niiden kautta jo lainaa?
Kiinnostaisi tietää kenen lainatarjouksia ne välittää?
Epäilyttää hieman tuo homma, siinähän nimenomaan
kerätään positiivista luottorekisteriä ja tiedot
lainoista leviää parhaassa tapauksessa kymmenille
alan toimijoille.
Verotuksen erittelyosastahan ne selviävät kaikille niillekin, jotka eivät lainaa myönnäkään. Ja varmasti säilövät nuo tiedot.
Freedom Rahoitus
48
28042
Vastaukset
- ei kannata
Miksi jättäisit niiden kautta kun et edes tiedä minne henkilötietosi menevät. Aivan päätöntä jättää tiedot nettiin jos ei tiedä kenelle ne toimittavat. Kiitos ei. Voivat toimittaa ne vaikka ulkomaille, kuka siitä tietää.
- testattu on
sama se mitäkautta lainaa haet jokatapauksessa luottotietosi muu siihen liittyvä leviää pankeille ja muille rahoitus alan yhtiöille
ja jos viitsii vaivautua sivustoja tutkimaan saa sieltä kyllä vastauksia ja jos ei löydä ota yhteys asiakaspalveluun ja kysy
itse ainakin hain ja sain ja tuhlasin ilman ongelmia - Eienää täältä
testattu on kirjoitti:
sama se mitäkautta lainaa haet jokatapauksessa luottotietosi muu siihen liittyvä leviää pankeille ja muille rahoitus alan yhtiöille
ja jos viitsii vaivautua sivustoja tutkimaan saa sieltä kyllä vastauksia ja jos ei löydä ota yhteys asiakaspalveluun ja kysy
itse ainakin hain ja sain ja tuhlasin ilman ongelmiaItse hain sain luoton, ja käytin, mutta palvelu oli huonoa, kesti kauan rahojen saaminen ja sen jälkeen alkoi tulla kaiken näköistä mainontaa eri rahoituslaitoksilta.
Minulle ei kiitos enää mitään tästä yhtiöstä! - rahoittajaaa
Eienää täältä kirjoitti:
Itse hain sain luoton, ja käytin, mutta palvelu oli huonoa, kesti kauan rahojen saaminen ja sen jälkeen alkoi tulla kaiken näköistä mainontaa eri rahoituslaitoksilta.
Minulle ei kiitos enää mitään tästä yhtiöstä! - rahoitusrahoittaja
testattu on kirjoitti:
sama se mitäkautta lainaa haet jokatapauksessa luottotietosi muu siihen liittyvä leviää pankeille ja muille rahoitus alan yhtiöille
ja jos viitsii vaivautua sivustoja tutkimaan saa sieltä kyllä vastauksia ja jos ei löydä ota yhteys asiakaspalveluun ja kysy
itse ainakin hain ja sain ja tuhlasin ilman ongelmia - 13+16=29
rahoitusrahoittaja kirjoitti:
Kaipaamme kommentteja Freedom lainan toiminnasta.
Mielellään sekä negatiivisia että positiivisia puolia :)
http://www.omaraha.org/freedom-rahoitus/ - Jarna28
rahoittajaaa kirjoitti:
Lainavälittäjä tuo on, mutta ei siinä pahaa ole mielestäni, jos joku etsii puolestasi halvimman eikä tarvi itse vertailla kuukausieriä. Lainatiedossa on kanssa tosta jengi pistäny juttua http://www.lainatieto.com/freedom-rahoitus/
Mun mielestä on vastuullista lainan myöntämistä, jos kysellään paljon tietoja tuloista ja lainoista. Ei siinä ole mun mielestä pahaa ja taitaa olla pakollista vielä noille firmoille.
- äkhujggygvgft
joo tein lainahakemuksen ja nyt sposti täynnä mainoksia....
- KYSYVIRAN OMAISILT
Voisiko joku tarkistaa , että saako sieltä tietoa asikkaista ja miten saa,
taiv aikka kuluttajan suoja asiamieheltä taikka tietosuoja viranomaisilta tarkistuksen, Nehän kerää kaiken henkilötunnusta myöten.
Laitakoot vaikka "Seppo" valetyön tekiän? - kurafreedom
Freedom on kuraa, välittävät vain hakemuksia. Eivät itse myönnä lainaa.
- RampaRaakkel
Tietääkö kukaan mille firmoille Freedom välittää lainahakemuksia?
- Erhe
Ei siitä tietoa mutta haluaa tarkkaa tietää asioita ja eikä kiinnosta ihminen langan toisessa päässä. Kokeilin ja nyt vaivaa mihin tiedot meni.
- Nordean mies
Ainakin parille virolaiselle pankille meni. Epäilen, että lahden toisella puolen availlaan petollisia luottokortteja tiedoillasi tälläkin hetkellä.
Onnea voittajalle. Näyttäis olevan kuus firmaa mitkä Ferratumilla on yhteistyökumppaneina. Löysin tuolta lisätietoa Freedom kulutusluotoista: http://www.uusilaina.fi/kulutusluotto/13/freedomrahoitus. Tuonnehan kannattaa käydä kirjottamassa kommentteja jos on käyttäny niiden saittia niin saa vähän parempaa kuvaa millasesta on kyse. Itellä ei oo kokemusta Freedomista asiakkaana, niin en osaa sanoa tarkalleen miten he toimivat. Mitä oon näitä vippisivuja katellu niin tuossa näyttäis olevan tosi fiksusti tehty kyllä. Kaikki kulutkin on laskettu erikseen niin voi helposti vertailla eri lainoja. Hyvä ois muutenkin kun ois kaikki käyttäjien kommentitkin yhdessä paikassa niin ois entistä helpompi vertailla eri paikkoja.
- Wot käyttäjä
Freedom Rahoitus laittakaa koneelle wot se kertoo jo sen että ei tuohon kannata seota.
- 34qgga
*Mikäs sua nyt nii epäilyttää. Laita hakemus. Rahaa olis varmaan tulossa.
- nordea-tyttö
Eiköhän ole turvallisempaa kysellä pankista, jos tarve vaatii. Samaa mieltä nordea miehen kans!!!
- danskebanske-tyttö
Kaikilla ei ole vakityötä. Jos määräaikaista sopparia jatketaan 4 kk kerrallaan, niin siinä ei "oikeiden" pankkien lainoja myönnellä. Vai olenko muka väärässä?
- huuhaa lainaaja?
Hain Freedom Rahoituksesta 5000 € lainaa remonttia varten lyhyellä takaisinmaksuajalla.
Vuosituloni ovat 36.000, ei muita velkoja ja luottotiedot puhtaat. Soittelivat ja kyselivät kaikkea outoa mikä ei mun mielestä kuulu lainan hakuun. Hetken kuluttua tuli vastaus sähköpostiin: lainaa ei myönnetä.
Soittajan mielestä oli erittäin outoa, että asuntolainaa ei ollut enää mutta tarvitsen remonttiin rahaa (säästöjä oli, mutta ei riittävästi). Eikös se ole selvää, että taloa joutuu joskus remontoimaan?
No, otin sitten palkattoman vapaapäivän ja kävin hakee lainan pankista, eikä ollut ongelmia. Mutta Freedomista tuli kyllä todella outo kuva.- ihmettelen...
No en ymmärrä minäkään. Taustallasi minkä mainitset mikäli luottotiedot puhtaat olisit saannut pienellä korolla omasta pankistasi pelkällä puhelinsoitolla. Miksi et tehnyt niin vaan otit yhteyttä vippifirmaan???
- huuhaa lainaaja?
ihmettelen... kirjoitti:
No en ymmärrä minäkään. Taustallasi minkä mainitset mikäli luottotiedot puhtaat olisit saannut pienellä korolla omasta pankistasi pelkällä puhelinsoitolla. Miksi et tehnyt niin vaan otit yhteyttä vippifirmaan???
Pankistahan sen lainan hainkin.
Ongelma oli vain siinä, että olen eri paikkakunnalla töissä, jossa oma pankkini sijaitsee. En olisi viitsinyt sen vuoksi ottaa palkatonta vapaapäivää että käyn pankissa allekirjoittamassa paperit. Kalenteri kun on kuitenkin täynnä kokouksia ja asiakastapaamisia yms. muuta niin on hankalaa järjestää vapaapäivää.
- Huijaushommia!
