On koko tyyppi jäänyt minulta ohi.
Kuka on Johan Bäckman?
40
4065
Vastaukset
- 15 tusinassa
Keksi itsellesi parempia mielenkiinnon kohteita, et ole menettänyt mitään.
- Anonyymi
Suomen johtava venäjätuntija - romutti väitöskirjassaan natottaja-klikin valherakennelmat täydellisesti. Siksi joutui Suomen monoliittisen valtamediahierarkian boikottiin. Tulee säilymään historiassa aikamme ennakkoluulottomana toisinajattelijana...
https://helda.helsinki.fi/handle/10138/23500
- Johan Bäskmanista:
Itse tiedän ja tunnen hänet hieman pinnallisesti, mutta ainakin hän on rohkea kun uskaltaa haastaa hyvin vaikutusvaltaisia piirejä Suomessa, erilaisia, jopa selvästi kieroutuneita ja henkisesti häiriintyneitä, ehkä jopa vaarallisiakin natsimielisiä julkisuuden henkilöitä - tutkimuksillaan.
Äärioikeisto, uusnatsit ja muut kiihkoilijat tuntuvat vihaavan häntä kovasti. Mutta tässä lyhyesti perustietoa hänestä Wikipediasta:
"Johan Bäckman (s. 1971) on valtiotieteiden tohtori sekä kriminologian dosentti Turun ja Joensuun yliopistoissa ja oikeussosiologian dosentti Helsingin yliopistossa. Hän on kirjoittanut erityisesti Venäjää ja sen rikollisuutta käsitteleviä teoksia. Bäckmanin Suomen tiedotusvälineiden valtavirrasta poikkeavat ja venäläismielisiksikin tulkitut pamfletit ovat herättäneet paljon keskustelua."
"Johan Bäckman suoritti ylioppilastutkinnon Sibelius-lukiossa vuonna 1991 ja valmistui valtiotieteiden maisteriksi Helsingin yliopistosta vuonna 1998. Hän on työskennellyt Helsingin yliopistossa ja Oikeuspoliittisella tutkimuslaitoksella. Bäckman väitteli tohtoriksi Helsingin yliopistossa 2006 aiheenaan Venäjän ja Viron järjestäytynyt rikollisuus. Johan Bäckman asui Pietarissa vuosina 1995–2005. Vuonna 2000 Bäckman perusti Pietarissa Johan Beckman Institute -nimisen yksityisen kirjankustantamon."
"Pamflettikirjassaan Saatana saapuu Helsinkiin (2007) Bäckman arvosteli suomalaisten reaktioita toimittaja Anna Politkovskajan murhaan."
"Bäckman oli mukana Helsingin Sanomien heinäkuussa 2008 julkaisemalla 30 suomalaisen ”toisinajattelijan” listalla."- kertoa
"mutta ainakin hän on rohkea kun uskaltaa haastaa hyvin vaikutusvaltaisia piirejä Suomessa, erilaisia, jopa selvästi kieroutuneita ja henkisesti häiriintyneitä, ehkä jopa vaarallisiakin natsimielisiä julkisuuden henkilöitä - tutkimuksillaan."
Osaatko kertoa konkreetttisesti, ketkä ovat selvästi kieroutuneita natsimielisiä julkisuuden henkilöitä. Ovatko kaikki Bäckmanin mielipidekirjoja kritikoivat vaarallisia natseja? - kertoilija
kertoa kirjoitti:
"mutta ainakin hän on rohkea kun uskaltaa haastaa hyvin vaikutusvaltaisia piirejä Suomessa, erilaisia, jopa selvästi kieroutuneita ja henkisesti häiriintyneitä, ehkä jopa vaarallisiakin natsimielisiä julkisuuden henkilöitä - tutkimuksillaan."
Osaatko kertoa konkreetttisesti, ketkä ovat selvästi kieroutuneita natsimielisiä julkisuuden henkilöitä. Ovatko kaikki Bäckmanin mielipidekirjoja kritikoivat vaarallisia natseja?..esim. nämä aikamme pikku Göbbelsit!
- punatia
kertoilija kirjoitti:
..esim. nämä aikamme pikku Göbbelsit!
vai lutkeita ne köppelsit.
- sentään...
kertoilija kirjoitti:
..esim. nämä aikamme pikku Göbbelsit!
No KETKÄ??? Etkö osaa sanoa NIMIÄ!!!!!!!
- Anonyymi
Kato ... , itse Bäckman asialla kirjoituksineen tuossa ylhäällä
- Anonyymi
"Johan Bäckman (s. 1971) on valtiotieteiden tohtori sekä kriminologian dosentti Turun ja Joensuun yliopistoissa ja oikeussosiologian dosentti Helsingin yliopistossa."
MOT tutki Bäckmanin väitöskirjaa ja silloin paljastui, ettei hän ollut haastatellut niin paljon henkilöitä kuin hän väitti tehneensä. Lisäksi niissä havaittiin muutakin puutheinää. Joten hän lienee "kaikenmaailman dosentti" - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Johan Bäckman (s. 1971) on valtiotieteiden tohtori sekä kriminologian dosentti Turun ja Joensuun yliopistoissa ja oikeussosiologian dosentti Helsingin yliopistossa."
MOT tutki Bäckmanin väitöskirjaa ja silloin paljastui, ettei hän ollut haastatellut niin paljon henkilöitä kuin hän väitti tehneensä. Lisäksi niissä havaittiin muutakin puutheinää. Joten hän lienee "kaikenmaailman dosentti"Bäckmanin väitöskirja meni ilmeisesti puolivahingossa läpi. Siinä oli vakavia puutteita muun muassa lähteiden osalta.
- Anonyymi
No mutta , itse Johan taas kirjoittelee !
- AskoH
Johan Bäckman ennusteli jossain varsin hiljattain julkistetussa kirjassaan Viron valtion tuhoutuvan lähivuosikymmeninä. Tuosta hänen kirjastaan kerrottiin mm. venäläisessä Komsomolskaja Pravda -lehdessä.
Jotain muutakin ikävää olen miehestä kuullut aikaisemmin, mutta en nyt kovin tarkasti muista muuta kuin, että hänen historiatulkintansa ovat yleensä kovin neuvostoliittolaismielisiä.
Asko Huttunen
Aluepalautus ry
Tiedotustoimikunta- +-+
ASKONGALLUPPI
Kuulin juuri gallupin,sille mie vain hymähdin.
Ei kansa tahdo Karjalaa,galluppi tuo ilmoittaa.
Vain alle puolet haluaa,ett’ kokonainen ompi maa.
Kansan valta-osa siispalvoo Stalinia niin,ett’
jos hän rajat piirtänyt,ne heille pyhät ovat nyt.
Sitä en voi käsittää,onko pipi kansan pää?
Mikä syynä olla vois,ett’ omaa maata antaa pois?
Oi Suomen kansa heräjä!Et saa turhaan pelätä.
Ei ole siulla oikeuttaolla puolustamattamyöskin
heimoo Karjalan,jok’ alla pahan maailmankotiseudut
jättää sai,ja kaiken tämän siksi vain,ett’ hullut
oli vallassa Vennääl’ ja myös Saksassa.
Mie rauhaa toki kannatan,vaan hengen taistoon kehotan.
Jos vielä vastaat galluppiin,usko toki unelmiin.
Vastaus olkoon: ”Ilman muuta.”Karjala on täynnä puuta.
Siis talous ei tuo ongelmaa.Voit ajatella tunnelmaa,
kun meil’ taas on oma maa.
Asko Huttunen
Karelia Klubin jäsen
(Karelia Klubi lehti, lokakuu 2004)
http://vapaansuomenliitto.fi/kuvat/asko_huttunen.jpg - Anonyymi
+-+ kirjoitti:
ASKONGALLUPPI
Kuulin juuri gallupin,sille mie vain hymähdin.
Ei kansa tahdo Karjalaa,galluppi tuo ilmoittaa.
Vain alle puolet haluaa,ett’ kokonainen ompi maa.
Kansan valta-osa siispalvoo Stalinia niin,ett’
jos hän rajat piirtänyt,ne heille pyhät ovat nyt.
Sitä en voi käsittää,onko pipi kansan pää?
Mikä syynä olla vois,ett’ omaa maata antaa pois?
Oi Suomen kansa heräjä!Et saa turhaan pelätä.
Ei ole siulla oikeuttaolla puolustamattamyöskin
heimoo Karjalan,jok’ alla pahan maailmankotiseudut
jättää sai,ja kaiken tämän siksi vain,ett’ hullut
oli vallassa Vennääl’ ja myös Saksassa.
Mie rauhaa toki kannatan,vaan hengen taistoon kehotan.
Jos vielä vastaat galluppiin,usko toki unelmiin.
Vastaus olkoon: ”Ilman muuta.”Karjala on täynnä puuta.
