helmoihin ja pyöräkoteloiden päihin muodostaen jäätyessään muhkeita kimpaleita, jotka sitten kolisevat joustoissa ja krahnaavat renkaita vasten käännöksissä. Nähtävästin suola ja siinä olevat kemikaalit saavat aikaan tuollaisen helposti takertuvan seoksen. Ennen kun ei suolattu näin paljon kuin nykyään, ei myöskään ollut tuollaisia möykkyjä kyydissä.
Suolansekainen loska
takertuu auton
6886
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
80-luvun alusta asti on suolattu suunnilleen nykyisen tasoisia tonnimääriä, paitsi 1988-92, jolloin käyttömäärät olivat isompia.
Tarkoitatko 60- vai 70-lukua? Koska sait ajokortin?
(k-auton ammattikortti) keväällä 1962 ja eipä tosiaan ollut ennen tuollaisia suolaloskapaakkuja autojen alla eikä pyöränkoteloissa.
Konginkankaan kolarin jälkeen lisättiin meilläkin päin suolausta kovasti ja otettiin uusia tieosuuksia loskattavien joukkoon. Lieneekö sitten jossain muualla vähennetty.
ainakaan. Ite ajan työmatkaa B1 luokan tiellä eikä pahemmin ole tarvinnut kuivalla kelillä ajella on sen verran ahkerasti kylväneet suolaa. Ainakin tällä tiellä huomattava lisäys alkoi 6 vuotta sitten. Sitä ennen ei pahemmin suolattu. Ja pohjavesialueista ei välitetä pätkääkään. Onhan tossa matkalla kyltti jossa varoitetaan vähäisestä suolan käytöstä, mutta lopputulos vaan on toinen. Samallainen kuin muukin osuus tiestä.
ihan kiintiöiden mukaan elikä sillä ei oikeastaan oo tekemistä sen kanssa onko tiellä liukasta. tietty määrä suolaa on mätettävä teille joka vuos jotta ens vuodelle saataisiin uudet suolarahat. (nimimerkillä kuultu tiemestarilta puhelinkeskustelun perusteella).
sen suolan vaikka mereen. Eikä tietysti kertoisi ylemmille mitään. Ja seuraavana vuonna tulisi taas saman verran suolarahaoja.