Minulla myös negatiivisia kokemuksia. Vuosituloni ovat n. 40 t €, asuntolainaa on jonkin verran, ei satoja tuhansia, vakituinen työ jne jne. Hain lainaa auton vaihtoon 17 t €, 8 vuoden maksuajalla. Hehän mainostavat lainaavansa 30 t € jopa 12 vuoden maksuajalla. No, sain vastauksen, että lainaa voidaan myöntää 5 400 € ja korko laina-ajalta olisi 5 600 €, siis enemmän kuin itse varsinainen lainasumma!!! Todellinen vuosikorko 35,64 &. Täyttä huijausta koko homma. Pitäkööt paskansa!
- Kontsaales
Freedom on hyvä. Itse olet paska ja huijari. Varmasti ei pidä paikkaa että sinulla on tuollaiset tulot ja noin vähän velkaa. Et kai sä aivokääpä hakisi oikeasti kulutusluottoa autoa varten, paikasta joka ei itse myönnä lainoja.
Lopeta itse huijaaminen ja itsesi.- Hyi___
Freedom rahoituksen työntekijä?
- pahasti petetty
En suosittele - hain pientä lainaa (?) kotiin nimelläni tulleiden mainosten perusteella.
Kun en heti vastannut s-posti tättyi yhteydenotto pyynnöistä samoin puhelin. Matkalta tultuani, otin yhteyttä - uskomattoman vetelä kaveri kyseli tietojani ja lopuksi katkaisi/tai puhelu katkesi, kun minulla oli paljon kysyttävää.
Laina myönnettiin alustavasti ja paperit allekirjoitettiin. Liitteide lähettäminen meni minulta ohi, joten laitoin sähköpostia. Vastauksia tuli saman minutin aikana kaksi, toisessa pyydettiin lähettämään liitteet ko. osoitteeseen ja toisessa luki ettei lainaa ollutkaan myönnetty. Siis kaksi eri kirjettä saman minutin aikana.... Hieman meni luotto ja aikaa tuhraantui paljon.
No ne korot ja tilinhoitomaksut ja rahan nostoproviisio oli uskomaton. Mutta niistä toisten.
Aijon ottaa viranomaisiin yhteyttä ko. firmasta ja siitä mihin henkilötietoni päätyvät. Ko. firma palvelee huonosti, piti minua lähes "kerjäläisenä" (asiakaspalvelussa ja sohlasi, asiota vielä näillä käsittämättömillä, toisistaan ristiriitaisilla s-posti viesteillään.
Tämä firma ei ainakaan ole mitenkään asiakasystävällinen, ressevistä mainoksistaan huolimatta...en todella suosittele. Ja ne kulut..huh, huh...vertailkaapa muita firmoja. - veksu5
joo helpoimmalla ja halvimmalla pääsee ku aluks huolellisesti vertailee lainat ja korot. ei oo freedom halvin vaihtoehto tosiaankaan. http://veksu.munblogi.com/2014/02/18/freedom-makes-u-free/
- rahatieto ???
Entäs rahatieto.fi? Onko sieltä kokemuksia?
- yksitoistatu
Haussa laina -pienten lainojen yhdistämiseksi. Aloitin hakemuksen täytön ja sieltä soitti, samantien erittäin ystävällinen mieshenkilö, täytimme kaavakkeen yhdessä - sujui hyvin. Tex ja puh. viestejä tullut, selkeitä ohjeita. Nyt vain odotan että hakemukseni menee läpi - ja elo hieman helpottaa, aika tiukoilla olen, kun tehtiin yhtiössä remonttia (lähes satavuotias) se laina on kunnossa. Mutta nyt tekisin vähän, taloremontin jälkeen, asunnossa remontti ja se laina on hankittu pankista, joten ok. Mutta toivoisin voivani yhdistää yhdeksi lainaksi, niin tulisi hieman väljyyttä talouteen. Itse olen ainakin tyytyväinen saamaani palveluun - tulostahan en vielä tiedä, odotan jännityksellä, että ko. firma hoitaa asian, myönteiseen päätökseen.
P.s Etua-fi palvelu jota kokeilin kilpailumielessä - oli aivan turhanpäiväinen firma - epäselvää sössimistä ja tuskin kovintarkkaan, edes "neuvottelivat jne.. tarjolla olleiden firmojen kanssa. Nyt toiveikkaana odotus päällä miten Fredom homman hoitaa?!- lainatie
Olen itsekin kokeillut noita välittäjiä. Minun kokemuksen mukaan Freedom ja Etua toimivat aika samalla tavalla. Etua.-fi palvelu toimii netissä eikä tarvitse puhelimessa jutella ellei jotain tule jotain ongelmia. Freedomilla näytti olevan vähän vähemmän pankkeja mukana palvelussa, Etualla on 16kpl, joten sen kautta pitäisi tulla eniten tarjouksia.
- Puhelinhäirintääääää
Sitkeesti koittavat soitella numerosta 0942414430 joka päivä. En ole ollut tekemisissä tämän firman kanssa enkä tule olemaan jatkossakaan. Onneksi on Lumiassa estotoiminto:).
- velkavelli
hakenu 3 kertaa tuoltakin yhdistelmä luottoa ei tipu vaki työ.viel luotot ok ,pitää ulv antaa mennä ,jos en ulkomailta kysy
- vellkell
kokemuksel samat rahoittajat pyörii näis firmois sen verran tiedän.kaikki läpi käyny.kerta eivät myönnä antaa olla.ulosotto varmempi.ihan kerron ulosotolle menin nettilaina kouk.en pelaa enkä juo tuli ostettuu kaikenlaista ja aluks maksoin aina uudel entisen.näin kävi.nyt seinä vastas.positiivinen luottorekisteri .keräävät tietosa.tuntuu vapauttavalta loppu velan otto.kun ulos otos on.enkä ota lainatarjouksia vastaan.
- vellikel
ihan turhaa etua lendo rahalaitos freedom mainostaa isoja lainoja velkojen maksuun ei tipu vakityö,viel luotot kunnos,enkä vastaa enää jos tarjouksia tulee että hae,ym
- Lillukkkko
Onkos tämä samaa firmaa kuin https://www.fiksurahoitus.fi
- villalanka
ei ole sama firma
- HaistakeePitkäPSKA
Ei noilta apua heru!
- rahhooo
Onhan erikoisia kommentteja, onkohan kaikki ihan tosissaan vai mielikuvituksen tuotosta, luulen jälkimmäistä. Olen työeläkkeellä ja ja yksin asuva mies. Justiin tulen toimeen. Ruokaan jää 100e korkeintaan kuussa. Ellei nosta visalta. en tahdon maksaa pois ja autolainan ja lainaa tuli useilta rahoittajilta 5000e - 2500e väliltä.
Eri asia on nostanko mitään. Rahaa kuitenkin saa. Vuosituloilla brutto 15,400e - Nimierkki77
Kannattaa kokeilla myös palvelua https://www.varmalaina.fi
- Velkaapitääolla
Kaikki luotettavimmat luotonantajat listattuna Maikkarin sivuilla :
https://www.maikkari.com/hae-lainaa - BuuSurkeaa
Kehtaavat lähettää vielä postissa niitä lainahakemuksia, vaikka eivät mitään edes saa niiden kautta 😡😡👎🏻👎🏻
- BuuSurkeaa
*Vaikka ei mitään saa niiden kautta....
- Anonyymi
Varo ottamasta lainaa heiltä,hirveät korot, riistoa.
Ja kun katselette näitä firmoja niin ovat kaikki lähes samoja ketjuja.
Freedom, vippi samaa, Ferratum Saldo myös tarjoavat vain ja todella korkeilla koroilla lainoja.
Nythän vai tarjotaan nspieniälainoja ja todella kauheilla koroilla, ole varovainen, maksat vain korkoa ja sopimuksetkin lainan lyhennyssumman kanssa ovat utopiaa.
Omat tietdot joka rekisterissä ja minne ne menevätkään oikeasti, tietosuoja ja miksi heillä on lupa suorittaa tileiltä katsontoja? Kuka sen luvan on antanut näille vippifirmoille!? - Anonyymi
Ihan huono minun mielestäni...
- Anonyymi
Ihan höpö höpöä... Hyi
- Anonyymi
Itse olen hakenut muutaman kerran lainaa täältä: https://www.xn--lainaa-netist-nfb.fi/
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.34888201 Eurolla 35 euroa, 1.5x minimikerroin, 0x kierrätys ja minimitalletus vain 5e!
Noniin nyt pamahti sitten VB:ltä älyttömän kova tarjous ensitallettajille. Euron panoksella 35 euroa jos kokkishown voit12571Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill692348- 1791955
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä161542Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie91391- 1121337
Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181841328RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j601310Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j421227