Siis talous ei tuo ongelmaa.Voit ajatella tunnelmaa,
kun meil’ taas on oma maa.
Asko Huttunen
Karelia Klubin jäsen
(Karelia Klubi lehti, lokakuu 2004)
http://vapaansuomenliitto.fi/kuvat/asko_huttunen.jpgÄärioikeiston organisoitu spammauskampanja käynnissä palstalla?
Vuosikymmenen takaisten ketjujen nostoja, Muiden kuin NATO propaganda mielipiteiden massiivinen deletoint,i henk.kohti. häirintään keskittyvien horri-trollien sallinta jne jne. Onko NATOn hybridisotalaitos ottanut tämän , alkujaan siviilikeskustelualueen, propagandaiskujen välineeksi.
- itse itsestään
- tiedotusta
Minä juuhan teen neuvostopropakantaa seuraavasti:
1. viesti: kuka kumma on bäcman?
2. viesti: se vaan on joku
3. viesti: pitkä ylistävä esittely bäkmanista
Sitten voivat muutkin kirjoitella mitä tahtovat mutta minä olen saanut 3 ensimmäistä viestiä kirjoitettua, minä olen voittaja!!!- Mies Espoosta
fyra kirjoitti:
Häneen puheissaan ei ole mitään muuta asiaa,kun sanojen sekamelskaa. Tarkistin helsingin yliopistolta kuka hän on,ja sieltä vastattiin että kyseinen mies ei ole heidän palveluksessa. Eli kummaa egon tavoittelua yliopiston kustannuksella.
- NL
fyra kirjoitti:
Kannattaa muistaa, että bäckman on siis itse lisännyt tietoja wikipediaan. Itse riittoinen narsisti ja julkisuus hakuinen pyrkyri.
Täytyy vain ihmetellä, mistä mies on tietonsa hakenut sillä jotain on korvien välissä pahasti pielessä, jos esim. ainoita jatkosodasta mainittavia asioita tälle dosentti bäkhamille on sana hintti.
- pekko6
Miten tämä liittyy historiaan?
- Anonyymi
Johan Bäckman on mies, jota monet pitävät Venäjän agenttina. Bäckman tunnetaan vaikeana luonteena. Jotkut, jotka tuntevat hänet, pitävät Bäckamia luonnevikaisena.
- Anonyymi
Johan Bäckman on Kremlin miehiä.
"Suomalais-venäläisissä lapsikiistoissa kuuluisuutta hankkinut dosentti Johan Bäckman nimitettiin viime viikolla Venäjän presidentinhallinnon alaisuudessa toimivan strategisen tutkimuslaitoksen edustajaksi Suomeen ja muihin Pohjoismaihin."
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000000728868.html
https://vartiopaikalla.blogspot.com/2018/03/johan-backman-vaalitarkkailijana.html - Anonyymi
Rikolliset kuuluu vankilaan, toivotaan, että hovissa tuomio kovanee !!!
- Anonyymi
Bäckman pitäisi viedä mielisairaalaan tutkittavaksi. Valehtelu ja Suomi-viha ei ole tervettä.
Hän on rikkaasta perheestä joten köyhyyskään ei selitä vihaa.
Jotakin vikaa hänen päässä täytyy olla.- Anonyymi
Bäckmaniin pitää suhtautua kuin irrallaan olevaan hulluun .
- Anonyymi
Hullun vaikutelman Bäckman antaa itsestään. Johtuuko se jostakin henkisestä sairaudesta vai onko se näyttelemistä ei ole varmuutta ilman tutkimusta.
Hän mm.puolustelee kuin hullu maailman julminta diktaattoria Stalinia .
Ei yhtäkään kriittistä sanaa ole kuultu häneltä koskien Stalinia.- Anonyymi
Opiskelu ei itseiarvo, mutta usein näin on käynyt, että mennään mistä aita on matalin. Kertoo arvoista tietysti moraalittomuudesta ennen kaikkea.
Jallu
- Anonyymi
Bäkmannin kustantama kirja on se" Hybridisodat" jota harva kirjakauppa uskslsi ottaa valikoimiinsa.
- Anonyymi
Johan Bäckman on Kremlin asiamies.
Kirjamyyjät vastaavasti tekevät päätöksensä sen perusteella kuinka ne arvioivat tuotteen menekin kehittyvän.
- Anonyymi
Bäckman ei ole poliiittinen tapaus , enempi psykiatrinen ... mikä asia hänet on mahtanut tuollaiseksi Otto - Willeksi muuttaa, siinäpä kysymys . Kuitenkin saa täälläkin mediatilaa , sellaista mitä on erittäin vastenmielistä lukea tai katsoa ja kuunnella. Tietää varmasti itsekin , mitä valtaosa suomalaisista ihmisistä hänestä ajattelee . Suorastaan saa lukea ehdotuksia tämän niljakkeen viemisestä saunan taakse. Yksi vihatuimmista suomalaisista, tai pitäisikö sanoa venäläisistä .
- Anonyymi
NATOn uusin hybridisodankäynti keino on henk.koht. hyökkäykset vyön alle . Psykiatrien apuun kutsuminen kun ei pystytä debatoimaan asiapohjalta yliopistotutkijaa vastaan. Samaan kategoriaan lukeutuu hämärän taustan omaavan bimbon sepustusten mainostaminen "tutkimuksena". USAsta lähtenyt yhteiskuntavaikuttamisen karnevalisoiminen on alkanut jyrätä täälläkin?
- Anonyymi
Joka kerta kun kuulee Johan Bäckmanin sanoneen jotain on syytä muistaa, että Bäckman on isänmaan asialla. Siis Venäjän asialla.
"Suomalais-venäläisissä lapsikiistoissa kuuluisuutta hankkinut dosentti Johan Bäckman nimitettiin viime viikolla Venäjän presidentinhallinnon alaisuudessa toimivan strategisen tutkimuslaitoksen edustajaksi Suomeen ja muihin Pohjoismaihin."
https://www.iltalehti.fi/uutiset/a/2014012417971245
Eli Bäckman toimii Kremlin ohjeistuksen mukaan. - Anonyymi
"Jotakin vikaa hänen päässä täytyy olla."
Osaako kukaan antaa teoriaa joka voisi selittää tämän desantin mielenterveydellisiä ongelmia?- Anonyymi
Kerroppa mitä ongelmia hänellä on mielenterveydessään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerroppa mitä ongelmia hänellä on mielenterveydessään.
Ihailetko itse Putinia ja Venäjää?
- Anonyymi
Raha sekoitti isänmaanpetturin, ruman miehen rikkinäisen mielen lopullisesti.
- Anonyymi
Asiaa kannatta ehkä kysyä SDP:n kansanedustaja Erkki Tuomiojalta. Kun Bäckman piti kirjanjulkistamistilaisuuden Pietarissa niin Tuomioja matkusti varta vasten juhliin.
Vähän asiaa jo silloin UM:ssa katsottiin kummasti, mutta ei kukaan mitään uskaltanut sanoa. Toisaalta olenhan itsekin Bäckmanin joitakin tekstejä lukenut, sen gradu itärikollisuudesta oli aikoinaan ihan mielenkiintoista luettavaa, löytyi jostakin kumman syystä paikallisen kirjaston hyllyltä niin luin läpi. - Anonyymi
Vanha, mutta edelleen ajankohtainen keskusteluketju. Johan Bäckman on melko hankalassa tilanteessa. Mies on Kremlin palkkalistoilla ja tulevaisuus riippuu täysin Putinin järjestelmästä. Suomessa mies on maineensa täysin tuhonnut. Ainoastaan pieni joukko hulluimpia salaliittoteoriitikkoja on hänen juttujensa takana. Epäilen, että mies istuu vielä vankilassa, joko Venäjällä tai sitten Suomessa. Janus Putkosen ohella 2 näkyvintä maanpetturia Suomessa. Molemmat on sotarikollisten listoilla Ukrainassa nyt jo.
- Anonyymi
https://youtu.be/A6VK0kNneus
Matti Simola Tampereelta paljastaa tuon tyypin.
Lisää videoita löytyy tuolta youtube kanavalta. - Anonyymi
Johan "Neuvo💤toliitto" Bäckman twiittaa
DoZentti Johan Bäckman OffiZial -tilillään
"Suomessa Sale kielsi kansanäänestyksen ja näin esti kansalaisia kertomasta kantaansa asiaan."
Johan, jopa mun äärivasemmistolaiset tuttavat alkoi kannattaa Suomen Nato-jäsennyyttä nähtyään venäläisten hävittämät ukrainalaiskaupungit. Oot keitaalla jäbä!
On ihan se ja sama, näetkö koskaan tätä kirjoitusta. Maanpetturi pahinta sorttia ja kaiken avun tuolla puolen. Täysin verrattavissa kaikkein kiivaimpiin mamuttelijoihin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856314
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859