Finanssikriisin seurauksena satoja pankkeja on USA:ssa kaatumassa, jolloin niiden vastuita joudutaan alas kirjaamaan ja merkitsemään tappioiksi myös Sveanmaan oligarkkien pankeissa - SEB:ssä, Nordeassa, Swedbankenissa ja Handelsbankissa.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/02/18613
Ja kun vielä talousvaikeuksissa olevien Baltian maiden riskit kaatuvat Karjalan vihollismaan pankkien kontolle on hyvinkin todennäköistä, että Karjalan maan ja sen kansan vuosituhantinen perivihollinen Sveanmaa on lopullisen tuhonsa partaalla.
Ja Karjalan maat Peräpohja ja Länsipohja palautuvat - Suomemme maalle TYHJÄNÄ!
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/02/18613
Ja kun vielä talousvaikeuksissa olevien Baltian maiden riskit kaatuvat Karjalan vihollismaan pankkien kontolle on hyvinkin todennäköistä, että Karjalan maan ja sen kansan vuosituhantinen perivihollinen Sveanmaa on lopullisen tuhonsa partaalla.
Ja Karjalan maat Peräpohja ja Länsipohja palautuvat - Suomemme maalle TYHJÄNÄ!
Vastaukset 8
Vanhimmat
siellä on KURI vallassa ja osaavat pitää homman hanskassa.eukin riippuvainen venäjän kaasusta ja suomi vasta onkin.100% maakaasusta,100%ydinvoimaloiden uraanista ja 40% sähköstä tulee venäjältä suomeen.jos ne kaikki kiinni kerralla ollaan 1920 luvulla samantien.
Venäjä ei romahda, maatuskat viljelevät kaalia, porkkanaa, perunaa jne. He elättävät koko kansan. Tapelkoot Kremlissä miten tahansa, maatuskat eivät kuole ikinä.
Svean feodaalivaltion Swedbank oli tänään varsinainen luuseri Tukholman pörssissä. Sen äänivaltainen A-osakekin romahti reippaat 7 prosenttia 27,40 devalvaatio-kruunuun - pariin meikäläisen euroon!
-- U.S. pörssit tippuivat tänään kun huolet
talouden taantumasta edelleen kasvavat.
Obaman hallitus vaati avustuksistaan pankeille
entistäkin tiukempia ehtoja.
Bank of America tipahti -10.64 prosenttia
tänään. Maailman suurin pankki on menettänyt
markkina-arvostaan yli 90% vuodessa.
Tuo vonkale kun rojahtaa, niin kyllä siinä
perässä tulee pari sveapankkiakin.
kerätään Venäjän köyhille lapsille. Niin tekisi mieli auttaa niitä pieniä siellä kaiken kurjuuden keskellä.
Moskovan pörssin palatsista on lämmitys lopetettu maksamattomien kaukolämpölaskujen takia. Kurssit silti vain nousevat, eurolla sai tänään jo 67.831 rublaa.
Joku viisas sanoi kerran että tämä valuuttakehitys johtaa siihen, että Karjalan voi pian ostaa yhdellä eurolla! Mitä me sillä teemme?
Nyt alkavat ProKarelian "talousseminaarit" vaippanassuille vaipua 1800-luvun kiertokoulun tasolle.
Johan meillä Suomessa ollaan peruskoulun ala-asteellakin pidemmällä talousopeissa kuin hurrrinassujen ProKarelian illanistujaisissa.
Sveanmaan lentoyhtiökin on tuhoutumisen partaalla. Sitä on tyrkytetty kovasti Saksan Lufthansalle, mutta ei ole kelvannut sen paremmin kuin automerkit Volvo ja Saab Valko-Venäjän traktoritehtaalle Belarusille.
Lentoyhtiö SAS vähentää 3 500 työntekijää. Lisäksi lentoyhtiöstä lähtee 5 600 työntekijää joko ulkoistusten takia.
SAS:n työntekijämäärä supistuu rajusti, kulukuurin jälkeen lentoyhtiöön jää enää 11 000 työntekijää.
SAS suunnittelee myös 10 miljardin kruunun eli noin 958 miljoonan euron "osakeantia". Ruotsin hallitus on luvannut laittaa verorahoja antiin.
Lentoyhtiön tappio oli odotettua suurempi. SAS teki tappiota 803 miljoonaa pelkästään viime vuoden viimeisellä neljänneksellä loka - joulukuussa.
Tuhatvuotisen Karjalan kansan ja maan, Suomen heimojen riistäjän, raiskaajan ja perivihollisen koko kansantalous on konkurssin partaalla. On vain kuukausien kysymys milloin se romahtaa ja ryöstetyt Karjalan maat liitetään vuosisataisen eavkkotaipaleensa jälkeen takaisin emämaansa yhteyteen.