Tom of Finland säätiön puheenjohtaja kertoo kyseisestä taiteilijasta.
http://www.youtube.com/watch?v=D8KdpUZJ3zg
Kohdassa 3:50 mies kertoo "Tom of Finlandin" harrastaneen ensimmäisen kerran seksiä miehen kanssa sota-aikana... eli sitä siis todellakin tapahtui.
Onko kyseisestä aiheesta kirjallisuutta olemassa?
Homoseksuaalisuus sodassa
28
3210
Vastaukset
- Igor of Russian
Kaikki elävät oman seksuaalisen suuntauksen mukaan.Sodassa ja rauhassa.
- OsulanKioski
Saattoihan sekin vaikuttaa "siteiden" syntymiseen kun miehet kuolivat ja taistlivat keskenään. Vai mistä homot rintamalla toisensa tunnnistivat? tuskinpa kukaan nyt alkoi kyselemään...
Tuntemattomassa sotilaassa Rokan ja Suden suhde jäi vähän peittoon... mutta elokuvassa kuitenkin miesten välisestä suhteesta annettiin viitteitä. - nimeä en muista
Eli ei siis paljon auta. Homoseksulalisuuteen suhtauduttiin Suomen armeijassa paljolti huumorilla. Homot loivat vaihtelua tylsään rintama arkeen. Siksi monissa korsuissa homojen hommiin valojen sammuttua suhtauduttiin lähinnä korvia höristäen.
Vanha sanonta: Homoissa ei ole mitään vikaa. Kun kaksi homoa on hommissa, niin kaksi naista on vapaana. Sitä vastoin lesboissa on vikaa koska kun kaksi lesboa on hommissa on kaksi miestä toimettomana.
- {{{{{{{{{{{{{{{{{{{
Isäni oli Mikkelissä nuorena luutnanttina - arvaa kenen kaa?
- Maanpetturin
Vanhan ruotsalais-venäläisen kenraalin?
- kaaa
ainakin kaks kertaa
- Anonyymi00026
Äitisi sai kyytiä?
- aivojen paikalla?
Ihmeesti tuo homoilu kinnostaa. Kuulutko niihin, joille on laitettu peräsuoli aivojen paikalle? Tätäkin asiaa on jauhettu loputtomiin. Ei kai homoilu sodan aikana mihinkään katoa.Ja mitä merkitystä sillä sotimisessa oli tai on?
- SS-seksiä kaikkialla
"Onko kyseisestä aiheesta kirjallisuutta olemassa?"
Alansan ehdoton klassikko, jossa harrastetaan SS-seksiä kaikkialla. Sanovat sen olleen tekijänsäö mielikuvitusta mutta onkohan näin?
Divareissa aika kallis kirja. Minulla se on tietysti hyllyssä... parilla juurolla löysin kirppikseltä!
Lappi-Seppälä Sakari Haudat Dnjeprin varrella. SS-miehen päiväkirjan lehtiä
Kirjapaino Aa, 1945, 223 s.- huijausta!
Lappi-Seppälällä oli ranskalainen morsian hänen ollessaan Waffen-SS:n lepokodissa. Hän anoi avioliittolupaa, mutta ei saanut.Morsian ei ollut riittävän arjalainen. Lappi-Seppälän kirja on kostoa. Siihen sopii uskos, jos oma näkemys on riittävän homofiiinen.Aina sellaisia tuntuu löytyvän.
- tosi on
Pink Swastika löytyy netistä ilmaiseksi, koska paljon ketään ei jaksa kiinnostaa natsien homostelut niin paljon että viitsisi lukea siitä kirjasta. Ihan yksi ja sama sotahistorian kannalta kuinka monet natsit nussivat keskenään.
- Muuten en usko tuon aikaisesta
suomenkielisestä kirjasta semmoisia. Ettäkö suorasukaista kuvausta tai edes mainintoja seksistä? Ja ettäkö miestenkin välisestä? Eikös tuohon aikaan ollut sensuuri niin virallisesti kuin epävirallisestikin voimissaan?
- sepittämä parjauskirja?
tosi on kirjoitti:
Pink Swastika löytyy netistä ilmaiseksi, koska paljon ketään ei jaksa kiinnostaa natsien homostelut niin paljon että viitsisi lukea siitä kirjasta. Ihan yksi ja sama sotahistorian kannalta kuinka monet natsit nussivat keskenään.
Eikös tuo Pink Svastika ole kiivaitten karismaatikkojen (?) sepittämä kirja, jossa homot pannaan syyllisiksi kaikkeen pahaan erityisesti Saksan kansallissoialismiin tai jos ovat ohmot sen mukaan jossain hyvässäkin mukana olleet niin siitäkin tulee silloin pahaa? Aavistanko oikein?
- mainintoja huorissa käynnistä
Ei siinä kirjassa ole seksiä nykyisessä merkityksessä. Muistelmakirja kun on niin siinä on melko lailla kerrottu kaikki, myös järkyttävät asiat. Kertoja ei tietenkään saata itseään huonoon valoon. Päähenkilö käy huorissa, missä vain kerkiää, mainitsee muutamaan kertaan homoilustakin kuulleensa, enimmäkseen tuoksuvia ihovoiteita käyttävien upseerien ja sotilaspalvelijoiden yms. kesken, tosin parissa kohtaa kirjoittaa sellaiseen sävyyn että tiesi tapauksista jokseenkin aika tarkkaan... Olisiko kuitenkin oillut joskus mukana myös Putte-possun nimipäivillä?
Äijähän saattaa olla vielä elossa, kysymyksiä voi ehkä esittää itselleen. - sotilashomoilusta
mainintoja huorissa käynnistä kirjoitti:
Ei siinä kirjassa ole seksiä nykyisessä merkityksessä. Muistelmakirja kun on niin siinä on melko lailla kerrottu kaikki, myös järkyttävät asiat. Kertoja ei tietenkään saata itseään huonoon valoon. Päähenkilö käy huorissa, missä vain kerkiää, mainitsee muutamaan kertaan homoilustakin kuulleensa, enimmäkseen tuoksuvia ihovoiteita käyttävien upseerien ja sotilaspalvelijoiden yms. kesken, tosin parissa kohtaa kirjoittaa sellaiseen sävyyn että tiesi tapauksista jokseenkin aika tarkkaan... Olisiko kuitenkin oillut joskus mukana myös Putte-possun nimipäivillä?
Äijähän saattaa olla vielä elossa, kysymyksiä voi ehkä esittää itselleen.siinä kyllä on. Saksassa oli perinteet kunniassa (?). Nyt kirjastossa selasin sen kirjan - melko tarkkaan, niin onhan siinä melko paljon mainintoja siitä miten kätevästi vanhojen armeijoiden miehet paineensa purkivat. Perinteet olivat voimissaan myös keskieurooppalaisten SS-miesten keskuudessa ja tietysti muidenkin, mutta niissä armeijoissahan Lappi-Seppälä ei palvellut. Lappi-Seppälän sanoin suomalaiset seurustelivat paljon enmmän naisten (siis huorien) kanssa kuin saksalaiset, joilla oli "perversiteettejä" eikä suurin suomalaisista vapaaehtoisista edes muka tiennyt, mitä homoilu on - tuskinpa nyt sen ajan Suomessa mitään "anaalista accouplemangia" tunnettiinkaan. Lappi-Seppälä kyllä vaikuttaa tienneen mitä homoilu on. Kirjan lopulla on kertomus siitä kuinka Grazissa, saman kasarmin valloonipuoliskosta läysi päivystävä upseeri tuvallisen miehiä (10 henkeä) panemasta toisiaan perseeseen. Miehet oli vangittu heti. Seuraavana iltana oli huussista löytynyt vielä kuusi runkkaria, jotka vangittiin. Kidutuksen jälkeen persepanoihin osallistuneet teloitettiin ja runkkarit lähjetettiin Dachaun keskitysleiriin. Komentaja olisi halunnut pitää suomalaispataljoonallekin valistus- ja varoitustilaisuuden homoilusta, mutta Lappi-Seppälä oli sanonut ettei kannata herättää miehissä mielikuvia asiasta, josta useimmat suomalaiset eivät mitän tiedä, ja homoiluvaroitustilaisuus oli jätetty pitämättä. Että silleen.
