Paavi: "Jumalaa ei ole"

Roomalais-katolinen kirkko opettaa, että paavi on erehtymätön viran puolesta puhuessaan. Eikö paavilla siis ole vapaata tahtoa? Jumalako hänen huuliaan liikuttaa? Entä jos paavi omasta vapaasta tahdostaan päättääkin sanoa: "ei Jumalaa ole"? Onko hän katolisten mielestä silloinkin erehtymätön? Jos on, tuohan merkitsisi katolisen kirkon historian loppua.
1196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos olen ymmärtänyt oikein, Paavin erehtymättömyys Roomalaiskatolisessa kirkossa koskee Paavin antamia lausuntoja siitä, kuinka Roomalaiskatolista uskoa tulisi sen sisällä harjoittaa? Käytännössä tämä merkitsee ilmeisesti sitä, että yksittäisellä Roomalaikatolilaisessa ei ole oikeutta tulkita kyseisestä asiasta annettuja muutoin tai toimia toisin?

Muissa asioissa Paavi sensijaan voi erehtyä, jos olen oikein käsittänyt.

Tosin tällaista Paavin antamaa lausuntoa vastaankin tehtyihin rikkeisiinkin riittää "armo" joko aneen muodossa, jos kyseessä on vakavampi asia, tai papin määräämää "hyvitys seremonia" rukouksineen tai pelkkä rippi ja synninpäästö.

Ja lausuntonsa Paavi voi antaa konsultoituaan neuvonantajia tai itse rukoiltuaan asiaa.

Siitä onkin pitkä aika kun viimeksi tutustuin Room.katolisen kirkon tapaan käsitellä syntikysymystä.

Mutta muuten avauksesi on tosi hyvä, sillä onhan se huomattavasti helpompaa keskustella asioista kun niistä ensin on tuotu ne seikat esiin jotka voidaan tietää. Ja sitten tarkistetaan niiden paikkaansa pitävyys. Ja tälle pohjalle sitten rakennetaan keskustelu.

Ateismin yksioikoinen tapa tuoda tunnepuolen ilmiöt mukaan keskusteluun on jossainmäärin em. seikat poissulkeva.

Ei kukaan kiellä, että tunteilla ei olisi merkitystä asioihin. Mutta se ei ole vain oikein ollut ennen Suomalaisessa keskustelukulttuurissa niin esillä kuin nykyisen ateismin aikana. Ennen tunteet olivat lähinnä ihmisten keskellä vapaa-aikana ja perheiden kesken.

Aika kuitenkin varmaan näyttää mitä tämä ateismin mukanaan tuoma tapa saa aikaikaiseksi
keskustelukulttuurille? Onko muutos parempaanpäin vai huonompaan? Vai jääkö se vain päivän perhoseksi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


LasarusCelestius kirjoitti:

Roomalais-katolinen kirkko opettaa, että paavi on erehtymätön viran puolesta puhuessaan. Eikö paavilla siis ole vapaata tahtoa? Jumalako hänen huuliaan liikuttaa? Entä jos paavi omasta vapaasta tahdostaan päättääkin sanoa: "ei Jumalaa ole"? Onko hän katolisten mielestä silloinkin erehtymätön? Jos on, tuohan merkitsisi katolisen kirkon historian loppua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu