Suomalaislapset ovat päivähoidossa iloisia, innostuneita ja tyytyväisiä.
Päivähoidossa käyvien lasten vanhemmat olivat tyytymättömiä lähinnä sijaisjärjestelyihin ja päiväkotien tiloihin. Hyvinä puolina he pitivät kavereiden tapaamista ja mahdollisuutta leikkiä.
Niin, kotona joutuu vaan laulamaan ja olemaan neljän seinän sisällä?
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Tutkimus Suomalaislapset viihtyvät päivähoidossa/1135243196117
Päivähoidossa käyvien lasten vanhemmat olivat tyytymättömiä lähinnä sijaisjärjestelyihin ja päiväkotien tiloihin. Hyvinä puolina he pitivät kavereiden tapaamista ja mahdollisuutta leikkiä.
Niin, kotona joutuu vaan laulamaan ja olemaan neljän seinän sisällä?
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Tutkimus Suomalaislapset viihtyvät päivähoidossa/1135243196117
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuossa asiasta kertovassa artikkelissa on mielestäni jätetty tärkein seikka mainitsematta.
Kotiolosuhteet saattavat määrätä sen, mikä hoitomuoto lapselle on parempi.
Kun aamuisin työmatkalla noin kuudelta vastaan tulee vanhempia jotka vetävät pulkalla ehkä vuoden vanhoja lapsia kohti päivähoitoa en havaitse tyytyväisyyttä kummankaan kasvoilla.
Uutisen paras anti onkin se, että vanhemmat löytävät tyytymättömyyden aiheita kuten sijaiset ja päivähoitopaikkojen tilat. Suomalainen ei ole juuri koskaan tyytyväinen mihinkään.
Edesmennyt vaimoni toimi perhepäivähoitajana pitkään, meillä oli joskus lapsukaisia jopa 8 kipaletta, ja oma nuorimmainen vielä sen lisäksi!
Lapset olivat järkeään tyytyväisiä ja iloisia, mutta vaimoni olikin synnynnäinen lasten passaaja!
Jopa lasten vanhemmat kuulemma riitelivät kylällä siitä kuka saa lapsensa vaimoni hoivattavaksi!
Uskon jotta lapset ovat päivähoidossa tyytyväisiä, jos hoitajat ovat kilttejä ja ammattitaitoisia!
Mutta sanokaapa se tiitaa mikkosen emännälle !
Täällä Raine Tiesmies! Euro City!
Monen perheen kohdalla lapselle parasta on päivähoito. On siellä ainakin virikkeitä ja turvallisuutta toisin kuin kotona jos vanhemmat/vanhempi rötköttää masentuneena sohvalla ja lapsen ainoa virike on katsoa tv.stä ostosruutua.
Toisaalta jos on hyviä hoitajia niin pakko silloin on olla hyviä vanhempiakin jotka voivat hoitaa lapsiaan kotona jos siihen on halua//mahdollisuus.
Tilanteesta riippuen molemmat ovat yhtä hyviä tapoja hoitaa lapsia.
Oikeassa olet! Suomi vain on niin helevetin kallis maa, jotta kaikilla vanhemmilla ei ole edes minkäänlaista mahdollisuutta, jäädä kotiinsa hoitamaan perillisiään! Ja se on synti se!
aikuinen pienelle lapselle on aina äiti. Jos liian varhain vierotetaan koko päiväksi, niin vaikeuksia kehittyy tunnemaailmaan. Eikä tarvi ees tehdä tutkimuksia. Katelkaa ympärillenne.
4-vuotiaat, jotka jo kaipaavat leikkikaveria. Mutta päivät ovat ehdottomasti liian pitkiä!!!
Lapsetkin haluavat olla joskus omissa oloissaan. Siihen ei ole mahdollisuutta päiväkodeissa.
syrjitäänkö mamu lapsia...tuossahan puhutaan vain suomalaislapsista, tutkimukset eivät ole mitään ilman mamu sektoria...