UUT:n sivulta löytyy kutsu miittiin Oulussa.
Entisten (tai nykyistenkin) vanhoillislestadiolaisten tapaaminen Oulussa 31.1.2009 klo 14-18 Oulun Kumppanuuskeskuksessa, osoite Isokatu 47, 2. kerroksessa Isoseppä-kokoushuoneessa.
Tiedossa keskustelua ja kokemusten vaihtoa kahvittelun merkeissä.Lisätietoja: puhelin 044 990 2181 tai hekkup[ät-merkki]gmail.com
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/
Entisten (tai nykyistenkin) vanhoillislestadiolaisten tapaaminen Oulussa 31.1.2009 klo 14-18 Oulun Kumppanuuskeskuksessa, osoite Isokatu 47, 2. kerroksessa Isoseppä-kokoushuoneessa.
Tiedossa keskustelua ja kokemusten vaihtoa kahvittelun merkeissä.Lisätietoja: puhelin 044 990 2181 tai hekkup[ät-merkki]gmail.com
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kyllä tulossa ollaan. Ei meitä ehkä monta siellä ole, mutta mukavaa jakaa kokemuksia ja ajatuksia!
pidempää vai riittääkö sanan säilä?
Väkivalta on Suomen lain vastaista. Myös Raamattu kieltää väkivallan.
Kiitos päivänpiristyksestä !!! :D.
siunusta
T: äx-kememepelänen
hakomajasta minäkin tämän kutsun näin.
Voi tulla mukaan vaikka ei tunne itseään mitenkään "uhriksi" . Voip toki olla yhä liikkeessä mukana ja saa tulla juttelemaan, jos kiinnostaa.
Ihan kohta siitä vierestä
ajelen muutenkin, tunnin päästä..
Voit toki tulla hetikin kahville, en oo hintti vaika hintasa asunkin.
siunusta
TV: äx-kememelänen
Minä tulen, nähdään siellä.
Ihanaa nähdä sua!
Ai että tekee hyvää nähdä sua.
Sussa on sitä jotain!
Sussa ja Mussa on paljo yhteistä.
Ei vähiten se että olemme molemmat sekopäitä.
Sussa on charmikkuutta, retroutta ja karismaa.
Sä oot sä, sussa kaikki tärkeimmät asiat on tiivistettynä.
Nähdään siellä, siunusta
t: ex kemememläen
Ry:lläkin juottavat väkisin kahvia niille, jotka eivät ymmärrä paeta tupakalle.
Kyseessähän on siis ex-vl:ien (ja miksei nykyistenkin) tapaaminen, jossa tarjotaan vertaistukea kokemustenvaihdon keinoin. Vl:tkin saavat tulla kuuntelemaan ja juttelemaan, mutta parannussaarnoja näissä tapaamisissa ei suvaita. :)
Joo en kaipaa mitään julistusta parannuskehoituksineen tänne. Sitä voi halukkaan kuulemaan seuroihin. Itse olen saanut siitä yliannostuksen.
Hyvä että on järjestetty tällainen tapaaminen!
SRK:hon ja sitten vieläkin pikaisemmin erota siitä, ettäs jottas pääsee mukaan teidän pippaloihin?
Minäkin tulen sinne, jos Jumala suo ja elonpäiviä riittää.
Mutta ei tarvitse olla entinen tai nykyinenkään vl sinne tullakseen, kiinnostus aiheeseen kai kuitenkin on etu;)
Tervetuloa sellaisenaan kuin olet. Vaikka en kutsuja olekaan niin uskallan toivottaa sinut tervetulleeksi.
Tulisin muuten.. mutta en uskalla, kun sinne tulee kuitenkin nykysiäkin vl-lestadiolaisia. Se menee riitelyksi ja meidän uhrien haukkumiseksi. Edes näissä tilaisuuksissa ei pääse pakoon menneisyyttään :(
Mitäs järkee sinne on tulla sellasten jotka ei ole liikkeeseen koskaan kuuluneet?
Joku raja pitäisi olla ihmisten uteliaisuudellakin. Hankikoon oman elämän!
Kuuluin liikeeseen, mutta en kuulu enää, enkä tule koskaan enää kuulumaankaan.
Se on tarkoitettu entisille tai nykyisille vanhoillislestadiolaisille. Syy, miksi itse osallistun, jos osallistun, on että paikallaolijoita yhdistää vanhoillislestadiolaisuus. Jokainen ei-vl on häiriötekijä.
Olen osallistunut kerran tällaiseen tilaisuuteen, ja se oli erittäin onnnistunut. Kukaan ei alkanut saarnata parannussaarnoja.
Paikalla tosin olikin vain entisiä vl:iä ja joitakin sellaisia jotka ovat edelleen nimellisesti mutta haluaisivat irrottautua.
Ei pienintäkään kielteistä sanottavaa, tilaisuus oli innostava, lämmin ja hyväksyvä. UUT:n ihmisillä on ammattitaitoa kohdata tällaisia kysymyksiä, he tietävät miten kovia moni meistä on joutunut kokemaan.
Kannattaa ilman muuta tulla mukaan, jos vl-taustaisen ihmisen kohtaamat asiat ja mm. erilaiset vaikeudet kiinnostavat.
Samat sanat. Olen päässyt onneksi irti. Surullinen olo tulee vain sukulaisten pahantahtoisuudesta.
Kertokaa muut entiset, miten tapaaminen meni. Jos uskaltaisin tulla seuraavalla kerralla mukaan.
Voit muuten lukea Hakomajasta viime syksyisen helsingin tapaamisen onnistumisesta. kaikki olivat innoissaan ja tunnelma huippu kiva.
www.hakomaja.net
Tiistaina 10.2. klo 18 karjasillan kirkolla käsitellään lestadiolaisuutta.
Puhutaan asiat halki!
Tiistai 10.2. klo 18 Karjasillan kirkko, aiheena VERIVELJET (teemoina yhteisö, joukkue, lestadiolaisuus).
Vieraana muun muassa AC Oulun päävalmentaja Juha Malinen. Puheenjohtajana Timo Helenius. Juontajana pastori Mikko Salmi.
Musiikkivieraana Aki Louhela.
ei tollasta tilaisuutta edes oles. tarvitaan vielä karpaasit paikalle niin laatutapahtuma!!!
Olen tullut alleergiseksi Mikko salmelle (alias Puppe). Hän on karkeudessaan ja sivistymättömyydessään tosi juntti. Ei kiinnosta tällaiset illat jos hän on vetäjänä.
Mielenkiintoinen tapaaminen. Saapa nähdä näkeekö tuttuja kasvoja...mutta sen riskin ajattelin ottaa. Eihän se välttämättä huono asia olisi sekään.
... mutta kun on jotakin 1800 kilometrin matka ajettavana.
Ehkä tulevaisuudessa, vaikkapa kesällä, koska vaimoni jäi eläkkeelle ja kun ostimme asuntovaunun. Olemme siis vapaat liikkumaan minne tahansa. Saatamme poiketa jopa suviseuroihin.
Jos elämme ja terveinä olemme.
Rakkain terveisin -Alpo.