Voi tätä suomettuneisuuden syvyyttä.Ei edes uuden polven päättäjät näytä pääsevän ylös suomettuneisuuden suosta.Sama ulkopoliittinen liturgia jatkuu johtomme keskittyessä Venäjän miellyttämiseen ja nuolentaan sen sijaan että ottaisivat käyttöön Suomen parhaaksi terveen moraalin.
Suomi haluaa samaistua ulkopolitiikassaan Venäjään,ei läntisiin demokratioihin.Vastenmieliseksi ja kuvottavaksi tilanteen tekee kaksinaamaisuus jossa Suomen johto esittää vapaata demokratiaa mutta arvot ja selkäranka ovat Venäjän helmassa.
Voisiko jo puhua Suomen ulkopolitiikan taholta maanpetoksellisesta toimista kun maamme johto vaikenee Venäjän massiivisesta joukkojen keskittämisestä Suomen rajalle.Norja esitti huolestumisensa ja tarjosi teknistä ja taloudellista apua Suomelle valvontaan koska Suomella ei riitä omat resurssit.Ihailtavaa toimintaa naapurimaalta.Suomi tyrmäsi avun ja media vaikeni asiasta päämimisterin käskystä.
Suomen ulkopoliittinen johto tietää tilanteen vakavuuden mutta katsoo oikeudekseen salata tosiasiat kansalta.Häpeällistä toimintaa.
Stubb ja Halonen pelkäävät että suomalaiset heräisivät todellisuuteen.Venäjän toimet Suomen rajalla ovat luonteeltaan miehitysjoukkojen kokoamista ja mobilisoimista.Stubb ja Halonen pelottelevat ja voroittelevat Nato-kiimasta ja itse turvautuvat Venäjä-kiimaan.
Ei tätäkään kirjoitusta johtajamme lue mutta tarkoituksenani onkin kirjoittaa niille suomalaisille joilla on vielä moraalia jäljellä ja kantavat huolta kotimaastaan.Toivottavasti mahdollisimman moni ehtii tämän lukea ennen sensuurin kirveen iskua.
Stubb pettää suomalaiset
4
241
Vastaukset
- yritätkö
näin salakavalasti huiputtaa meitä?
Kyllähän stuppi on kallellaan ellei nalkissa ussaan ja uhkaa viedä meidät natoonkin.
Et saa sutta näyttämään lampaalta vaikka yritystä onkin.
Taidat olla joku palkattu manipulaattori.- ihmettelevä---
Jos tuo mitä Venäjä harjoittaa rajallamme on totta niin miksi Stubb vaikenee? Jos olisi aidosti Naton tai Suomen asialla niin ei olisi hiljaa vakavasta asiasta,paitsi siinä tapauksessa että on antanut Venäjän tukkia turpansa!
- x-men
Tiedoksi tietämättömälle:Ei Stubb halua eikä pystyisikään viemään Suomea Natoon,korkeintaan Venäjään näillä eväin.Natoon ei ketään vidä vaan siihen liitytään jos päästään.Suomalaisille ei tosin anneta edes mahdollisuutta Venäjän takia ja Suomen ulkopoliittisen johdon salailun ja vehkeilyn vuoksi.
- kuule pian
x-men kirjoitti:
Tiedoksi tietämättömälle:Ei Stubb halua eikä pystyisikään viemään Suomea Natoon,korkeintaan Venäjään näillä eväin.Natoon ei ketään vidä vaan siihen liitytään jos päästään.Suomalaisille ei tosin anneta edes mahdollisuutta Venäjän takia ja Suomen ulkopoliittisen johdon salailun ja vehkeilyn vuoksi.
entinen. Ei sellaista tarvita kun usa romahtaa ja sen imperialismi kuihtuu. Sitähän natokin vain on palvellut.
Nayrettavaa että meidänkin pitäisi pyrkiä moiseen seuraan usan etuja ajamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760