luomiskertomuksesta

olen tässä jo jonkun aikaa miettinyt luomiskertomista. Niinhän se oli että Jumala loi maan ja taivaan sitten eläimet ja ihmiset. Juuri sitä kohtaa olen miettinyt missä vaiheessa dinosaurukset olivat? Dinosauruksistahan on kiistattomia todisteita mutta miksi niitä ei mainita ? Tai voi olla että mainitaankin mutta ei itsellä vaan ole sitten sattunut se kohta silmään.
Onko sitten asia vain niin ettei tiedettä ja uskontoa saa vertailla keskenään?
6204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eihän siinnä luomiskertomuksessa luetella mitä eläimiä, joten on yhtä hyvin voinut olla dinosauruksetkin.

Äänestä

Koska tarina jonka juutalaiset kirjoittivat on vain tarinaa, osaksi lainattua osaksi keksittyä.
Niin eivät he voineetkaan tietää jotakin sellaista
josta eivät olleet ennen kuulleetkaan. Eikä tuo tarkoita sitä, etteikö maailmaamme olisi luotu, vaan sitä ettei edelleenkään yksikään meistä tiedä täsmällisesti jotenka se aikoinaan tapahtui.

Uskonnot ja tieteet ovat kokonaan erilaisia
"välineitä" selvittää ja hallinnoida sellaisia asiakokonaisuuksia joita ihminen kyllä tarvitsee itsensä ja mielensä hyvinvointiin sekä asioiden,
ilmiöiden ja taphtumien analysointiin sekä niiden jäsentelemiseen mielekkäälle tasolle.

Eikä näistä välineistä kykene kumpikaan ikäänkuin itsellisesti kertomaan aivan täydellisesti ja täsmällisesti jota on menneinä aikoina tapahtunut
ja jota kaikkea maailmamme kätkee "sisälleen".
Eikä niiden avulla todisteta ihmiskunnan Luojan
, taivaallisen Isän olemusta ja olemassa oloa ollenkaan. Uskonnot perustuvat ihmisen haluun hallinnoida ja pitää valtaa ja sitten puolestaan tieteet muunmuassa kaiken ns. uuden tutkimiseen ja tunnettujen ilmiöiden, aineiden, sairauksien, tapahtumien selvittämiseen. Eikä näiden välillä ole ristiriitoja, muutoin kuin periaatteellisella tasolla ehkä joskus aika ajoin.

Kyllä useat menneiden aikojen eri tieteen alojen tienraivaajat ja mullistajat, uudistajat ovat olleet uskonnollisia ihmisiä esim. munkkeja sekä pappeja ynnä muita asioista kiinnostuneita maallikoita, joiden taustaa voi tutkia jälkikäteen
monista eri julkaisuista!

Luomiskertomus, on siis otsikkonsa mukaisesti kertomusta vain, jota ilmeisesti kerrottiin tuolla
lähi-idän alueella suusanallisesti sukupolvelta toiselle, jotta ihmisillä olisi ollut jotakin konkkreettista, jonka varaan olisi voineet rakentaa tuota tuikitärkeää ajatusmaailmaansa.

Äänestä

..kulttuureilla on jonkinlainen luomiskertomus uskonnollisesta suuntauksesta riippumatta. Tietysti ihminen on jo aikapäiviä sitten aprikoinut sitä, miten ihmissuku on saanut alkunsa. Jotain on kansalle pitänyt uskonnollisten johtajien osata kertoa.
Luonnollisesti ei muinoin ymmärretty maailmaa sellaisena kuin tänään ymmärretään. Kertomuksissa on kuitenkin yksi yhteinen tekijä, Jumala, tai jumalat.
Tiede on selvittänyt meidän päivinämme, että maailma on paljon vanhempaa tekoa, mitä ennen ymmärrettiin. Planeetalla on tapahtunut suuria mullistuksia, joissa lajeja on kadonnut. Niin katosivat dinosauruksetkin äkillisesti. Ihmisen jäännöksiä, fossiileja ei ole löydetty samoista maakerroksista, vaan vasta nuoremmista. Näin ollen oletetaan ja ollaan nykytiedon mukaan varmoja, että ihminen ilmestyi vasta dinosaurusten jälkeen. Nisäkkäät kehittyivät siis myöhemmin ja ihminen siinä mukana vähitellen.
Lajien kehitys (synty) tapahtui hyvin pitkien ajanjaksojen kuluessa. Lajeja syntyi ja kuoli sen mukaan, mikä eläinlaji "keksi" parhaat sopeutumisen ja hengissäpysymisen keinot.

Tämä ei sulje pois luomiskertomusta, eikä ihmistä korkeamman voiman vaikutusta kehitykseen, vaan päinvastoin. Mutta se, että Jumala olisi luonut ihmis- ja eläinkunnan hetkessä tyhjästä meidän aikakäsityksemme valossa, on todistettu vääräksi. Kumman sitkeästi jotkut uskontosuunnat edelleen epätoivoisesti pitävät kiinni seitsemänpäivän teoriastaan. Se on todellakin vain kertomus luomisesta ja tarkoitettukin sellaiseksi, helposti käsitettäväksi, joskin vääräksi totuudeksi.
Luomiskertomus sellaisena kuin Raamattu sen esittää on siis satua, aikalaistensa ymmärryksen mukaan kerrottu tarina ihmisestä ja maailmasta.
Tässä palanpaineeksi vastaava kertomus rapakon takaa intiaanien kulttuuriperintönä:

#Meidän ensimmäinen isämme, ehdoton, astui esiin alkuhämärästä...
Vaikka aurinkoa ei vielä ollut, hän ei nähnyt pimeyttä. Häntä valaisi hänen sisäisen olemuksensa heijastus. Ajatukset hänen pyhässä sisimmässään olivat hänen aurinkonsa.


Vedet nousivat pilvinä ilmaan. Näkyviin kohosi kuiva maa, nousi ruoho ja puita. Silloin henkien parvet astuivat alas ja tulivat lihaksi ja vereksi. Ne ravitsivat itseään kasvien siemenillä ja puiden hedelmillä, ja maa vapisi ilmaisten ilonsa ja kiitollisuutensa Wakondalle, kaikkien olentojen luojalle.#
(Omaha)

Äänestä
  • kaikista olemassa olleista eläinlajeista oli kadonnut jo ennen kun ihminen syntyi, kadonneista yhtenä dinosaurukset.Luterilaiset katolilaiset, juutalaiset ja varmaan monet muutkin ryhmät pystyvät vastaanottamaan tieteen tulokset, joten vain osa uskovista pitäytyy kirjaimellisesti Raamatun luomiskertomuksissa joita muuten on kaksi keskenään ristiitaista ja joita tuskin on otettu muinoin kirjaimellisesti. Montako kertaa esim Vanha testamentti puhuu Aatamista tai Eevasta muualla kuin luomsikertomuksissa? Ei kertaakaan, lisäksi se esittää myös muita tuon ajan luomiskertomuksia (Jobissa ja psalmeissa).

    Äänestä

kaikille jotka vastasivat !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rosie-s kirjoitti:

olen tässä jo jonkun aikaa miettinyt luomiskertomista. Niinhän se oli että Jumala loi maan ja taivaan sitten eläimet ja ihmiset. Juuri sitä kohtaa olen miettinyt missä vaiheessa dinosaurukset olivat? Dinosauruksistahan on kiistattomia todisteita mutta miksi niitä ei mainita ? Tai voi olla että mainitaankin mutta ei itsellä vaan ole sitten sattunut se kohta silmään.
Onko sitten asia vain niin ettei tiedettä ja uskontoa saa vertailla keskenään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu