Mitä on tapahtunut kuukaudessa Ylihärmän kohdalla?
- Kunnan rahat toisten velkojen maksuun
- Sekoitettiin ja pilattiin terveyspalvelut
- Pelko päällä koko ajan koulujen lopettamisesta
- Vietiin kankaalaisilta nuorisotilat, kirjasto
- Ruokailumaksujen jälkiperintä (säästöäkö?)
- Vanhusten ja sairaiden siirrot kauas kotoa
(esim. Lappajärvelle)
Löytääkö joku pluspuolia?
Kuukausi oltu Kauhavassa.
14
1447
Vastaukset
- ylihärmää ei oo....
.enää maailmankartalla(tai kuntakartalla).
- vielä kauan
sun jälkeesikin ettänäin.
- kouluulle
on vairettu kartat uurenvuoren yönä mihinä eioo enää muutakuin kauhava.
- HÄRMÄ-nimistä!
kouluulle kirjoitti:
on vairettu kartat uurenvuoren yönä mihinä eioo enää muutakuin kauhava.
Pitäkää huoli kaikin keinoin siitä, että sekä Alahärmä, Härmä yleensä ja Ylihärmä nimet säilyvät yleisesti kaiken maailman tietoisuudessa ja tuleville sukupolville...kun ne tulevat uudelleen itsenäisinä käyttöön!
- ..varoittavina .....
HÄRMÄ-nimistä! kirjoitti:
Pitäkää huoli kaikin keinoin siitä, että sekä Alahärmä, Härmä yleensä ja Ylihärmä nimet säilyvät yleisesti kaiken maailman tietoisuudessa ja tuleville sukupolville...kun ne tulevat uudelleen itsenäisinä käyttöön!
..esimerkkeinä
- yksi kaikkien ja kaikki yhd...
tällä palstal kannetahan suurta huolta Kankahakylän kouluusta, kirijastoosta ja tiestä. Toivottavasti samalla innokkuurella olsivat kankahalaasekki myäs uuren Kauhavan muiren kylien puolella.
Niiren asema on palio huanompi. Kysykääs vaikka volttilaasilta ja purmoojärvisiltä. Pitäkää kankahalaaset myäs muittenki pualia tai ajatelekaa muitaki.- miten menee!
Vastaa nyt kysymykseen! Tässähän oli puhe Ylihärmästä. Miten siis muilla on mennyt kuukauden aukana?
- Siinähän joku
kysyy puolueettomana ja uteliaanakin, miten menee. Sinä hyökkäät kankaalaisten kimppuun! Taistelkoon kukin omiensa puolesta!
- mielenkiintoista,
ettei kukaan sano juurikaan mitään ihan asiallisilta näyttäviin liittymisseuraamuksiin.
Tuntuukohan kepua äänestäneistä siltä, että oma koira kusi sukille, ja nyt hävettää? - kuntaliitospäättäjät
Miltä nyt tuntuu,näyttää ja kuullostaa? Onko asiat hyvin? Kuukausi vasta mennyt.Voisitteko yrittää purkua?
- se Kankhaalaanen
Eikös se Kankhaalaanen joka oli eileen leheres aja sitä.
- Tasapualisuuta
Ei Ylihärmälääset voi maksaa ruokaansa kun köyhillä Alahärmälääsillä ja Kauhavalaasilla ei ollukkaan varaa ostaa konetta ittellensä.
Ylihärmälääset vauraampina hommasivat tyätä helepottavan konehen maksamisen suhtehen, ny saa kone mennä pölyttymähän kun köyhät ei pysy mukana elintasos.
Plusssapuolia ovat, tänä vuonna tuleva raju veronkorootus että saadahan köyhien velaat maksuhun.
Muita plussapuolia???
Noin äkkiseltään ei löytyny yhtään.- henrik horna
se syy miksi Kauhava halus palavasti Ylihärmän liittoonsa kanssaan.
Ylihärmässä tulee työpaikat ja varallisuus säilymään, mutta Kauhavalla tulee tapahtumaan romahdus, kun työpaikat vähenee sitä myötä, kun firmat lopettaa ja vähentää henkilökuntaansa. Ja mitään uutta ei löydy tilalle.
Katsokaapa vaan, kun on 5-6 vuotta mennyt, niin näin on asiat!
Kauhava ei huonojen johtajien takia onnistunut houkuttelemaan yrityksiä mennevuosina, vaan ne menivät naapurikuntiin.
en voi kyllä ymmärtää, kuinka Ylihärmä tuohon mukaan saatiin. - Kyseen
henrik horna kirjoitti:
se syy miksi Kauhava halus palavasti Ylihärmän liittoonsa kanssaan.
Ylihärmässä tulee työpaikat ja varallisuus säilymään, mutta Kauhavalla tulee tapahtumaan romahdus, kun työpaikat vähenee sitä myötä, kun firmat lopettaa ja vähentää henkilökuntaansa. Ja mitään uutta ei löydy tilalle.
Katsokaapa vaan, kun on 5-6 vuotta mennyt, niin näin on asiat!
Kauhava ei huonojen johtajien takia onnistunut houkuttelemaan yrityksiä mennevuosina, vaan ne menivät naapurikuntiin.
en voi kyllä ymmärtää, kuinka Ylihärmä tuohon mukaan saatiin.Yksinkertaasesti yksi miäs sai aikahan kyseenalaasehen liitoksen eli
Tapio Liinamaa. Petauutti kersalleen ja itelleen hommia kyseeses liitokses. Kersalle parempia.
Ylihärmälääsiä vietihin ku pässiä narus, ihimettelen mikseevät valtuutetut pannunna hanttihin?
Ny meillä on uus valtuusto, katotahan löytyykö järjen viveniä päätöksis.
Ainaskin kepun valtuutetut, Ylihärmälääsiä äänestivätten Ylihärmälääsiä vastahan. Liinamaa ja Kurvinen.
Hevoonen ja varsa.
Pomo ja juoksupoika.
Ylihärmälääset ei pääse lääkärihin Ylihärmäs ku Alahärmälääset ja Kauhavalaaset on varannunna ajaat.
Pers/reiästä on koko toutu ja syvältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864660Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093847Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1843673Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.692098Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301162
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1481109- 501020
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30914