ILO-Uutinen – Työttömyydestä!

ihmisoikeusraportoija

Bushin hallinnon rakentelemasta finanssikriisistä alkanut maailmantalouden taantuma voi viedä jopa 51 miljoonaa työpaikkaa, arvioi Kansainvälinen työjärjestö ILO (International Labor Organisation). Järjestön mukaan maailmanlaajuinen työttömyys voi kohota pahimmillaan 7,1 prosenttiin työvoimasta.

YK:hon kuuluvan ILO:n mukaan optimistisin arvio työttömyyden lisääntymiselle veisi 18 miljoonaa työpaikkaa. Maailmanlaajuinen työttömyys olisi silloin 6,1 prosenttia.

"Mikäli talouden lama syvenee vuonna 2009, kuten monet ennustelaitokset arvioivat, pahenee työttömyystilanne nopeasti", ILO tiedotti.

Pahiten laman syvenemisestä kärsisivät kehittyvät ja köyhät taloudet.

Kansainvälisen valuuttarahasto IMF:n mukaan Yhdysvaltain rahoitussektorin aiheuttamasta finanssikriisistä koituvat menetykset kohoavat 2 200 miljardiin dollariin. Summa on euroissa noin 1 650 miljardia, ja se vastaa lähes viidesosaa USA:n bruttokansantulosta.

5

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohtuus on oikeus

      Viime laman aikana 90-luvun alussa ei löytynyt töitä vaikka mitä yritti. No, siihen tottui kun ei muuta voinut.

      Nyt työttömäksi joutuminen ei paljon hetkauttaisi. Jos ei ole taloudellisista syistä kannattavaa tekemistä niin pitää tehdä jotain mukavampaa.

    • kiertokäyrä

      no varmastikin viinaa ja kaikkea oli tarjolla jokapaikassa.ja nyt taas nyt taas laiskottelusta.no tietysti laiskoja kun nyt on istuttu koneiden äärissä vuosi tolkulla ja syöty roskissapuskaa.eikös ne kunnon riistot alkaneet 80 luvulla.kapitalistit teettää ja sosialistit käyttää.hei mis on työläiset ne jäi välistä.ai nii ne onkin tois puol gluubii tekemäs hommii kapitalistin sanomana.joita sosialistit pökkii kovana että mis on mun päivän annokset tee nyt jotain kapitalisti johda tätä maapalloa.että meil ei tuu nälkä eikä tavarat lopu. nopeasti nyt tavaran täytyy vaihtua

    • haistakoot vttu

      Ketä tvupersettä ihan tosiissaan kiinnostaan suomessa mitä jossakin vtun usa:ssa tapahtuu!

    • miljardimenetykset

      nyt on?
      onko rahat poltettu,ryypätty,rosvottu tileille jonnekin,ovatko varastotavaraa,velkataloja vai onko ne syöty. eikös niin ole,että mikään ei katoa,muuttaa vain muotoa paitsi henkikulta on hiukan arvoitus...joutuneeko kadotukseen.

    • Tiukassa oli 92 - 97 työt. Kyllä piti satsata paljon omaa rahaa (tietotekniikka - ei verohelpotuksia kun osin työtön), jotta pysyin kehityksen mukana. Ja mikäs se palkkakehitys olikaan, paperimiehet 50 % - itse pääsin samaan 6. vuoden kuluttua mitä 92 sain - eikä sitä minun alalla ole yhtään kiritty umpeen, päinvastoin.

      Nyt työttömäksi joutuminen ei tosiaan paljon enää hetkauttaisi. Kovin katkera olen postilaisille, jotka pääsivät työeläkkelle jopa 50 v - valtion "kultainen kädenpuristus v. 2000".

      Lainaus "Nykyisin postilaiset eläköityvät keskimäärin 57-vuotiaina"

      Itsellä 57 tulee kohta täyteen, töitä on tiedossa vielä noin vuodeksi - se riittää, en kaipaa yhtään enempää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      101
      1835
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      59
      1190
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      461
      1179
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1063
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      58
      841
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      837
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      49
      786
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      773
    9. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      728
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      691
    Aihe