Miten määrittelette synnin?? Odotan mielenkiinnolla erilaisia vastauksia!!
Mitä on synti?
Eki
12350
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
se on sitä ettei tee niinkuin kiihko kristityt käskee.
http://www.yle.fi/pyhatjapahat/synninolemus.html
Testaa itsesi:
http://www.yle.fi/pyhatjapahat/testi.html
Oma tulokseni:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=1000000000000003&conference=680&posting=22000000001575841
=)
Terv:*Höpisijä*(poistuu)
Minulle syntiä on elää vastoin mitä on kirjoitettu tai omatunnon vaientaminen.
Nykyään harmillisimpia syntejä ovat tukeutuminen `yleisiin käsityksiin`/maailmalliseen höpinään tai itsekäs omaan itseen luottaminen.
Synti on myös todistus Jumalan pyhyydestä. "Ei, ette te voi noudattaa käskyjä, sillä teidän Jumalanne on pyhä Jumala."(Joosuan kirjasta)
Kaipa synti arkipäivisin on yksinkertaisesti Jumalan unohtamista. Olisi myös hyvä muistaa syödessä(edes joskus), että kuka tuo sateen ja entä kuka saa viljan kasvamaan?
Aina löytyy myös nykyään niitä, jotka pilkkaavat ja sanovat: "Onko se ja se syntiä, onko internet syntiä entä eläminen?" Heidän sietäisi saada jokainen oikein kunnon potku kankkuunsa ja sen päälle ämpärillinen armon elävää vettä!
Syntiä pahimmillaan on kiistää oma syntisyys, silloinhan sitä sanotaan: "Minä olen hyvä sisimmältäni." Ei ole kuin yksi hyvä. Mitä sitten tarkoitamme kun sanomme, että joku on hyvä mies tai nainen. No...lähinnä se on kohteliaisuussana tai tarkoittaa sellaista ihmistä, joka on ei tee pahaa, vaan elää suht´ nuhteettomasti.
Ei ole väärin sanoa, että on hyvä, jos lisää sanat: "Koska minä en enää elä, vaan Kristus elää kauttani." Olen hyvä Kristuksessa. Olemmehan kuolleet yhdessä Hänen kanssaan.
No... siinä oli jotain hoiperrusta synnistä :)
Synti on itsekkyyttä..
Jos tekee itsensä elämän keskipisteeksi
ja on erossa Jumalasta.
Sillä..
Rakkaus on elämää.
Ilman Rakkautta ei voida elää.
..niinkuin meidän henkemme on luotu käsittämään
on meidän sydämemme luotu Rakastamaan.
Meidän sydämemme on luotu Rakkauteen,
niinkuin lintu on luotu lentoon.
Rakkaus on meidän elämämme alku ja loppu.
Rakkaus on sielun valo ja lämmön lähde..
Se joka tekee SYNTIÄ Rakkautta vastaan,
vaarantaa oman elämänsä.
Rakkaus on suurin VOIMA.
ja Pyhän Hengen hedelmä
se korvaa meille Jeesuksen persoonallisen läsnäolon.
..Minusta syntiä on olla erossa Suloisesta Vapahtajastamme.
Jeesus vastasi heille:" Totisesti, totisesti minä sanon teille: jokainen, joka tekee syntiä on synnin orja.
Mutta orja ei pysy talossa iäti;
Poika pysyy iäti.
Jos siis Poika tekee teidät vapaiksi
niin te tulette TODELLISESTI vapaiksi.
Joh.8:34-36
Synti on: Uskonnolisin termein: Vieraantumista Jumalasta. Maalisemmin: Harhaan menoa, pimeyttä, sairautta, tuhoaa elämää, Jumala taas näiden vastavoima - terveyttäjä. Mielestäni Raamatusta on löydettävissä valon Jumala.
"Mielestäni Raamatusta on löydettävissä valon Jumala."
-Niin löytyykin, mutta vanhan testamentin Jumala on muuten aika ihmismäinen, tietämätön, raaka, jne. Sieltä löytyy myös valon enkeliksi tekeytyvä Saatana=)
Terv:*höpisijä*(palaa tilaisuuden tullen)
Ihmiset laativat monenlaisia omatekoisia syntilistoja mielensä mukaan. Minä lähtisin vähän toisinpäin Raamatun näkökulmasta nähtynä.
Synti ei ole ensisijaisesti pelkästään tekojamme. Synti on tottelemattomuutta Jumala vastaan. Synti on syvimmiltään asennekysymys.
