin koettelemaan niitä, jotka maan päällä asuvat.
11 Minä tulen pian; pidä, mitä sinulla on, ettei kukaan ottaisi sinun kruunuasi.
12 Joka voittaa, sen minä teen pylvääksi Jumalani temppeliin, eikä hän koskaan enää lähde sieltä ulos, ja minä kirjoitan häneen Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen, sen uuden Jerusalemin, joka laskeutuu alas taivaasta minun Jumalani tyköä, ja oman uuden nimeni.
13 Jolla on korva, se kuulkoon, mitä Henki seurakunnille sanoo.'