Kuka - tai ketkä myivät valtionosuudet suuryrityksistämme

Otsikko Sydänsatakunta-lehdestä:
Boliden leikkaa kuparintuotantoa, Harjavallassa ollaan kuulolla..

Tämä entinen "kummuksi" kutsuttu oli huomattava työllistäjä Harjavallassa ja lähikunnissa. Sittemmin valtionosuudet kai myytiin- ja rahoilla tehtiin ties mitä.. Niin mitä tehtiin? Maksettiin ulkomaanvelkaako, ja paljonko niistä upposi poliitikoille itselleen osakkeina..

Nyt Nokia uhkaa poistua Suomesta.. Mihin katosi valtion omistusosuudet..

Missä ovat Suomen suuryritykset, joiden tarkoituksena oli antaa kansalaisille työtä / elanto. Miksi yhtiöt ovat osakkeistetut siten, että niiden tuotto jaetaan osakkeenomistajille, eikä käytetä näitä huomattavan suuria summia työllistämiseen.. Ketkä poliitikkomme- lähipiirinsä omistavat näitä entisiä valtionyhtiöiden osakkuuksia? Elinkustannukset nousevat kaikilla osa-alueillaan mutta poliitikkomme eivät tee köyhän kansanluokan olojen helpottamiseksi mitään. Nostavat vaan omia palkkojaan -palkkioitaan. Omistavatko poliitikkomme sellaisten yhtiöiden osakkeita, joiden asioita joko suoraan- taikka välillisesti käsittelevät eduskunnassa??? Olisivatko esteellisiä em. yrityksiä koskevien asioiden käsittelyssä?

1

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole ennenkään

      ..estänyt demokratiassamme päättämään asioista joihin ollaan jäävejä. Sama toistuu oikeuslaitoksissa, kunnan, kaupungin valtuustoissa, pääomayritysten hallituksissa, järjestöissä jne. Eräänä hyväksyttynä "demokraattisena tapana" on kansanedustajien osallistuminen kunnallisvaaleihin ja istuminen kuntien ja kaupunkien valtuustoissa ja hallituksissa. Siinä istutaan tukevasti monen rahakirstun päällä. Kuinka monta yrittäjää päättää eduskunnassa, valtuustoissa, hallituksissa itselle edullisista asioista, tai osakkeenomistajaa?

      Vientitukea vientifirmoille, jotka rahoittavat tukirahoilla vientimaan tuontifirmoja. Voiko suurempaa naiviutta löytyä? Löysää ja holtitonta rahaa löytyy kaikkeen muuhun kuin todellisiin valtiomme rakenteisiin. En edes uskalla ajatella mitä tapahtuu, jos ja kun nykyiset rakenteemme luhistuvat ja tämä "hyvinvointiin" tottunut kansa huomaakin elävänsä ja eläneensä hyvinkin köyhyysrajaista elämää.

      Stalinin metodi: työläisen piti tuottaa, ei kuluttaa. Siis tuottaa valtiolle, ei kuluttaa valtion resursseja. Omat pienet ansiot tietenkin kulutettiin takaisin valtion elimille.

      Aivan samoin toimii uusliberaalinen markkinatalous ja globalisuus pyhittää kaiken-mantralla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3641
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2403
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2049
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      901
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      841
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      820
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      805
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      799
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      707
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      89
      695
    Aihe