Kertokaapas, arvoisat evoluutiota faktaksi myöntämättömät, miten selitätte seuraavan.
Evoluutiota ei suuremmissa eliöissä voi helposti havaita, koska sukupolvien väli on liian suuri. Bakteerit kuitenkin lisääntyvät havaintohin riittävän nopeasti.
Kertokaapas siis, arvoisat evoluution vastustajat, miten on mahdollista, että kehittyy kokonaan uusia, olosuhteisiin aikaisempaa paremmin sopeutuvia bakteerilajeja. Tällaisia ovat esimerkiksi antibiootteihin reagoineista bakteerilajeista kehittyneet antibioottiresistentit bakteerilajit.
Antibioottiresistentit bakteerit ovat kehittäneet kantoja, jotka eivät esi-isiensä tapaan kuole antibiootteihin. Ympäristön muuttuminen on johtanut luonnolliseen valintaan ja henkiin ovat jääneet vain antibiotteja eniten sietävät yksilöt, sopivilla mutaatioilla varustetut. Evoluutiota heikomman sopeutujan karsiutumisella siis, eikö?
Evoluutiota ei suuremmissa eliöissä voi helposti havaita, koska sukupolvien väli on liian suuri. Bakteerit kuitenkin lisääntyvät havaintohin riittävän nopeasti.
Kertokaapas siis, arvoisat evoluution vastustajat, miten on mahdollista, että kehittyy kokonaan uusia, olosuhteisiin aikaisempaa paremmin sopeutuvia bakteerilajeja. Tällaisia ovat esimerkiksi antibiootteihin reagoineista bakteerilajeista kehittyneet antibioottiresistentit bakteerilajit.
Antibioottiresistentit bakteerit ovat kehittäneet kantoja, jotka eivät esi-isiensä tapaan kuole antibiootteihin. Ympäristön muuttuminen on johtanut luonnolliseen valintaan ja henkiin ovat jääneet vain antibiotteja eniten sietävät yksilöt, sopivilla mutaatioilla varustetut. Evoluutiota heikomman sopeutujan karsiutumisella siis, eikö?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuohan on ihan selvä juttu: Jumala tykkää moniresistenteistä bakteereista paljon enemmän kuin ihmisistä.
Kyllähän kretuilta selitys löytyy tuohonkin kysymykseen. Heiltähän löytyy selitys jokaiseen ongelmaan, jonka tiede voi kreationismista esittää (ja ongelmiahan riittää). Paha vain, että kretuilla ei ole esittää ensimmäistäkään faktaa tai edes tutkimusta selityksiensä tueksi. Eihän se tietenkään uskossaan vahvaa kreationistia häiritse. Kun aihe käy liian hankalaksi, häivytään paikalta ja tartutaan seuraavaan entistä suuremmalla uholla....meitä on moneksi.
Herää enemmänkin kysymyksiä, mutta vastaan ensin. Jumala loi elämän siten, ettei eläinlajit kuole liian helposti. Että ne voivat sopeutua erilaisiin ympäristöihin. Evoluution kannattajat eli itsepetoksessa elävät, yrittävät senkin viedä puolelleen että suurimmalla osalla eiläimistä on samanlainen rakenne.(4 raajaa, 2 silmää, pää jne)'
Miksei ne yhtä hyvin voisi todistaa samasta Luojasta? Evoluution kannattajien ainut aito todistusaineisto teorialleen ovat samankailtaiset rakenteet. He käyttävät niitä siten sekä evoluution puolestapuhujana, että evoluution teorian todistamiseen.
Vastasin sinun kysymykseen, kerro sinä nyt minulle miten uskot monimutkaisten, toisiaan palvelevien elinten syntyvän satunnaisessa mutaatiossa? Esim, ihmisellä suun ja mahan täytyy kehittyä vain ja tasan yhtä aikaa että niistä on hyötyä. Samoin vedeltä maalle siirtyvät. Tarvitaan miljoonia toisiaan palvelevia muutoksia samaan aikaan että maalle siirtyminen on mahdollista. Esim. jos madon jalat alkavat kehittyä linnun siiviksi, ne ovat kehityksen alkuvaiheilla vieläkin huonommat raajat, miten luonnonvalinta pitää hengissä tuollaista olentoa, jolla on surkeat raajat, tarpeeksi pitkään muodostaakseen siivet? (olkoon sitten lisko vai mikä onkaan.)
Olipas taas poikkeuksen kuvaavaa typeryyttä vajakilta. Poimitaan nyt armosta vain yksi esimerkki:
"Esim. jos madon jalat alkavat kehittyä linnun siiviksi..."
Tuon vuoksi madon jalat eivät ole koskaan kehittyneetkään siiviksi.
"ne ovat kehityksen alkuvaiheilla vieläkin huonommat raajat, miten luonnonvalinta pitää hengissä tuollaista olentoa, jolla on surkeat raajat, tarpeeksi pitkään muodostaakseen siivet? (olkoon sitten lisko vai mikä onkaan.) "
Millä perusteella ne olisivat "huonommat" raajat?
