Olen jo kauan odottanut, että joku joskus jossain avaa maassamme julkisen keskustelun siitä, että kansankirkollemme nimen antanut mies kuuluu fanaattisimpiin maailmanhistorian tuntemiin antisemitisteihin.
Toteutuuko tämä toive elinaikanani?
Toteutuuko tämä toive elinaikanani?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Edustat tätä antisemiittistä fanatismia itse. Puhut siitä ja julistat siitä sokeassa fanatismissasi. Kuukaudesta toiseen.
Joku voisi kysyä, oletko psykoosissa? Minusta aiheellinen kysmys. Jokin asia on lukinnut mielesi järjettömään toimintaan.
Olet 1500-luvun arvomaailman edustaja 2000-luvun Pohjolassa. Se vasta häpeä on!
Älä anna fanatismisi lukita sinua 1500-lukuun!!!
Tätä asiaa ei kerrota edes teologisessa. Lutherin juutalaisviha on todella arka aihe luterilaiselle kirkolle. Menetelmä on vaieta asia, ettei kukaan vaan jatkaisi aihetta. Muutama vapaa suunta on sanonut asian kyllä ääneen, mutta luterilaiset vaikenevat heti. Lutherin juutalaisviha tarttui Hitleriin. Joten toisen maailmansodan voi panna täysin luterilaisten syyksi. Tästä syystä luterilaisilla pitäisi olla kaksinkertainen verotus hyvitykseksi.
Onkohan sulle jäänyt remmi päälle? Jauhat ihan soopaa. Pettymyksiä elämässä? Oletko hylätty?
Menetetyt ihmissuhteet eivät korjaannu vihaviestinnällä.
Tutustu ihmeessä historiaan, uskottavuutesi on nyt lähes nolla. Sanon tämän asiantuntijana.
Ei historiaa saa muutettua toista haukkumalla :)
Ettei vaan sinun asintuntemuksesi olisi 0 :)
Fakta 1: Martin Luder vihasi ja vainosi juutalaisia. Hän kirjoitti jopa oppaan juutalaisten vihaamisesta.
Fakta 2: Hitler luki Luderin kirjan juutalaisista ja viehättyi sen opetuksista ja juutalaisvihan perusteluista. Hitler koki olevansa kristinuskon asialla tuhotessaan juutalaiset.
Fakta 3: Kolmannessa valtakunnassa luterilainen kirkko oli Hitlerin suurin kannatusjoukko. Jopa katoliset kääntyivät Hitleriä vastaan ja katolinen eversti Stauffenberg koetti murhata Hitlerin. Luterilaiset suojelivat Hitleriä viimeiseen veripisaraan asti Pohjois-Saksassa.
Fakta 4: Muslimit pitivät tuplaverotusta kristityille. Tuplaverotus luterilaisia kohtaan olisi hyvitys menneestä pahasta ja kannustin kääntymään pois. Se tehoaisia heti.
Fakta 5: Historia ei mene meidän toiveidemme mukaan, vaan siten kuin se meni uskosta riippumatta.
"Fakta 1: Martin Luder vihasi ja vainosi juutalaisia. Hän kirjoitti jopa oppaan juutalaisten vihaamisesta."
Ei ole noin. Ensinnäkään ei ole kysymys Martin Luderista vaan Martin ( tai suomalaisittain Martti ) Lutherista, sillä hän vaihtoi nimensä Lutheriksi.
Toiseksi Luther eli aikana, joka oli hyvin juutalaisvastainen. Juutalaisia syrjittiin, he elivät ghetoissa ja heidän liikkumistaan rajoitettiin. Maaherra antoi erityismääräyksiä ja karkotti ajoittain kaikki juutalaiset alueeltaan. Ajan juutalaisvastaisuudesta kertoivat karkotusten lisäksi myös juutalaisvastaiset kuvat kuten "Judensau" ( "Juutalaissika" ) Wittenbergisä.
Luther kirjoitti vuonna 1523 juutalaismyönteisesti kirjoituksessaan "Jeesus Kristus oli syntyjään juutalainen". Siinä hän viittasi kristinuskon alkuperään. Lutherin tavoitteena oli ohjata juutalaiset siihen uskoon, johon hän itse oli päätynyt vuosien etsinnän jälkeen. Kun Luther ei saanut seuraavien vuosien aikana nähdä juutalaisten "kääntymistä oikealle tielle", hän närkästyi. Tällöin syntyivät kolme vuotta ennen Lutherin kuolemaa suurin piirtein sairasvuoteelta käsin hänen kirjoituksensa "Juutalaisista ja heidän valheistaan". Lutherin viimeisten vuosien juutalaisvastaiseen käytökseen vaikutti myös hänen keskiaikainen koulutuksensa. Kristillinen kirkko oli jo kauan ennen Lutheria ollut antijudaistinen.
Kristillinen antijudaismi oli eurooppalainen ilmiö. Kristillisen kirkon piirissä eivät syntyneet ainoastaan modernin antisemitismin monet keskeiset asenteet, vaan vuosisatojen ajan sen puitteissa syntyi juutalaisvastainen lainsäädäntö. Katolisen kirkon piirissä muotoutui juutalaisvastaisen politiikan hallinnollinen prosessi. Se asetti juutalaisen väestön tilanteeseen, jonka vaihtoehtoina olivat pakkokääntyminen kristinuskoon tai joutuminen eristetyksi yhteiskunnan ulkopuolelle. Yksi kristillisen antijudaismin keskeisistä lähtökohdista oli näkemys, että juutalaiset oli tuomittu elämään kurjuudessa rangaistukseksi Jeeesuksen ristiinnaulitsemisesta ja heidän kieltäytymisestään tunnustaa Jeesus Messiaaksi. Juutalaisten väitettiin tehneen Jumalanmurhan.
"Fakta2: Hitler luki Luderin kirjan juutalaisista ja viehättyi sen opetuksista ja juutalaisvihan perusteluista."
Päin prinkkalaa tuokin. Juutalaisvastaisuudella oli Euroopassa liki 2000- vuotinen perinne. Nuorena Hitler asui Wienissä, missä vuoteen 1910 oli pormestarina tunnettu juutalaisvihaaja Karl Lueger. Tämä Hitler itse mainitsee henkilönä, jolta hän oli saanut vaikutteita nimenomaan suhtautumisessaan nimenomaan juutalaisiin. Ennen 2. maailmansotaa juutalaisvastaisuutta ei tuomittu yleisesti. Hitler saattoi sen hirvittävään huipentumaan, joka samalla avasi maailman silmät juutalaisvastaisuuden järjettömyydelle.