Suomen armeijahan perustettiin uudelleen vasta itsenäisyyden aikana eikä täällä ollut jäljellä vanhojen suurvaltojen harvinaisempia sotilastaitoja ja -perinteitä. Sitävastoin kaikissa suurissa vanhoissa armeijoissa taitaa niitä yhä edelleen olla. Muistetaan nyt vaikka Venäjän armeijan homoilu- ja raiskausjutut, USA:n merijalkaväki on niin kovassa maineessa, että siellä ei kuulema kerta homoa tee eikä vielä toinenkaan jne. - kioskilla
sotilashomoilusta kirjoitti:
siinä kyllä on. Saksassa oli perinteet kunniassa (?). Nyt kirjastossa selasin sen kirjan - melko tarkkaan, niin onhan siinä melko paljon mainintoja siitä miten kätevästi vanhojen armeijoiden miehet paineensa purkivat. Perinteet olivat voimissaan myös keskieurooppalaisten SS-miesten keskuudessa ja tietysti muidenkin, mutta niissä armeijoissahan Lappi-Seppälä ei palvellut. Lappi-Seppälän sanoin suomalaiset seurustelivat paljon enmmän naisten (siis huorien) kanssa kuin saksalaiset, joilla oli "perversiteettejä" eikä suurin suomalaisista vapaaehtoisista edes muka tiennyt, mitä homoilu on - tuskinpa nyt sen ajan Suomessa mitään "anaalista accouplemangia" tunnettiinkaan. Lappi-Seppälä kyllä vaikuttaa tienneen mitä homoilu on. Kirjan lopulla on kertomus siitä kuinka Grazissa, saman kasarmin valloonipuoliskosta läysi päivystävä upseeri tuvallisen miehiä (10 henkeä) panemasta toisiaan perseeseen. Miehet oli vangittu heti. Seuraavana iltana oli huussista löytynyt vielä kuusi runkkaria, jotka vangittiin. Kidutuksen jälkeen persepanoihin osallistuneet teloitettiin ja runkkarit lähjetettiin Dachaun keskitysleiriin. Komentaja olisi halunnut pitää suomalaispataljoonallekin valistus- ja varoitustilaisuuden homoilusta, mutta Lappi-Seppälä oli sanonut ettei kannata herättää miehissä mielikuvia asiasta, josta useimmat suomalaiset eivät mitän tiedä, ja homoiluvaroitustilaisuus oli jätetty pitämättä. Että silleen.
Suomen armeijahan perustettiin uudelleen vasta itsenäisyyden aikana eikä täällä ollut jäljellä vanhojen suurvaltojen harvinaisempia sotilastaitoja ja -perinteitä. Sitävastoin kaikissa suurissa vanhoissa armeijoissa taitaa niitä yhä edelleen olla. Muistetaan nyt vaikka Venäjän armeijan homoilu- ja raiskausjutut, USA:n merijalkaväki on niin kovassa maineessa, että siellä ei kuulema kerta homoa tee eikä vielä toinenkaan jne.ole pornolehtiä, että voisitte paineet purkaa siellä omassa porukassa sittisuudaa juoden. Normaaleja ihmisiä eivät tuollaiset jutut kiinnosta, vaikka niitä säännöllisin välein tuputattekin.
- juurta jaksain
kioskilla kirjoitti:
ole pornolehtiä, että voisitte paineet purkaa siellä omassa porukassa sittisuudaa juoden. Normaaleja ihmisiä eivät tuollaiset jutut kiinnosta, vaikka niitä säännöllisin välein tuputattekin.
Väite, että suomalainen olisi kirjoittanut jotain konkreettista miesten välisestä seksistä tai seksistä yleensäkään vuonna 1945 (!!!) ja että kirjoitus olisi vielä painettukin - oli niin mielikuvituksellinen, että piti se oikein selvittää kullin juurta jaksain. Ja kuplaksihan se osoittautui. Tuntuipa tuo asia sinuakin kiinnostavan... Siitä vaan kusemaan ristiin kaverin kanssa.
- tosi on
Sodassa on tärkeämpääkin miettimistä kuin se mitä muut puuhaavat keskenään, kunhan eivät homostele taistelutilanteessa. Ja aika epätodennäköistä on että sellainen kävisi kenenkään mielessä.
Näitä juttuja jaksavat vatvoa ainoastaan nojatuolikenraalit, joilla ei ole vitun karvan vertaa käsitystä siitä millaista sodassa todella on.- historinatutkija
Johan Bäckman on kirjoittanut asiasta merkittävän viisaita:
* "Suomalais-saksalainen aseveljeys jätti jälkensä myös suomen kieleen sanassa ”hintti”. Rintamamiehethän purkivat toisinaan seksuaalisia tarpeitaan esiintymällä naisina (ns. rintamatransvestiitit), mutta vasta saksalaisten sotilaiden kokemukset uudistivat suomalaista kulttuuria von Hinten. Tuskin oli sattumaa, että rintamaupseeri Touko Laaksonen nousi sodan jälkeen maailman erääksi merkittävimmäksi oman alansa kulttuurivaikuttajaksi taiteilijanimellä Tom of Finland. Suomalaiset ovatkin paljosta velkaa saksalaisille, eikä Mannerheim oikeastaan ollut väärässä kirjoittaessaan Hitlerille viimeisessä kirjeessään, että ”saksalaisten aseveljiemme muisto tulee täällä elämään”."[5]
* "Rintamanekrofilia kertoo siitäkin, että Mannerheim ei, kenties ymmärrettävästä henkilökohtaisesta syystä, älynnyt ottaa sotilaidensa tarpeita huomioon. Sen sijaan Saksassa fyyreri tarjosi sotilailleen elävää lihaa. Ranskan valloituksen aikana perustettiin SS-bordellit, joissa ”tyttöjen laatua tarkkailtiin jatkuvasti”, kuten asiakirjat kertovat. SS-lääkärit ohjeistivat sekä tytöt että sotilaat suorituksiinsa yksityiskohtaisesti. Sukupuolitaudit vähenivät ja salamasota eteni. Satoihin SS-bordelleihin vietiin väkisin tuhansia naisia seksiorjiksi. Se oli ”Hitlerin lahja sotilaille”, kun Mannerheim tarjosi omilleen vain lämmintä kättä. Suomalaiset joutuivat paremman puutteessa tyydyttämään halunsa raatoihin. Myös Petroskoin ghetot olivat suomalaisille vapaata metsästysmaata. Bordellien puuttumisen takia lotat joutuivat kärsimään jatkuvaa seksuaalista häirintää, kuten kaksimielisiä juttuja. Kukaties tässä oli huonon sotamenestyksen perimmäinen syy?"[6] - arvostavat
historinatutkija kirjoitti:
Johan Bäckman on kirjoittanut asiasta merkittävän viisaita:
* "Suomalais-saksalainen aseveljeys jätti jälkensä myös suomen kieleen sanassa ”hintti”. Rintamamiehethän purkivat toisinaan seksuaalisia tarpeitaan esiintymällä naisina (ns. rintamatransvestiitit), mutta vasta saksalaisten sotilaiden kokemukset uudistivat suomalaista kulttuuria von Hinten. Tuskin oli sattumaa, että rintamaupseeri Touko Laaksonen nousi sodan jälkeen maailman erääksi merkittävimmäksi oman alansa kulttuurivaikuttajaksi taiteilijanimellä Tom of Finland. Suomalaiset ovatkin paljosta velkaa saksalaisille, eikä Mannerheim oikeastaan ollut väärässä kirjoittaessaan Hitlerille viimeisessä kirjeessään, että ”saksalaisten aseveljiemme muisto tulee täällä elämään”."[5]
* "Rintamanekrofilia kertoo siitäkin, että Mannerheim ei, kenties ymmärrettävästä henkilökohtaisesta syystä, älynnyt ottaa sotilaidensa tarpeita huomioon. Sen sijaan Saksassa fyyreri tarjosi sotilailleen elävää lihaa. Ranskan valloituksen aikana perustettiin SS-bordellit, joissa ”tyttöjen laatua tarkkailtiin jatkuvasti”, kuten asiakirjat kertovat. SS-lääkärit ohjeistivat sekä tytöt että sotilaat suorituksiinsa yksityiskohtaisesti. Sukupuolitaudit vähenivät ja salamasota eteni. Satoihin SS-bordelleihin vietiin väkisin tuhansia naisia seksiorjiksi. Se oli ”Hitlerin lahja sotilaille”, kun Mannerheim tarjosi omilleen vain lämmintä kättä. Suomalaiset joutuivat paremman puutteessa tyydyttämään halunsa raatoihin. Myös Petroskoin ghetot olivat suomalaisille vapaata metsästysmaata. Bordellien puuttumisen takia lotat joutuivat kärsimään jatkuvaa seksuaalista häirintää, kuten kaksimielisiä juttuja. Kukaties tässä oli huonon sotamenestyksen perimmäinen syy?"[6]vain yhtä typerät ihmiset.Lainaus osoittaa vain Bäckmanin tietämättömyyden sekä suuren innon sotkea asioita.Hän on Baryshnikovin kanssa samalla asialla. Tarkoitus on mustamaalata Suomea. Ero on siinä, että Ba. on venäläinen ja Bä kai(?) suomalainen.
