korjaamaan. Islannin sai Keskusta/oikeistohallitus konkurssin partaalle, joten nyt demarit joutuvat korjaamaan porvareiden sotkut.
Samoin kävi Suomessa 90 luvun puolivälissä, kun Pula. Ahon jäljiltä Suomen taloutta alkoi korjaamaan Liposen sinipuna hallitus ja onnistui siinä vallan hyvin.
Nyt suomessakin ollaan taas keskusta/oikeistohallituksen varassa ja kyllä tilanne on todella surkea. Hallitus aikoo lisätä valtion velkaa, jopa kolmekymmentä miljardia euroa.
Siitä riittää maksamista vielä lapsenlapsillekin. Hurjaa toujua näillä oikeisto ministereillä.
Samoin kävi Suomessa 90 luvun puolivälissä, kun Pula. Ahon jäljiltä Suomen taloutta alkoi korjaamaan Liposen sinipuna hallitus ja onnistui siinä vallan hyvin.
Nyt suomessakin ollaan taas keskusta/oikeistohallituksen varassa ja kyllä tilanne on todella surkea. Hallitus aikoo lisätä valtion velkaa, jopa kolmekymmentä miljardia euroa.
Siitä riittää maksamista vielä lapsenlapsillekin. Hurjaa toujua näillä oikeisto ministereillä.
Vastaukset 14
Vanhimmat
pommituksien jälkiä Irakiin.
lipomaan, että konkurssi vältettäisiin?
eikä vätyksiä ja nulikoita. Niinistö olisi aika hyvä neuvonantaja, vaikka vielä onkin porvarien leirissä. Ajatukset hänellä on lähempänä demareita, kuin kokoomusta.
on jo muutenkin hajallaan niin sinä vielä toisit troijan hevosella porvareita sisään.
Hyville mielipideille. Sauli Niinistö on koko laman ajan ollut demarien linjoilla, kuten esimerkiksi verohelpotuksien suhteen, kaikista heikko-osaisimpien auttamisessa, sekä lapsiperheiden auttamisessa. Porvariakin pitää arvostaa, silloin, kun hän on sen ansainnut.
ostettua, vai riittääkö siinä puolueessa jännitys muutenkin?
tolliskolle tarpeeksi arpeetia.
Sinä sen paskan kansa olet lotraamassa joka päivä.
paskapelien ystävä. Pappa Manninen sama pervo.
Sumookok vaikuttaa olevan talousnero, kuten demarit yleensäkin.
Kerropa siis mitä Suomen hallituksen pitäisi tehdä muuta, kuin laittaa lasten päivähoito ilmaiseksi kaikille lapsille. Tätä demarit ehdottivat puoli vuotta sitten. Onko kenties muita nerokkaita ideoita demareilla? Muistaakseni se on viimeinen realistinen ehdotus demareilta.
p.s. Talouden laittoi sekaisin Holkerin sinipunahallitus, sitä sitten joutui Aho-Viinanen -akseli kovalla kädellä oikomaan demarien ollessa lähinnä vastustamassa kaikkia järkeviä toimia.
Lipposen hallitukselle täytyy antaa sellainen tunnustus, että Lipposen ansiosta demaritkin vihdoin huomasivat talouden tärkeyden. Lipposen toimet toisaalta menivät pahasti mönkään liian innokkaan yksityistämisen suunnalla. Kaverille ilmesesti luvattiin korkea EU-virka, mutta se tunnetusti meni mönkään;-))))
Puoli vuotta sitten taantuma "tuskin hipaisee Suomea" - hallituksen mielestä. Tuet lapsiperheille olivat mahdottomia. Oppositio siinä hieman maalaili lapsiperheille oivaa tukea.
Nyt rahaa riittää miljarditolkulla joka lähtöön. Voidaan sanoa, että hallitus on herännyt, mutta että kompassineula heiluu magneettikentässä.
jotka on sen aiheuttaneet, eli löysä raha ja ylivarojen eläminen Amerikassa.
Tietäen suomalaisten yritysten aihneuden, sinne voi syytää kelan maksujen poistamisia, muttayhtään uutta työpaikkaa se ei tuo.
Voidaan taata miljardeilla yritysten velkoja, sillä seurauksella, että muutaman vuoden päästä yritykset maksattavat velat veromaksajilla, tai paremassa tapauksessa pakkaavat kimsunsa ja muuttavat tuotannon kiinaan.
Ei tarvitse olla suurikaan takounero, kun ymmärtää, että lama tule aiheuttamaan suuria vaikeuksia kuntatalouksille,eikä siinä kärsi muut, kuin tavalliset veronmaksajat.
Kunnat nyt tarvitsisivat tukea, tai ainakin pitäisi varautua siihen. Mitä sitten tehdään, kun kaikki rahat on jaettu yritysten pohjattomaan kaivoon, millä kuntia sitten elvytetään.
Eikä tarvitse olla kovin suuri taloumies siinäkään, jos sanoo, että lama on vasta pienen raapaisun varran kohdannut Suomea. Tosikoitokset ovat vuoden, tai kahden päästä.
Mielestäsi kaikki on tehty väärin, mikä olisi se parempi vaihtoehto?
vaihtoehto. oltais peruttu ökyrikkaiden verohelpotukset ja varauduttu tukemaan kaikista heikommassa asemassa olevia. Ei syydettäisi pankeille rahaa, vaan käytettäisiin ne todellisiin työllistämiskohteisiin ja tarpeisiin. Edistetäisiin vuokra-asuntojen rakentamista, ratojen ja teiden parantamista, remontoitaisiin homekouluja ja päiväkoteja. Ne olisivat todellisia työllistämiskohteita ja samalla vilkastuttaisivat kuntataloutta ja parantaisivat työllisyyttä.
En usko, että vientiyrityksiin satsaamalla nyt aavutetaan mitään, koska vienti ei vedä.