Ei niiden otekyky olisi yhtään heikentynyt, mutta pienikin "siipimäisyys" antaisi moisen ominaisuuden omaavalle "liskolle" kilpailuetua puissa asustaessa niihin verrattuna joilla moista ominaisuutta ei ole.
"Evoluution kannattajat eli itsepetoksessa elävät, yrittävät senkin viedä puolelleen että suurimmalla osalla eiläimistä on samanlainen rakenne.(4 raajaa, 2 silmää, pää jne)"
Eläinkunnan lajimäärältään (ja ehkä yksilömäärältäänkin) suurin pääjakso on niveljalkaiset (n. 1,2 miljoonaa lajia). Nilviäisiäkin on enemmän (n. 120.000 lajia) kuin selkäjänteisiä (n. 100.000 lajia).
Nisäkkäitä, jotka ovat varsinaisesti nelijalkaisia on alle 6000 lajia.
Yksi kreationismin pontimista on käsittämättömän huono ymmärrys luonnon todellisesta monimuotoisuudesta. Tuntuu että biologian perustiedot pohjaavat siihen kuvaan jossa kirahvit ja leijonat kävelevät parijonossa arkkiin.
Jos nisäkkäiden (tai selkärankaiden) yhteiset rakenteet todistavat samasta luojasta, niin mistä todistaa sitten haarniskaisten, nilviäisten, kampaleukamatojen, piikkinahkaisten ja sammaleläimien ihan toisenlainen rakenne? Oliko luojia monta?
"Jumala loi elämän siten, ettei eläinlajit kuole liian helposti. Että ne voivat sopeutua erilaisiin ympäristöihin."
1. Löytyyhän tähän perustelut Raamatusta, eikö?
2. Miksi Kaikkivaltias muuttaisi olosuhteita? Koko Raamatun periaate luomiskertomuksessa on muuttumattomuus. Miksi Jumala antaisi ihmisen muuttaa luomustensa elinympäristöä esim. antibiooteilla?
3. Tätä sopeutumista kutsutaan evoluutioksi.
"Evoluution kannattajien ainut aito todistusaineisto teorialleen ovat samankailtaiset rakenteet."
4. Evoluutiosta löytyy kyllä paljon muitakin todisteita. Katso googlesta tai vaikka peruskoulun 9. luokan tai lukion biologian oppikirjoista. On paha väitellä, jos ei tunne vasta-argumenttien perusteita. Sitäpaitsi, kautta eliökunnan esiintyvät rakenneyhtäläisyydet yhdistettynä fossiililöydöistä tehtyihin kronologisiin kehityssarjoihin on kyllä melkoisen vahva todiste evoluutiosta.
"Esim, ihmisellä suun ja mahan täytyy kehittyä vain ja tasan yhtä aikaa että niistä on hyötyä."
5. Meidän suumme ja mahamme ovat evoluution varrella kehittyneitä erilaistumia ruuansulatuskanavassa, mikä jossain muodossa löytyy suurimmalta osalta eliökuntaa. Sinunkin suusi ja mahalaukkusi ovat saman putken eri osia, jotka ovat meille kehittyneet.
"Samoin vedeltä maalle siirtyvät. Tarvitaan miljoonia toisiaan palvelevia muutoksia samaan aikaan että maalle siirtyminen on mahdollista."
6. Miten niin ne tarvittiin samaan aikaan? Maalle siirtyminen on ollut luultavasti selkärankaisten kohdalla hyvin hidas, tuhansia sukupolvia kestänyt prosessi, jossa maaelämää hyödyttäneet mutaatiot ovat seuranneet toisiaan pitkän ajan kuluessa. Evoluution matematiikka on aika hidasta - paitsi esim. ketjun aloituksessa mainitsemillani bakteereilla tai muuttuviin olosuhteisiin värityksen muuttumisella sopeutuviin perhoslajeilla.
"Esim. jos madon jalat alkavat kehittyä linnun siiviksi, ne ovat kehityksen alkuvaiheilla vieläkin huonommat raajat..."
7. Taisi tuossa olla aika monta välivaihetta. Evoluutiosta on vaikea kertoa sellaiselle, joka ei tosiaankaan tiedä sen periaatteista mitään.
"... miten luonnonvalinta pitää hengissä tuollaista olentoa, jolla on surkeat raajat, tarpeeksi pitkään muodostaakseen siivet? (olkoon sitten lisko vai mikä onkaan.)"
8. Ne surkeat raajat ovat olleet sen aikaisiin olosuhteisiin riittävät, kun saalistajatkin ovat olleet samanlaisia "töpöjalkoja". Jos ne eivät ole pärjänneet kilpailussa, niin ne ovat hävinneet. "Lottovoittomutaatioita" tapahtuu harvoin, muut ovat joko yhdentekeviä tai haitallisia.