kauppojen aukiolo ollaan vapauttamassa. sen mukaan kaupat saisivat olla auki myös sunnuntaisin. miten te ajattelette tästä? ja kuinka suuri synti olisi käydä kaupassa sunnuntaina? mitä "sanktioita" tästä olisi luvassa?
estääkö sunnuntaina kaupassakäynti pääsyn taivaaseen jos on muuten elänyt fiksusti? nimittäin eikös se ole niin että ei ole olemassa "pieniä", "keskisuuria" ja "suuria" syntejä? on olemssa vain syntejä. elikkä siis miestappo on tässä mielessä siis verrattavissa sunnuntaina kaupassakäyntiin...?
estääkö sunnuntaina kaupassakäynti pääsyn taivaaseen jos on muuten elänyt fiksusti? nimittäin eikös se ole niin että ei ole olemassa "pieniä", "keskisuuria" ja "suuria" syntejä? on olemssa vain syntejä. elikkä siis miestappo on tässä mielessä siis verrattavissa sunnuntaina kaupassakäyntiin...?
Vastaukset 21
Vanhimmat
se on.
Jumalan edessä on vain syntisiä, vaikka suuria ja pieniä syntejä voidaankin täällä eroittaa toisistaan.
Vaikka et tekisi ainuttakaan syntiä(mielestäsi), niin ilman Jeesusta et pelastu, koska vain Jeesuksessa meillä on pelastus.
Hänen luokseen me suuret ja pienet syntiset saamme tulla ja ainuastaan hänessä on pelastus.
Joh. 1:12
Mutta kaikille, jotka ottivat hänet vastaan, hän antoi oikeuden tulla Jumalan lapsiksi, kaikille, jotka uskovat häneen.
Tuosta sunnuntai työstä nyt sen verran, että ei lepopäivä ole tarkoitettu Jumalaa, vaan ihmisiä varten.
Jeesus on sapatinkin Herra, sanoo Raamattu.
24 Niin fariseukset sanoivat hänelle: "Katso, miksi he tekevät sapattina sitä, mikä ei ole luvallista?"
25 Hän sanoi heille: "Ettekö ole koskaan lukeneet, mitä Daavid teki, kun hän ja hänen seuralaisensa olivat puutteessa ja heidän oli nälkä,
26 kuinka hän meni Jumalan huoneeseen ylimmäisen papin Abjatarin aikana ja söi näkyleivät, joita ei ollut lupa syödä muiden kuin pappien, ja antoi myös niille, jotka hänen kanssansa olivat?"
27 Ja hän sanoi heille: "Sapatti on asetettu ihmistä varten eikä ihminen sapattia varten.
28 Niin Ihmisen Poika siis on sapatinkin herra."
liittyy sunnuntaihi,sehä on viikon eka päivä.
kaupassa tarvitsee käydä sunnuntainakin, vaikka se meidän suomalaisten mielestä onkin hieman arvelluttavaa, olemmehan vielä niin paljon metsäläisiä.
(Tosin henkilökohtaisesti tahtoisin ollakin metsäläinen, aina silloin tällöin.)
Mikään syntikysymys kauppojen sunnuntain aukioloaika ei ole. Enneminkin se on arvokysymys koko yhteiskunnassa, joskin niiltä osin sivuaa hengellisiä aspekteja.
Voit siis aivan rauhassa käydä huomenna sen maitotölkin noutamassa. Taivaaseen pääsyäsi se reissu ei estä, jos tulet kaupasta kiltisti suoraan kotiin velliä keittämään.
ovat kesäisinkin sunnuntaisin auki käyn kaupassa. sunnuntai on oikein hyvä kauppapäivä vapaa-ajalla.
Toivottavasti tulevaisuudessa muulloinkin kuin vain kesäisin ja joulunaikaan. Raamatussa ei kielletä sunnuntai kaupankäyntiä, eihän.
Tytteli
Kuin sen että meille on anettu käsky:,
"MUISTA pyhittää lepopäivä,kai se sitten tarkoittaa että omaatuntoa voi venyttää kaupassa käynnin kohdalla?
Tai sitten uuden liiton aikana poistui tämäkin käsky?
Mitähän Meller sanoisi?
"MUISTA pyhittää lepopäivä,kai se sitten tarkoittaa että omaatuntoa voi venyttää kaupassa käynnin kohdalla?
Tai sitten uuden liiton aikana poistui tämäkin käsky?
Mitähän Meller sanoisi?"
