xp: turha tilankäyttö minimiin

Eli mites windows xp pro versiossa saa laitettua windowsin käyttämän tilan minimiin?

Lähinnä siis tarkoitan niitä "tuplakopioita" tai vastaavia joita järjestelmä ottanee että on mahdollisuus palautua ongelmatiölanteesta. Tjtn.

Entä sitten suosittelisitteko itse ottamaan nämä asetukset pois?
2233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ite otin pois kun en koko ominaisuutta koskaan käyttänyt. Onnistuu control panelista -> system-> system restore -> turn off system restore on all drives. Vaihtoehtoisesti jos on useampia levyjä/partitioita sen voi kytkeä pois esim muilta kuin windowsin partitiolta erikseen.

Äänestä

Jos ottaa automaattiset palautuspisteet pois käytöstä, niin pitää itse muistaa tehdä niitä säännöllisesti. Ei tarvitse kummonen ongelma tulla kun windows on kontallaan. Säästyy windowsin uudelleen asennukselta, jos löytyy palautuspiste.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xp_pro_säätäjä kirjoitti:

Eli mites windows xp pro versiossa saa laitettua windowsin käyttämän tilan minimiin?

Lähinnä siis tarkoitan niitä "tuplakopioita" tai vastaavia joita järjestelmä ottanee että on mahdollisuus palautua ongelmatiölanteesta. Tjtn.

Entä sitten suosittelisitteko itse ottamaan nämä asetukset pois?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu