Uusateismi -termillä hihhulit yrittävät luoda sellaisen kuvan, että nykyajan uskontokritiikki on vain jonkinlainen hetkellinen suuntaus. Totuus kuitenkin on, että ateismin, uskontokritiikin ja siinä samalla tieteellisen järjenkäytön nousu ei ole mikään uusi ilmiö. Tämä ei ole hetkellinen suuntaus, vaan luonnollinen trendi älykkäiden eläinten sivilisaatiossa.
Uusateismi
Ristinkaataja
6208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Uushellarit, uuskrisselit lukevat uusraamattua ja ovat samalla uusavuttomia....
Kyllä tästä pidot paranoo...
minusta tuntuu, että yksikään hihhuli ei ole lukenut raamattua juuri lainkaan.. jos sen oikeasti lukee niin ei edes ameeba ole niin typerä, että sen enää todeksi uskoisi.
Jos ovat lukeneetkin, niin ei ainakaan ajatuksen kanssa. Alvariinsa saa kertoa heille mitä he tekevät raamattunsa ohjeiden vastaisesti. Tuntuu kuin olisivat laput silmillä lueskelleet...
ainakaan oman kokemuksen mukaan. kun alkaa kyselemään jumalan massamurhista tai teinien kivittämisistä...siellä ei sellaista kuulema edes ole, tai sitten se vanha testamentti ei enää kosketa meitä, joten ihan sama mitä siellä lukee.
Taisi olla kreikkalainen filosofi Anaxagoras!
Uskalsi sanoa ääneen, että uskonto on höltynpölyä ja jumalat hallitsijoiden keksintöä pitääkseen alamaiset kurissa.
Filosofi listittiin näin kantaaottavien mielipiteiden esittämisen vuoksi - vaikka Kreikan valtioiden ilmapiiri oli vapaamielinen ja järkevä!
Hypatia eli n. 380-415, oppinut nainen joka kirjoittu tutkielmia mm. geometriasta, algebrasta ja tähtitieteestä. Oli joidenkin tietojen mukaan Aleksandrian kirjaston pääkirjastonhoitajanakin.
Hypatiaa lainatakseni "Kaikki järjestäytyneet dogmaattiset uskonnot ovat harhaanjohtavia, eikä itseään kunnioittavien ihmisten pidä hyväksyä niitä ehdottomina" ja myös "Pidä kiinni oikeudestasi ajatella, sillä väärin ajatteleminenkin on parempi kuin olla ajattelematta lainkaan"
Hypatian kuolema oli väkivaltainen. Häntä epäiltiin noituudesta, ja kristityistä koostunut roskajoukko raahasi hänet luokkahuoneesta kadulle ja nylki elävältä osterinkuoret aseenaan.