Olen joskus kirjoittanut :
Mikä sitten on synti ? Monet yrittävät tehdä "syntilistoja". Itse en tee tämänkaltaisia syntilistoja. Ainoastaan voin esittää, mikä suurin synti on. Mielestäni se on tärkeimmän käskyn rikkominen. Jeesuksen opetus Matt. 22 : 36. "Opettaja, mikä on lain suurin käsky?" 37. Jeesus vastasi: "Rakasta Herraa, Jumalaasi, koko sydämestäsi, koko sielustasi ja mielestäsi. 38. Tämä on käskyistä suurin ja tärkein. 39. Toinen yhtä tärkeä on tämä: Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi. 40. Näiden kahden käskyn varassa ovat laki ja profeetat."
Kuka meistä on pitänyt tämän käskyn ? Tiedämme ja Raamattu sen ilmoittaa : ei kukaan. Joudumme niin kuin Paavali toteamaan, olen suurin syntinen. Mutta syntisille annetaan armo ja anteeksiantamus, kun me nöyränä ja katuvaisena otamme Jumalan lahjan, Jeesuksen, vastaan sydämessämme.
Yleisemmin ilmaistuna on synti tottelemattomuutta Jumalaa ja Hänen tahtoa vastaan. Synti erottaa meidät Jumalasta. Rakastava Jumala on kuitenkin valmistanut meille tien takaisin Hänen yhteyteen.
Pahuuden (synnin) alkujuuret ovat Raamatun mukaan ylpeys, itsekkyys, tottelemattomuus Jumalaa vastaan, vallanhalu. ( http://www.nic.fi/~jlindell/pahuus.htm )
Tuntuuko tutulta ? Eikö tämän päivän pahuus maailmassa johdu ihan näistä samoista alkujuurista ? Entäs meidän omassa elämässämme ? Eivätkö sielläkin nämä samat voimat usein riehu ? Olemme osa syntiin langennutta, kapinoivaa ihmiskuntaa. Jos siis olisit ollut Aadam tai Eeva, olisit tehnyt saman virheen kuin he, olisit kieltäytynyt tottelemasta Jumalaa.
Pahalla on taipumus levittää pahaa, sekä yksilön kohdalla että yhteisössä. Se toimii lumivyöryn tavoin. Tämä on selvästi havaittavissa tämän päivän maailmassa. Tästä Raamattukin puhuu. "Mitä ihminen kylvää, sitä hän myös niittää."
Synnin syvin olemus ei ole siis ensisijaisesti meidän teoissamme, vaan meidän sydämemme asenteissa.
Kaikesta huolimatta Jumala rakastaa meitä edelleen ja kutsuu meidät yhteyteensä.
Enemmän tästä : http://www.nic.fi/~jlindell
Pahan teon voi antaa anteeksi vain hän johon paha teko kohdistuu. Siispä kristittyjen syntiteoria on typerä ja kestämätön.
Paha teko = synti.
Mutta kristityillä syntiteoria on sairas ja perverssi. Ei esim. alkoholinnauttiminen voi olla syntiä, jos sillä ei tee pahaa kenellekään.
Syntiä on se, minkä Jumala sanoo synniksi, eikä se, minkä ihminen määrittelee synniksi.
Kymmenen käskyä ja Raamattu kokonaisuudessaan,sieltä se määrittely löytyy.
Meille hinduille jokainen harha-askel dharman polulta on synti. Dharman voi suomentaa monella tapaa. Sitä voi sanoa oikeamielisyydeksi, oikeudenmukaisuudeksi, uskonnoksi, parhaaksi mahdolliseksi elämäntavaksi, vähiten väkivaltaiseksi vaihtoehdoksi, hyvään tulevaisuuteen johtavaksi poluksi...
Jokaisen ihmisen dharma on elää niin hyvin kuin mahdollista oman luonteensa ja saamiensa kykyjen mukaisesti. Elämää pitäisi pyrkiä suunnittelemaan tästä lähtökohdasta ja valita työ, jonka tietää voivansa hoitaa tosi hyvin ja ilo sydämessään. Dharmamme on myös olla hyviä lapsia, vanhempia ja puolisoita. Dharmamme on tuottaa muille iloa ja olla tuottamatta vahinkoa kenellekään, paitsi puolustusmielessä.
Jos seuraa dharmaa, voi olla varma siitä, että syntyy hyviin olsouhteisiin seuraavassa elämässään - ja mitä todennäköisemmin voi hyvin myös tässä elämässään!