Katsoiko kukaan eilen 28.1 Neloselta 4D-Dokumentin maailmanlopun lahkosta ja sen "Messiaasta"? Mitä ajatuksia se herätti, kommentoikaa.
Katsoiko kukaan eilen 4D:tä
Provo Gator
26780
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Ja täytyy vaan ihmetellä ihmisten typeryyttä. Äijä virnisteli kameran edessä haastattelijalle ja ihmiset ympärillä vaan tuijottivat onnesta sekaisina tätä messiastaan.
aavistuksen katkeralta, kun isänsä oli paneskellut myös poikansa vaimoa ja moneen kertaan.
Mutta ihmetteli kuitenkin, miksi JUMALA näin häntä koittelee....
Äijä selittää kameralle, että jumala käski hänen naida poikansa vaimon kanssa ja vieläpä moneen kertaan. Sitten kamera kuvaa poikaa joka istuu pää seinässä ja ihmettelee, että kuis tässä nyt näin kävi.
Jätit mainitsematta, että kaikki hihhulit ovat samanlaisia ja kaiken hihhuloinnin perusteet löytyvät vain ja ainoastaan raamatusta.
minun kirjoitukseni. Kirjoittele sinä omiin viesteihisi mitä sinä haluat.
>>>Unohtuiko
jotain? Jätit mainitsematta, että kaikki hihhulit ovat samanlaisia ja kaiken hihhuloinnin perusteet löytyvät vain ja ainoastaan raamatusta.
>>>>Katsoin kyllä
Kössönöm Ja täytyy vaan ihmetellä ihmisten typeryyttä. Äijä virnisteli kameran edessä haastattelijalle ja ihmiset ympärillä vaan tuijottivat onnesta sekaisina tätä messiastaan.
Toimiaikoinaan Paavo Ruotsalaisen lahko, jossa naida puksuteltiin sattumanvaraisesti kenen kanssa tahansa, jotka seuroissa kävivät. Paksut emännätkin saivat nuorilta pojiltakunnon kairausta.
Jos Barack Obama on hihhuli, mitä nuo sitten ovat.
Pitää keksiä uusi termi ?
***Jos Barack Obama on hihhuli***
Tarkennatko hivenen...
Mielenkiintoista noissa lahkotouhuissa on aina se, että vaikka maailmanloppu ei sitten tulekaan, niin se ei kyseenalaista johtajan auktoriteettia eikä opetuksia. Onnettomia selityksiä oli ne "jumalan määräämät" seksiaktit. Jo valmiiksi häiriintyneitä ja heikkoja ihmisiä on helppo manipuloida pelolla.
Miksikähän niin monet lahkot pyörivätkin seksin ympärillä ja sen voimalla? Ovatko lahkojohtajat poikkeuksetta seksuaalisesti kieroutuneita hyväksikäyttäjiä, koska aina jossain vaiheessa tulee esille johtajan/johtajiston harjoittama toisten ihmisten seksielämän kontrollointi ja manipulointi. Kontrollia ja seksielämään puuttumista harjoittaa ainakin jehovan todistajat ja lestadiolaiset. Tilanne on varmasti paljon pahempi suljetuissa yhteisöissä, joita Suomessakin on. He hoitavat itse lasten koulunkäynnistä lähtien kaikki suljetussa ympäristössä eristäytyneinä maaseudulle, jossa pystytään kontrolloimaan kaikkea tiedonkulkuakin. Kuka valvoo näiden lasten etuja?
että miksi se poika ei käynyt alasti makaamassa sen "messiaan" vieressä, kun se ainakin aluksi niin viatonta oli; miksi hänen ei anettu kokea aitoa yhteyttä jumalaan?
eikös ne kaikki hihhuli lahkot ole maailmanlopun lahkoja? ainakin ne meluaa kovasti maailmanlopusta.
en katsonut. harmi. tosin sisältö lienee ollut perus eli kuolaavat hihhulit ja kiilusilmäinen pedosaarnaaja ja sitä rataa..
Tulin töistä kotiin juuri kun se loppui, mutta eiköhän se tule uusintana jossain vaiheessa. Kiinnostava aihe - kuten aina, minua askarruttaa mitä tapahtuu ihmiten mielissä kun he menettävät itsenäisen harkintakykynsä.
että mitä niille nyt kuuluu, seuraava maailmanloppuhan ennustettiin vuodelle 2007, jos en ihan väärin muista.
Mutta ei tainnut tulla silloinkaan.
Pitänee googlettaa, alkoi sen verran kiinnostaa.
mikä sen Michaelin oikea nimi oli?
En millään saa sitä päähäni nyt, halusin etsiä netistä lisää tietoa.
Ja tuossa uutinen äijästä.
http://www.youtube.com/watch?v=skCbcBpaHYA
Wayne Bent oli messiaan ja pojan nimi Michael... Löytyy Googlesta näillä spekseillä.
Sorry, Michael Travesser aka Wayne Bent
tämän hullun äijän oikea nimi on Wayne ja häntä myös Michaeliksi kutsutaan. Pojan nimi on Jeff. Tässä hänen haastattelunsa.
http://www.youtube.com/watch?v=N6A8rn07jis
istuu vankilassa kymmenen vuoden tuomiota alaikäiseen sekaantumisesta ja yksi opetuslapsistaan aloitti syömälakon hänen vapauttamisekseen, näitä "vääriä syytöksiä" vastaan.
Ettei ollut niin tuore uutinen kuin tämän vuoden tammikuulta.
>http://www.pod.fi/suomi/?p=896
Minulle tuli heti mieleen että uskovaiset ovat aivan kaheleita.
Minulle tuli heti mieleen että onpas mirka kiinnostunut hengellisistä asioista:)
ja ajattelet Mirkaa, onko jonkinlainen ihastus päällä?
Koska en televisiovastaanottimesta tuota kyseistä ohjelmaa katsoskellut, niin ei sitten pahemmin ajatuksia ajatuksenjuoksussani saanut aikaiseksi.