- yht sun toista
toinen taitaa olla kyseisen Touon muistelmat ja toisen nimeä enkä tekijää en muista. Voin tsekata hyllystä, kunhan osun sen hyllyn ääreen.
Sitten ruåttalaisilla on kirja nimeltä Sådant som historieläraren glömde. Sieltä löytyy realistisia kuvauksia kasarmielämästä ennen vanhaan. - Anonyymi00022
Mannerheim oli kovasti viinaan ja miehiin menevää sorttia...
- Anonyymi00023
Mannerheimin homous on täysin luonnollinen tosiasia ja me suomalaiset hyväksymme sen. Se kyrsii suunnattomasti irstailevaa isoisää.
- Anonyymi00024
Hän oli sitä vain etniselle venäläiselle homppelille… ei meille suomalaisille! MIKSI? Koska se on pelkkä väitte täysin vailla NÄYTTÖÄ!
Sinä et ole mikään ”kantasuomalainen” vaan etninen Venäjän Tiltu ja homppeli, joka siitä syystä pesii vihaamassaan Suomessa, koska ei uskalla palata kotiin Venäjälle, jossa homoja puolestaan vihataan ja tapetaan!
Meille suomalaisille marski oli ennen kaikkea Suomen sodan ajan hetero ylipäällikkö, joka kahdessa sodassa voimasuhteilla 3,5 versus yli 200 miljoonaa johdatti meidät sodista eroon vapaana ja demokraattisena maana!
Se kyrsii suunnattomasti Venäjän Tiltua!
- Anonyymi00025
Mannerheimin homous on täysin luonnollinen tosiasia ja me suomalaiset hyväksymme sen. Se saa irstailevan isoisän raivostumaan.
- Anonyymi00027
Hän oli sitä vain etniselle venäläiselle homppelille… ei meille suomalaisille! MIKSI? Koska se on pelkkä väitte täysin vailla NÄYTTÖÄ!
Sinä et ole mikään ”kantasuomalainen” vaan etninen Venäjän Tiltu ja homppeli, joka siitä syystä pesii vihaamassaan Suomessa, koska ei uskalla palata kotiin Venäjälle, jossa homoja puolestaan vihataan ja tapetaan!
Meille suomalaisille marski oli ennen kaikkea Suomen sodan ajan hetero ylipäällikkö, joka kahdessa sodassa voimasuhteilla 3,5 versus yli 200 miljoonaa johdatti meidät sodista eroon vapaana ja demokraattisena maana!
Se kyrsii suunnattomasti Venäjän Tiltua!
- Anonyymi00031
Jälleen kerran, kun häviät asiallisen keskustelun Mannerheimin homoudesta, alat raivota, valehdella ja nimitellä muita ihmisiä. Yrität epätoivoisesti kääntää keskustelun Mannerheimin homoudesta toisiin asioihin/ihmisiin. Todella ala-arvoista käytöstä jopa sinulta senkin moukka.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922137Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n422105Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501845Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861261
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311070Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561013- 67946
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.284906