USA tarvitsee lisää miinanpolkijoita Afganistaniin ns. Nato-operaatioon, USA:n johdolla. Suomi lähettää lisäjoukkoja, muut isot EU-maat, kuten Saksa ovat kieltäytyneet lähettämästä lisää.
Ilmeisesti tarkoitus on suomipoikia opettaa jo nyt nato-tavoille, ennenkuin kokoomuksen pojat vievät meidät sinne yllätyshyökkäyksellä.
Valitettavasti Afganistan-operaatio on tuhoon tuomittu. Ns. demokratian vieminen aseiden avulla ei tule onnistumaan, vaan Nato-joukot joutuvat perääntymään sieltä lähivuosina. Samoin ovat joutuneet tekemään muutkin valtiot historian saatossa.
Toivottavasti nikkeliarkuja ei tarvitse vastaanottaa Narvan marssin tahdissa Seutulassa, ennenkuin järki palaa Suomen valtiojohdon päähän.
Afgansitan-ratkaisu ei tule sotien vaan sopien, ja siinä länsi voisi olla esimerkki ja välittäjä.
Nato-oppiin Afganistaniin
2
148
Vastaukset
- Parlamentarismia tuodaan
Hävytön väite. Natomaissa on hyvinvointia ja sitä on pakko puolustaa vapaissa maissa. Lähes sata prosenttia kaikista Euroopan ihmisistä vapaissa maissa kuuluu Natoon. Suomella on yhtä suuri oikeus saada kaikki lännen turvatakuut, kuin kaikilla muillakin täysin itsenäisillä ja täysin vapailla mailla.
Afganistanissa toteutetaan parlamentarismia ja humanitaarista apua YK:n toivomuksesta.
Nato on tärkeä puolustuksellinen hyväntekijä, johon on pakko kuulua, ettemme joudu puolustautumaan vainolaista vastaan yksin.
Suomessa on kehitetty koneellinen miinanhävittäjä, joten älä ole huolissasi, kyllä Suomi pääsee Natoon ystävien luo turvaan. Demokratiaa puolustetaan voimalla.
Pitää myös muistaa, että Martti Ahtisaari haluaa Suomen kaikkiin pöytiin ja on hirveän tärkeää osata kriisinhallintaa. Siinä on Suomi mestari.- öiuhd
käys juttelemassa jonkun ammattilaisen kanssa noista peloistas ja hoida lääkitys kohdilleen...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770