Nordic 79 pohjan palteet

mietinnässä

Hei,

osaako joku kertoa missä vuosimallissa otsikon veneen pohjaa muutettiin niin että se sai pyöreiden palteiden tilalle terävät.

Onko kokemusta muutoksen vaikutuksesta. Vieläkö painon siirtyminen aiheutaa pahoja kallisteluita?

9

1863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • R K-S

      Suurin osa niistä, mitä on myynnissä on vanhoja pyöpeäpalteisia. Ero on kyllä merkittävä.Perän kantavuus, kallistelu jne.

      • yleinen...

        Miksiköhän pyöreitä palteita on nopeissa isoiss avenissä ?

        Kai siitä on jotain etua ???


    • mahagoni

      Suvussa on ollu -82 yksilö. joka oli kulmikkailla palteilla. Venettä taidettiin valmistaa -84 asti? Aiemmassa -77:ssa oli pyöreät. Nopeudessa oli aikamoinen ero, Mercruiserin 145 heppasella 4-dieselillä vanhempi meni kuormattunakin max 27 knubua (vuonna -83), uudempi volvon AQD40:llä suoralla kutosella tyhjänä ehkä jopa 24, mutta lastattuna ei paljoa yli 20 (2000-luvulla). Myöhempien yksilöiden paino on suurempi, on ainakin puhuttu paksummasta laminaatista. Muuttunut perän sisustuksen rakenne on voinut myös vaikuttaa asiaan.

      • Nordic 79 on perinteinen, ja puoliliukuva vene. Tästä johtuen se on parhaimmillaan (etenkin kovemmassa kelissä) 12-20 solmun nopeuksissa, ja mikäli nopeus on tärkeä valintakriteeri, niin kannattaa katsoa oikeasti likuvarunkoista venettä. Mikäli nopeus ei ole tärkein seikka, niin saat Nordicista tukevan, tilavan ja laadukkaan veneen.


      • Nordic 65
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Nordic 79 on perinteinen, ja puoliliukuva vene. Tästä johtuen se on parhaimmillaan (etenkin kovemmassa kelissä) 12-20 solmun nopeuksissa, ja mikäli nopeus on tärkeä valintakriteeri, niin kannattaa katsoa oikeasti likuvarunkoista venettä. Mikäli nopeus ei ole tärkein seikka, niin saat Nordicista tukevan, tilavan ja laadukkaan veneen.

        ja köykäsellä kuormalla vähä ylitte.Toisaalta on hyvä ja tukeva vene lapsiperheen ajella.Yleisesti ajellaan 22-28 knts,niin merellä kuin järvellä. Bensaa kyllä palaa kun haukkaa huippukierroksille.Rauhallinenkin vauhti on poikaa ja yhdenmiehen voimin voi rantautua suoraan rantahietikolle.
        Tää painaa 1200 kiloa,mitäs se 79?


    • Noooordikki-79

      Ilmeisesti muutos pyöreästä teräväreunaiseen on tapahtunut vuonna -81.
      Ostaessani pyöreäperäistä ajattelin tehdä perälle muotoilua, kesän ajelun jälkeen totesin että ei se kallistelu niin kauhean voimakasta mielstäni ollut.
      Luovuin jo asiasta mutta jos muotoilu antaisi parikin solmua lisää vauhtia ja vähentäisi trimmitasojen jarrutusta lisäävää käyttöä, voisi homma mennä hyödyllisen puolelle.
      Missäpäin veneesi sijaitsee. Itse oleilen pääkaupunkiseudulla.

    • http://kotisivu.dnainternet...

      moi minulla on finn-ess 26 joka on lähellä tota nordicia on toisen johanssonnin veljeksen tekemä minulla olisi tarkoitus muuttaa veneen pohjaa samalla tavalla kuin lehtinen on tehnyt nimimerkissä on kotisivu

      • finn6

      • sunnuntaiveneilijä

        Siis vanha säie mutta kiinnostaa tämä " Lehtisen kotisivy / kuvat palteiden muutoksesta. Onkohan näitä kuvia tai toimivaa linkkiä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3328
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      40
      2746
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2306
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2278
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2211
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      113
      2190
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      1987
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      20
      1979
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1934
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      88
      1721
    Aihe