Tärkeä seikka VT:ssä asetetun lepopäivän pyhittämisen osalta on se, että todellisuudessa sapatti alkaa perjantai-iltana auringon laskiessa ja loppuu lauantai-iltana auringon laskettua ja jos sapatin tahtoo pyhittää, silloin voi noudattaa sapattisäännöstöä tarkemminkin (tosin kristityille se ei ole välttämätöntä yhtä tarkasti kuin esim. juutalaisille). Kuitenkin kristitystä näkökulmasta VT:n käskyt ovat sovitetut, joten käytännössä kaupassa voi käydä. Muista kuitenkin se, että sapatti/lepopäivä on ihmisten hyväksi asetettu käsky/neuvo.
halpa-halli ei ole auki sunnuntaisin? siellähän on tunnetusti tämä uskonnollinen pomo, joka on vielä perustellut sunnuntain kiinnioloa juuri raamatulla.
Se on yhtä luotettava kirja kuin halpa-halli kauppiaan raamattu, josta saa minkä vastauksen haluaa.
tytteli
Jumalan lain Kolmas käsky: "Muista pyhittää lepopäivä. Kuusi päivää tee työtä ja toimita askareesi mutta seitsemäs päivä on Herran, sinun Jumalasi sapatti, silloin älä mitään askaretta toimita.."
Käsky merkitsee pyhittämistä ja lepäämistä. Sen tarkoitus on yhden päivän erottaminen erilaiseksi muista päivistä: lepäämistä varten. Jumala tarkoitti myös sen sitä varten että muistamme Hänet, luomistyön ja levon ja myös sen että Jeesus lepäsi sapatin haudassa ja nousi kuolleista kolmantena päivänä. Että siis myös muistamme sovitustyön meidän syntiemme tähden.
Jumala tarkoitti sen siis ihmisen levoksi, iloksi ja virkistykseksi Hänen läsnäolossaan ja tuntemisessaan.
Jeesus sanoikin että sapatti on ihmistä varten.
Mutta kun meillä on kaupat auki sunnuntaisin, tai "pyhitämme" sen urheilulle ja harrastuksille tai krapulalle, mitään lepoa meillä ei ole. "Rentoutuminen" urheilun tai shoppailun merkeissä on suorittamista tai jännittämistä. Psyyke ei saa levätä eikä rauhoittua. Sana "rauha ja hiljaisuus" on joillekin myrkkyä, mutta heidän sielunsa on silti sairas, levoton ja rauhaton. He etsivät yhä voimakkaampia elämyksiä ja kokemuksia. Oravanpyörä on loputon.
Siunaako Jumala sitä mikä erottaa ihmisen hänestä? Vauhtimme kiihtyy, stressi painaa, on kiire ja kokemuksien nälkä, aikaa ei tunnu riittävän. Mihin se katoaa?
Raamattu kertoo myös kauppiaista jotka kysyvät milloin loppuu sapatti ja uusikuu (juhla-aikoja) jotta he voivat myydä akanat jyvinä ja pettää väärällä mitalla. Nykyaikanakin tämä on totta, hinnat nousevat, palvelut ja tavarat huonontuvat.
Urheilijat ansaitsevat miljoonia, tavallinen raskaan työn duunari köyhtyy.
Jumala Markkinatalous hallitsee.
Siunaako Jumala ostajien pettämisen ja riiston?
Jumalan käskyn tarkoitus oli rakastava ja ihmisestä huolta pitävä. Ihminen tarvitsee lepoa, edes yhden päivän viikossa jolloin ei tarvitse ajatella työasioita, suorittaa mitään, olla vain. Uskovalle alussa mainitsemani Jumalan ja Jeesuksen sovitustyön ajatteleminen on vielä suurempaa lepoa ja siunausta. Hänen rakkautensa ilmestystä.
Jeesuksessa yksin on pelastus ja taivaaseen pääseminen, ei sapatin pitämisessä tai pitämättä jättämisessä. Jeesus sanoo: "tulkaa minun luokseni työn ja huolien uuvuttamat, minä annan teille levon."
Kaikki ei ole kanssasi samaa mieltä. Toisenlaisiakin mielipiteitä löytyy.
Kiitos paljon ylimielisestä ja halveksivasta vastauksestasi.
vapaapäiviään:). Monilla aloilla se ei ole mahdollista ja on pakko mennä töihin sunnuntaisinkin. Sairaita ei voi ainakaan jättää hoitamatta ...
Kuten kirjoitinkin, kunhan yhden päivän viikossa muistaisi pyhittää lepopäiväksi, se olisi tarpeen jotta jaksaa. Se on lepopäiväkäskyn yksi tarkoitus. Vuorotyöläisille sekään ei aina onnistu että se olisi yksi kuudesta. Mutta kun viimein vapaapäivän saa, siinä on lepopäivä. Eihän Jumalan tarkoitus ollut siitä tehdä taakkaa vaan päinvastoin ilonpäivä. Seitsemän päivän rytmi olisi silti paras ihmiselle fyysisesti ja psyykkisesti jos nyt ei hengellistä puolta ajateltaisikaan. Emmehän ole robotteja.
Hengellisellä puolella tästä aiheesta on olemassa hyvä kirja: Mailis Janatuisen "Ihmisen käyttöohjeet, Kymmenen käskyä - taakka vai siunaus?"
Löytyneekö psykologisella tai psykiatrisella tai jollain terveystiedon alalla vastaavasta aiheesta tehtyjä tutkimuksia?
tai jotain tutkimuksia esim. levon ja joutilaisuuden merkityksestä psyykkisen ja fyysisen toimintakyvyn jaksamiseen? Niitähän löytyy vaikka millä mitoin.
Tarkoitan sellaista tutkimusta jossa on tutkittu nimenomaan ihmisen levon tarvetta suhteessa viikkorytmiin. Siis kiinnostaisi tietää miksi Jumala käytti itse luomistyöhönsä ja antoi myös ihmisille seitsemän päivän jaksotuksen. Mikä salaisuus tuossa lienee? Tähän tarkoitukseeni sopii kaikki tieteelliset ja ateistisetkin tutkimukset. Mietiskelen onko ihmisen psyyke jotenkin rajallinen että se tarvitsee kuuden päivän työn jälkeen lepopäivän? Kun nykyään on näitä vuorotöitä ja ylipitkiä työaikoja ja lomillakin harrastetaan ja rynnätään hikipäässä ilman tätä leporytmiä. Ihmisethän stressaantuvat ja sairastuvat burn-outiin vaikka vapaa-aikaa työstä on enemmän kuin ennenvanhaan.
Jos tiedät mainita nimenomaan tässä mielessä tehdyn tutkimuksen/kirjan, olisin kiitollinen.
yöunikin auttaa jo ihmistä jaksamaan seuraavan päivän työrupeaman. Vuorotyössäkin jaksotus menee niin, että viikossa pitää olla aina kaksi vapaata. Ainakin pitäisi olla ... aina tuo ei toteudu, pääsääntöisesti kyllä.
Burn-outiin vie enimmäkseen ihmisen työaddiktiot ja riittämätön yöuni, sekä työpaikan kohtuuttomat vaatimukset ja huono työilmapiiri. Toki muitakin selityksiä siihen varmasti löytyy. Käynpäs tässä nopeasti vilkaisemassa duodecimin sivuilta, löytyykö sieltä mitään vastaavaa kirjaa. Tietysti muualtakin voi löytyä ja todennäköisesti ehkäpä paremminkin ... katsotaan!
löytynyt sellaista, mitä ajat takaa. Artikkeleita varmasti silti kyseisestä asiasta löytyy mm. lääkärilehdestä, tai terveydenhoitoalan muista julkaisuista. Kanava-nimisestä lehdestäkin voisi kenties kokeilla löytyykö sieltä mm. vanhoja artikkeleita asiasta. Sitten on myös muita terveyslehtiä, joista löytyy jatkuvasti jotain aiheeseen liittyen. Kirjasto on hyvä paikka käydä etsimässä tietoa asian tiimoilta ... ja kirjastotädit ovat yleensä ystävällisiä ja palvelunhaluisia, jos haluat heiltä tietoa kysyä:).
aukiolo sunnuntaisin on aivan turhaa. Miksi juuri sunnuntaina pitäisi kauppaan mennä? Viikonlopun ruoan voi aivan hyvin ostaa jo vaikkapa perjantaina. Kyllä yhden päivän tulee varsin hyvin toimeen vaikka puuron ja näkkileivänkin voimalla, jos ei satu muuta kaapissa olemaan.
käydä kaupassa lepopäivän.Me emme käy kaupassa kuin kerran viikossa ja se on keskiviikko.meillä nääs on jääkaappi ja pakastin, joten ei tarvi mennä kauppaan ostamaan 1 litraa maitoa sunnuntaina.
Helluntalaiset en ymmärrä yhtään teidän ristiriitaisia kommenttejanne uskonasioista.
Niinkuin tästä lepopäivän vietosta.
Taitaa tuo aina kääntyä omaan korvasyyhyyn mesominen?
Aika monelle ihmiselle sunnuntai on harvoin lepo- eli vapaapäivä.
se mahtaisi viikon ensimmäisenä päivänä tehdystä kaupassakäynnistä tehdä esteen taivaaseen pääsylle?
Sunnuntaihan on virallisen kalenterin mukaan viikon ensimmäinen päivä, vaikka silloin ei töitä tehdäkään, vaan hurutaan pilikillä ja kirkossa yms. 'riennoissa'..