on yllättäen kokenut radikaalin rumenemisen kun pohjalaiseen jokimaisemaan perinteisesti kuuluvat piilipajut ja muut puut katkottiin ja tuo vaaleansiniseeen lasiin verhottu ympäristöhäiriö hyppäsi kaiken kansan, varsinkin kirkkokansan silmille.
Lain mukaan puiden kaatamiseen kaavoitetulla alueella tarvitaan rakennustarkastajan lupa. Onkohan sellaista olemassa?
Lain mukaan puiden kaatamiseen kaavoitetulla alueella tarvitaan rakennustarkastajan lupa. Onkohan sellaista olemassa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
ei sovi ollenkaan maisemaan
kirkkokansalle katsoa itseensä eikä kenenkään puita.
On Lapuan häpeä, että ahneet grynderit tuhoavat lapualaisen kulttuurimaiseman. Hävetkää päättäjät ja kaavoittajat.
Jokeen kaatuvat pajukotko kulttuurimaisema?
Tulee mieleen laitapuolen kulkija jonka parta on ajamatta.
Mieluummin katson joen lipumista, kuin ryteikköä jonka läpi ei näe.
yhtä kuin ryteikkö? Ja kulttuurimaiseman käsitekin tuntematta. Ei kumma jos ei millään mitään väliä.
Lapualaisen kulttuurimaiseman pilaajina ovat tällä kertaa herkkään jokirantamiljööseen rakennettavat viisikerroksiset betonielementtitalot.
saattaa joskus menetellä muilla avuin, mutta puoliksi pilattu ei koskaan. Ja niin onnettomasti tuossa jokirannassa näyttää nyt käyvän pitkäksi aikaa.
Ehkäpä hidas asuntojen menekki saa arvostelukykyisempien päät vielä kääntymään.
Vähänkin sivistyneemmät ja monipuolisemmalla maailmankatsomuksella varustetut henkilöt kiertää nykyään politiikan kaukaa. Valitettavasti sen seuraukset korostuvat varsinkin maaseudulla, jossa ei ole isompien paikkakuntien laajempialaista henkilöresurssia käytettävissä.
Tilanne onkin jo luiskahtanut sellaiselle kehitysuralle, että poispääsystä voi vain haaveilla.
Tuossa pykätyssä jokirantapytingissä hämmästyttää, että sitä kaupiteltiin loistavalla jokinäkymällä, mutta rakennusta ei selvästikään ole suunniteltu mitään erityismaisemaa silmälläpitäen. Bulkkitalo venäläiseen asutuskeskukseen, sama shapluuna. Olis luullut, että rananpuoleiset ikkunat olisivat olleet edes maisemaikkunoita, kuten aika hienossa Aarlanmarkissa.
Aarlanmarkissa (sivumennen sanoen hieno) olikin mukana raha-automaattiyhdistys, joka ei salli tuollaista rahatpoisjajuokse-rakentamista, mistä tässä näköaloilla kaupitellussa kolossissa on kyse.
Olihan viime vaaleissakin runsaasti ehdokkaita. Vaikea niistä oli valita ketä äänestäisi. Toisaalta eri kokouksissa itsekin istuneena olen todennut, että osa edustajista on niin hiljaisia, että eivät puhu koko kokouksen aikana yhtään mitään. Silloin pitäisi kunkin itse tykönään miettiä, että miksi ylipäätään on hakeutunut luottamustehtävään. Pelkkä hiljaisena osallistuminen ei minunkaan mielestäni riitä.
nimittäin kasvu-uralle
pitäisin pientä suuta kasvu-urista. Varsinkin näinä aikoina ja etenkin Suomen taantuvalla maaseudulla.
Mutta kun olen vähemmän viisas, pidän meteliä 50 asukkaan määrällisestä lisäyksestä.