Montako lasta ja naista tapetaan?

Gazasta kerrotaan taas ammutun lähestulkoon tehottomia raketteja Etelä-Israeliin. Voivoisentään, joku vähän muka haavoittunutkin, aivan kuten Suomessakin joka vuosi uudenvuoden rakettiammunnoissa.

Israel ei tietenkään tunnetusti taaskaan välitä vähääkään kansainvälisistä sopimuksista, vaan todennäköisesti kostaessaan tappaa summanmutikassa viattomia sivullisia, kuten naisia ja pikkulapsia. Ne Israel tietysti laskee Hamasin hengiltäsaaduiksi taistelijoiksi.

No, onneksi kuitenkin edes joku taho on ryhtynyt tutkimaan Israelin rikoksia: http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200901309004539_ul.shtml

Joo, vuosi 2002 vasta tutkinnassa, hitaasti pyörähtää isot rattaat, mutta parempi myöhään kuin ei milloinkaan.

14

683

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmää

      sitä saa mitä tilaa...

      • ...ne lapsetkin on tilanneet?


    • kymmentä

      Kokeiltaisiko tehottomien kassamien tehoa sinun asuntosi ikkunaan?
      Ihan mielenkiinnosta haluaisin tietää meneekö se lasin läpi olohuoneeseen. Saako kokeilla ilman ennakko varoitusta?
      Hamas ei varoittele raketeistaan, tarvitseeko muidenkaan?

      • Siitä vaan kokeilemaan, mutta tuskin saat käsiisi edes sellaista rakettia testiisi.


    • tekosyy

      Israelille näillä tehottomilla papateilla...osoittaa suunnatonta typeryyttä Hamaseilta ja muilta humppaveikoilta.
      Aivan kuin HE eivät piittaisi ,mitä omille siviileille tapahtuu tuon härnäämisen takia..!?
      - missä muuten ne Hamasin trasselipäät piilottelivat ,kun siviilejä sai surmansa ?

      • nimenomaan on

        että israel ampuu hamasiin mahdollisimaan paljon ja kovaa, jotta mahdollisimman paljon palestiinalaisia alkaisivat sitä vihaamaan entistä enemmän!


      • #¤%)(#¤%
        nimenomaan on kirjoitti:

        että israel ampuu hamasiin mahdollisimaan paljon ja kovaa, jotta mahdollisimman paljon palestiinalaisia alkaisivat sitä vihaamaan entistä enemmän!

        ampuu palestiinan puolelle siis!


    • puolustusvoimien

      tehtävä on turvata alueellinen koskemattomuus jonka voi rikkoa pienet nallitkin?

    • ihan pieni

      Miksi sinä kurakettu itket jatkuvasti?

    • kerroppa se

      Kuuluuko noi raketit kansainväliseen sopimukseen kun et niistä maininnut mitään?

      • Ei merkitse lupaa käyttää laittomia keinoja. Selkiskö?


    • Nykyisellä menolla... paljon

      raketteja sieltä gazasta, jos niitä saatais Israelin saarron lävitse. Nyt täytyy raahata vain "ruutia" muovipusseissa tunneleita pitkin, kun tuollainen 220 kg painava oikea pommi on vaikea kuskattava. Ainakin salaa, koska se näkyisi sateliittikuvissa.

      Sotarikokset on tutkittava, olen samaa mieltä. Hamas on tapattanut siviilejä käyttäen niitä ihmiskilpinä. Lapsisotilaiden värvääminen on myös sotarikos. Samoin naisten käyttäminen taistelutehtäviin ilman sotilaan statusta. Tämä koskee myös näitä miespuolisia pyssymiehiä.

      Kukahan me saatais sieltä Hamasista vastaamaan oikeuden eteen ? Kaiketi luulisi heidän olevan innolla lähtemässä kivitaloon selvittelemään tekosiaan. Eihän syyttömän tarvitse oikeutta pelätä...

      • tunnusti palestiinan

        valtion, miksi israel ei tunnustanut?


      • Poiliittisen harkinnan tulos
        tunnusti palestiinan kirjoitti:

        valtion, miksi israel ei tunnustanut?

        kerrotusta syystä.


    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      97
      1181
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      809
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      756
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      677
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      538
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      531
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      503
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe