Perheessämme on kaksi yrittäjää, toinen tekee kotiverstaassa tuotannollisia töitä ja toisella on oma palvelualan yritys joka tekee erilaisia vuokratöitä toisille firmoille.
Nyt omat kädet ei riitä vaan tarvitsen apukäsiä, joten vuokraan niitä lähimmästä osoitteesta eli puolisoni hartioista riippuvat. Jos puolisoni laskuttaa minua tehdystä työstä normaalisti kuten hän tekee muillekin firmoille, niin onko se edes mahdollista? Olen jostain kuullut että kaksi toiminimeä samassa taloudessa ei voisi laskuttaa toisiaan. Jos se ei ole mahdollista niin maksanko pimeässä, tilisiirtona, vanhoina vaatteina vai miten kaikkein fiksuimmalla tavalla kun en voi palkata työläistä vähäisen piikin takia.
Tmi laskuttaa toista Tmi:tä..
6
722
Vastaukset
- moinen...
voisi perustua?
Jos kerran on kaksi toiminimeä ja kaksi eri henkilöä, niin on kaksi toiminimeä ja kaksi eri henkilöä.
Mitä sitten muka tapahtuisi, jos toinen toiminimi lähettäisi laskun ja se toinen maksaisi sen?
En ymmärrä ollenkaan miksei niin voisi tehdä.- yksi syy
Jos toiminta niin pientä, ettei alvia mene laskuttavalta yritykseltä, niin näppärä tapa siirtää esim. 8000 tuloksesta vaimon tuottamattoman savikippopajan kuluihin.
- ypö
yksi syy kirjoitti:
Jos toiminta niin pientä, ettei alvia mene laskuttavalta yritykseltä, niin näppärä tapa siirtää esim. 8000 tuloksesta vaimon tuottamattoman savikippopajan kuluihin.
Just tätä veronkierto juttua minäkin ounastelin, kielletään kokonaan ennenkuin joku pääsis vetämään välistä.
- molemmilla
oma Tmi? Laittakaa yhteinen Oy tai Ky laajalla toimialalla ja aputoiminimillä.
- oyoyoyoyoyoy
Ehdottomasti Oy, voitte nostaa molemmat 90 000 euroa veropaita osinkoja!
- ehdottomasti lopettaa
oyoyoyoyoyoy kirjoitti:
Ehdottomasti Oy, voitte nostaa molemmat 90 000 euroa veropaita osinkoja!
Kyllästyttää tuo sama viesti.
Täällä on tuskin yhtään yrittäjää, joka pystyy nostamaan tuon summan verottomana, se nimittäin pitäisi olla tilillä ja lisäksi velaton omaisuus yrityksessä suuri.
Jos ei tiedä verottoman osingonjaon perusteita, ei pitäisi huudella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760