2 Moos. 20
VASTUSTAJA
15
284
Vastaukset
- maan päällä
Maan päällä ei ole toista Jumalaa kuin Jeesus on.
- ei pidä,
paikkaansa. Se on UT:n harhaoppi.
Tästä voimme Dinskuli vetää ainoan oikean johtopäätöksen, nimittäin että Jeesus on Jumala :)
- Diana-ad-rem
saanut teidät uskomaan, vaikka opettaa kaikessa
päinvastoin kuin VT.
VERESTÄ.
3 Moos. 17
Kielletään syömästä verta, ja itsestään kuollutta.
13 Diana-ad-rem kirjoitti:
saanut teidät uskomaan, vaikka opettaa kaikessa
päinvastoin kuin VT.
VERESTÄ.
3 Moos. 17
Kielletään syömästä verta, ja itsestään kuollutta.
13Ensinnä pitää muistaa että Jeesus toi Uuden liiton kun vajavaisesta ihmisestä ei ollut pitämään Vanhaa liittoa. Vanhan Testamentin sivuilta voimme lukea, että Juutalaiset olivat oikia "jukurikansa", jatkuvasti rikkomassa Jumalan käskyjä ja sääntöjä, nurinasta puhumattakaan.
VERESTÄ: Olen kyllä sulle Dinskuli selittänyt että ehtoollinen on vertauskuvaa, jokainen kyllä tietää ettei siinä oikeasti nautita verta eikä lihaa.Eli ei ole kapinasta kyse, vaan vertauskuvasta ja Uudesta Jumalan antamasta liitosta.
VANHEMMISTA: Alkutekstissä ei ole viha sanaa. Ja tämä Jeesuksen opetus on ymmärrettävä niin ettei mikään asia saa sydämessä mennä Jumalan ja uskon edelle, ei edes sukulaiset.
RAUHASTA: Hyvin Jeesus tämänkin ennusti, ei-uskovaisten ja uskovaisten välillä on syvä "juopa","kuilu". Tälläinen voi olla vaikka olisi kuin sukulainen. Itsekkin saan uskovaisena haukkuja, ivaa ja rienaamista niskaan näillä palstoilla joka ikinen päivä. Tätä Jeesus tarkoitti ja hyvinpä Hän tämän tiesi.
Kun Raamatun asiat tulkitsee Pyhän Hengen opastuksella, ne avautuvat aivan erilailla ja niiden syvin sisältö avautuu.
- Trubaduuri
Mooses loi samalla kertaa juutalaisten jumalan ja käskytaulut. Siis tuon väkivaltaisen Jehovan alias Jahwen alias YHVH:een jonka lait olivat tunnettuja
epäoikeudenmukaisuudestaan ja viha sekä teot raakuudestaan ja julmuudestaan.
Täytyy muuten ihmetellä kykyäsi palvella kahta, jopa kolmea herraa samaan aikaan. Jongleeritkaan eivät kykene moiseen. ;)- lakkiluke ( ei kirj.)
...lain tauluistahan otettiin leasingille paljon vanhemmista uskonnoista...
- Diana-ad-rem
lakkiluke ( ei kirj.) kirjoitti:
...lain tauluistahan otettiin leasingille paljon vanhemmista uskonnoista...
Ainostaan laki on se, joka merkitsee, laki on Jumalan tahto ja tie.
Kaikki me olemme niin maallisen lain, kuin Jumalan lain alla, ja joka muuta opettaa, ei ymmärrä yhtään mitään. - Diana-ad-rem
oikeassa, eli siinä mielessä, että Jumala ei tosiaankaan ole pelkkä armo.
Kuinka muuten puhuttaisiin Herran vihan päivästä, suuresta ja peljättävästä.
Kristityt ovat muuttaneet Raamatun pelkäksi armonlöpinäksi, joten kaikki kunnioitus sitä kohtaan, kuten myös Jumalaa kohtaan on kadonnut.
Kuka nyt kunnioittaa jumalaa, joka on pelkkä uhrilammas. En minä ainakaan. - lakkiluke ( ei kirj.)
Diana-ad-rem kirjoitti:
Ainostaan laki on se, joka merkitsee, laki on Jumalan tahto ja tie.
Kaikki me olemme niin maallisen lain, kuin Jumalan lain alla, ja joka muuta opettaa, ei ymmärrä yhtään mitään....sinä uskot. Pidä uskosi koska se tekee sinut tyytyväiseksi.
- Diana-ad-rem
lakkiluke ( ei kirj.) kirjoitti:
...sinä uskot. Pidä uskosi koska se tekee sinut tyytyväiseksi.
- Trubaduuri
Diana-ad-rem kirjoitti:
oikeassa, eli siinä mielessä, että Jumala ei tosiaankaan ole pelkkä armo.
Kuinka muuten puhuttaisiin Herran vihan päivästä, suuresta ja peljättävästä.
Kristityt ovat muuttaneet Raamatun pelkäksi armonlöpinäksi, joten kaikki kunnioitus sitä kohtaan, kuten myös Jumalaa kohtaan on kadonnut.
Kuka nyt kunnioittaa jumalaa, joka on pelkkä uhrilammas. En minä ainakaan.Kansalliset jumalat ja jumala uhrilampaana ovat osaksi puhdasta propagandaa ja osaksi retoriikkaa
joidenka suhde itse totuuden kanssa on erityisen pieni. Kristityt eivät ole raamattua kirjoittaneet
eivätkä siitä tavuakaan ole saanut tehdyksi.
Jumala isolla kirjoitettuna voi kyllä edelleenkin tarkoittaa ketä vaan noin kolmesta ja puolesta tuhannesta jumalasta, joita ihmiset ovat luoneet omiin tarpeisiinsa. Mutta kaikkeuden Luoja ja Korkein, taivaallinen Isä ei sitä ole salassa pitänyt eikä antanut olla sen tietämättömyydessä vaan nimenomaan antanut siitä oikean tiedon, jota ihmisen Poika, Kristus aivan loistavasti toi esille ja myös suuren yleisön tietousuuteen, siis myös silloin muinoin kuin muut olivat vaiti! Eikä Hän, Isä taivasten omaa kunniaansa täällä penää, vaan tahtonsa toteuttajien toimintaa oikealla tavalla! Hänen majansa on matala, mutta ovi avara ja helppo löytää. Rikkaat ja itsekkäät ihmniset eivät sitä kuitenkaan voi löytää. Koska eivät näe nenäänsä pidemälle. Siis katso, Hän itse on antanut sanansa, Jumalan maja ihmisten keskellä. - Diana-ad-rem
Trubaduuri kirjoitti:
Kansalliset jumalat ja jumala uhrilampaana ovat osaksi puhdasta propagandaa ja osaksi retoriikkaa
joidenka suhde itse totuuden kanssa on erityisen pieni. Kristityt eivät ole raamattua kirjoittaneet
eivätkä siitä tavuakaan ole saanut tehdyksi.
Jumala isolla kirjoitettuna voi kyllä edelleenkin tarkoittaa ketä vaan noin kolmesta ja puolesta tuhannesta jumalasta, joita ihmiset ovat luoneet omiin tarpeisiinsa. Mutta kaikkeuden Luoja ja Korkein, taivaallinen Isä ei sitä ole salassa pitänyt eikä antanut olla sen tietämättömyydessä vaan nimenomaan antanut siitä oikean tiedon, jota ihmisen Poika, Kristus aivan loistavasti toi esille ja myös suuren yleisön tietousuuteen, siis myös silloin muinoin kuin muut olivat vaiti! Eikä Hän, Isä taivasten omaa kunniaansa täällä penää, vaan tahtonsa toteuttajien toimintaa oikealla tavalla! Hänen majansa on matala, mutta ovi avara ja helppo löytää. Rikkaat ja itsekkäät ihmniset eivät sitä kuitenkaan voi löytää. Koska eivät näe nenäänsä pidemälle. Siis katso, Hän itse on antanut sanansa, Jumalan maja ihmisten keskellä.ilmestyskirjan hullutusta sinulle:
2: 18 - Trubaduuri
Diana-ad-rem kirjoitti:
ilmestyskirjan hullutusta sinulle:
2: 18Huomaan jotta olet kerännyt vaikutteita tuosta Moseksen siis juutalaisten tekojumalasta joka osaa vain uhota ja raivota kuin mieletön hullu yltympäriinsä. Noh, taakkasi olet valinnut ja on kuitenkin sinun itsesi kannetteva hamaan loppuun asti. Eli, Perkele on armoton myös, jumalaksi!
Johannes joka kuuliaisuudessaan Luojalle joutui
juutalaisten ja roomalaisten hampaisiin samalla tavalla kuin Kristus, koki saman kuin Kristus...
erämaan, yksinäisyyden, vankeuden ja kahleet, ivan
ja muiden halveksunnan. Oli Kristuksen opettamaksi
tullut. Siis miehen, jota sinä halveksit ja myös kadehdit samalla kertaa.
Retoriikka on edelleen retoriikkaa, eikä sillä edes sotia voiteta! Hävityksen ja tuhon on itse itselleen ihmiskunta valmistanut, omin käsin he itsensä saattavat turmioon ja kadotukseen. Ei siihen tarvitse kenenkään toisen, ulkopuolisen käsiä liata, ei edes taivaan "enkeleiden"! - Diana-ad-rem
Trubaduuri kirjoitti:
Huomaan jotta olet kerännyt vaikutteita tuosta Moseksen siis juutalaisten tekojumalasta joka osaa vain uhota ja raivota kuin mieletön hullu yltympäriinsä. Noh, taakkasi olet valinnut ja on kuitenkin sinun itsesi kannetteva hamaan loppuun asti. Eli, Perkele on armoton myös, jumalaksi!
Johannes joka kuuliaisuudessaan Luojalle joutui
juutalaisten ja roomalaisten hampaisiin samalla tavalla kuin Kristus, koki saman kuin Kristus...
erämaan, yksinäisyyden, vankeuden ja kahleet, ivan
ja muiden halveksunnan. Oli Kristuksen opettamaksi
tullut. Siis miehen, jota sinä halveksit ja myös kadehdit samalla kertaa.
Retoriikka on edelleen retoriikkaa, eikä sillä edes sotia voiteta! Hävityksen ja tuhon on itse itselleen ihmiskunta valmistanut, omin käsin he itsensä saattavat turmioon ja kadotukseen. Ei siihen tarvitse kenenkään toisen, ulkopuolisen käsiä liata, ei edes taivaan "enkeleiden"!Lusiferia= Kointähti.
Ilm. 22: 16
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5201608- 641176
- 61872
- 62871
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18847Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101776- 76751
- 30707
- 63695
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49691