Pystyykö kukaan sanomaan että millä alalla se työvoimapula on?
työvoimapula?
Tomppak
11285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
joka alalla pulaa työntekijöistä, etkö seuraa aikaasi ollenkaan? Missä ei ole pulaa, kilometritehtaalla!
Vieläkään kukaan ei ole pystynyt nimeämään yhtäainutta alaa missä on työvoimapulaa!
jkcuc
Lisätään koulutusta,,,sillä Suomi selviää tästä vakavasta työvoimapulasta tulevaisuudessa ;))
Nytkin paraikaa kuolee nälkään elukoita kun ei isännät ja nuoretparit jaksa enää hoitaa sitä elukkalaumaa mitä kaupunkilaiskansa haluaa hampurilaisvärkiks.Sonnat ja kuset on luomatta monessa huushollissa nytki ympäri supmen saloja mutta meidän pääministerit ja valtiovarainministerit on huolissain rahoituslaitosten toimivuudesta.kukaan ei oo huolestunu että kuka hoitaa nuo hupenevat maatilat ja niiden tuotannon kun 1000 maatilaa joka vuosi heittää hanskat tiskiin.
Koulutetaan maahan saapuvat työnhakijat noihin ammatteihin, jos omalle nuorisolle ei nappaa noi hommat, ymmärrän hyvin sen, onhan nuorison saatava bilettää ja annetaan työt niille jotka ovat työtä vailla.
Tähtäin rupee oleen jyvällä.vähä ku tarkennat niin voi osua kymppiin.Nytkin jo ulkomaalaiset hoielee noita mansikkamaa hommia ja ollaan meki sielä oltu.Ei suominuoriso enää paljookaan jaksa rämpiä soilla ja mansikkapenkeillä ku selkä ei kestä.Myös monet kausiluontoset työt kuten kasvihuonehommat hoidetaan pääasiassa ulkomaisella työvoimalla .Mun puolesta ois saanu ottaa noi Romanian mustalaisetki jota tuli kai tuhat kappaletta Suomeen ku vaan ois pantu noihin tyhjeneviin kyliin ja annettu siemenperunoita ja hevosia että pääsis alkuun.missähän on noi ideat meidän päättäjillä? Ei Stuppin ja Vanhasen aivoilla asuteta Suomen kyliä.siihen tarvitaan Miestä eikä hameväkeä.
mamujen lisääntyessä tarvitaan hirvittävästi lisää poliiseja, lautamiehiä ja tuomareita kaikkien raiskauksien ja muiden rikjosjuttujen selvittelyyn
näin se siis menee se "työvoimapula"-juttu, jota on hoettu jo kohta kymmenen vuotta... ensin siis firmat niinku irtisanoo ja lomauttaa porukat, ja sit niille tulee se paljon puhuttu työvoimapula. mut missä se järki tässä on?
Tietyillä kielillä vaan, mutta kuitenkin.
Toisaalta se pula olisi helppo poistaa, kun samalla poistetaan epätoivottua osaa, eli liikakansoitusta, Suomesta aloittaen.
Kuulemma siivoojiakin tarvitaan. Joku totesi, että hukuttaisiin paskoihin, jos mamut ei tulisi siivoamaan:)..niinköhän se oli ennen mamuja?
Eikä tainnut linja-autot liikkua ennenkuin mamut tulivat kuskeiksi..."pikku-amerikka" vaan tarvii lisää väriä, että olisi uskottavampi:)