MK ja ihmisuhrit

Puhutaanko MK:ssa sanaakaan, etta samalla mantereella olisi ollut kansoja, jotka harrastivat ihmisten uhraamista Jumalilleen tai verenvuodatusta rituaaleissaan?
8454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kysymys.

Turust

Äänestä
  • On tullut tutustuttua tuohon amerikan intiaanikulttuuriin nyt viime aikoina vähän enenevässä määrin. Jos MK:ssa mainittaisiin jotain alkuperäisväestön kalenterista, niin sitten voisi jo kallistua MK:n suuntaan, mutta mitään siitä ei sanota. MK:n porukkahan toi mantereelle Raamatullisen 7pv viikon, mutta sellaista ei missään päin amerikkaa ole käytetty. Sen sijaan intiaanien kalenteri oli aikoinaan tarkempi kuin raamatulliset kalenterit.

    Olmeekkien kehittämä kirjoitusjärjestelmä periytyi mullekkin väliamerikan intiaanikansoille, ja näytti hieman saman näköiseltä kuin egyptin hieroglyyfit. JS:n aikojen argeologit mainitsivatkin tästä, joten ei ole ihme, että MK on kirjoitettu nimenomaan "uudistetulla egyptillä".

    Discoveryltä tuli muuten mielenkiintoinen ohjelma egyptiläisistä muumioista. 3000v vanhalle muumiolle oli tehty "huumeseulonta" hiusnäytteestä. Tutkimustuloksen mukaan kyseinen faarao oli käyttänyt kokaiinia. Kokapensasta kasvaa ainoastaan eteläamerikassa, joten onko näillä jotain yhteyttä: kummassakin paikassa on pyramideja, kummassakin paikassa on käytetty kokapuun uutteita? Jos näin on, niin se on aika vallankumouksellinen tieto. Tutkimustuloksia ei ole vielä voitu varmistaa, koska on mahdollista että muumion löytäneet englantilaiset loordit ovat häslänneet kokeiinin kanssa muumiota tutkiessaan.

    Äänestä

Mormonin kirja mainitsee laamanilaisten harjoitamista ihmisuhreista. Mm.Morm.4:14 sanotaan, että laamanilaiset uhrasivat vangeiksi saamiansa nefiläisiä naisia ja lapsia. Ajoituu noin 363-375jKr. Joten ainakin yksi kohta on.
Aikaisemmalta ajalta ei ole mitään mainintaa.

Äänestä
  • Tuohon aikaan

    Äänestä

  • Mayoihin.

    Äänestä

  • toiminnaltaan ja ajoituksel... kirjoitti:

    Mayoihin.

    Geenitutkimuksen mukaan Mayat eivät ole laamanilaisia, joten MK:ssa oliis saanut olla sellainenkin kohta, jossa olisi ihmetelty "aikaisemmin tulleiden kansojen" parissa tehtyä uhraamista. Ei sen puoleen, etteikö "laamanilaisetkin" olisi saanut tehdä ihmisuhreja.
    Mihin vuoteen muuten MK:n mukaan tapahtuu se suuri taistelu jossa nefiläisistä tehdään selvää jälkeä?

    Äänestä

miksei uskonne perusteista saa käydä väittelyä?

Äänestä
  • uskomme perusteista saa käydä väittelyä?
    Mistä niin päättelet?
    Kuka sen estää?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Exmoro kirjoitti:

Puhutaanko MK:ssa sanaakaan, etta samalla mantereella olisi ollut kansoja, jotka harrastivat ihmisten uhraamista Jumalilleen tai verenvuodatusta rituaaleissaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu