Vielä kerran

Jeesuksesta.

Jeesus on täyttynyt Jumalan LUPAUS ja tässä täyttyneessä JUMALAN LUPAUKSESSA TÄYTTYVÄT KAIKKI JUMALAN LUPAUKSET.

Jeesus sikisi Pyhästä Hengestä, syntyi neitsyt Mariasta, riisuutui jumaluudesta, tuli ihmisen kaltaiseksi, eli tuli veljiensä kaltaiseksi, oli ihmistä eskoinen, joka voitti kuoleman uskollisuutensa kautta, ollen uskollinen Jumalalle hamaan ristinkuolemaan saakka.

Jeesus tuli alas taivaasta ja palasi takaisin taivaaseen mennen sisimmäiseen Temppeliin sen Uhrin kanssa, jonka Hän täällä Ihmisen Poikana antoi ja tämä kallis, viaton Uhri on nyt Jumalan edessä muistuttamassa armosta, jonka Hän meille LUPASI ja näin yhdenkään papin ei tarvitse enää joka vuosi mennä sisimmäiseen Temppeliin, joka on täällä käsin pystetty, uhraamaan mitään, sillä sisimmän majan Temppelin voima on nyt jokaisessa uskovaisessa kertakaikkisen Uhrin perusteella.

Jeesus on Herramme ja Jumalamme ja Hänen kauttaan me olemme kelvollisia Jumalalle, sillä kalliin Uhriveren voima puhdistaa meidät kaikista synneistämme ja Pyhä Sana pitää meidät kaidalla tiellä, sillä Pyhä Henki on voimallinen todistamaan meille Sanan ja Jumala sinetöi meidät Sanan totuutuuteen.

Ei meitä lunastettu ihmisen verellä, vaan kalliilla Jumalan Pojan verellä, eikä ihminen tullut puolestamme Uhriksi, vaan Jumala teki Itse kanssaan rauhan ristin päällä.

Edeltätiedetty jo ennen maailman perustamista:
1. Pietarin kirje 1
10 Sitä pelastusta ovat etsineet ja tutkineet profeetat, jotka ovat ennustaneet teidän osaksenne tulevasta armosta,
11 ovat tutkineet, mihin tai millaiseen aikaan heissä oleva Kristuksen Henki viittasi, edeltäpäin todistaessaan Kristusta kohtaavista kärsimyksistä ja niiden jälkeen tulevasta kunniasta.
12 Ja heille, koska he eivät palvelleet itseänsä, vaan teitä, ilmoitettiin se, mikä nyt on teille julistettu niiden kautta, jotka taivaasta lähetetyssä Pyhässä Hengessä ovat teille evankeliumia julistaneet; ja siihen enkelitkin halajavat katsahtaa.
13 Vyöttäkää sentähden mielenne kupeet ja olkaa raittiit; ja pankaa täysi toivonne siihen armoon, joka teille tarjotaan Jeesuksen Kristuksen ilmestymisessä.
14 Niinkuin kuuliaisten lasten tulee, älkää mukautuko niiden himojen mukaan, joissa te ennen, tietämättömyytenne aikana, elitte,
15 vaan sen Pyhän mukaan, joka on teidät kutsunut, tulkaa tekin kaikessa vaelluksessanne pyhiksi.
16 Sillä kirjoitettu on: "Olkaa pyhät, sillä minä olen pyhä".
17 Ja jos te Isänänne huudatte avuksi häntä, joka henkilöön katsomatta tuomitsee kunkin hänen tekojensa mukaan, niin vaeltakaa pelossa tämä muukalaisuutenne aika,

18 tietäen, ettette ole millään katoavaisella, ette hopealla ettekä kullalla, lunastetut turhasta, isiltä peritystä vaelluksestanne,
19 vaan Kristuksen kalliilla verellä, niinkuin virheettömän ja tahrattoman karitsan,
20 hänen, joka tosin oli edeltätiedetty jo ennen maailman perustamista, mutta vasta viimeisinä aikoina on ilmoitettu teitä varten,
21 jotka hänen kauttansa uskotte Jumalaan, joka herätti hänet kuolleista ja antoi hänelle kirkkauden, niin että teidän uskonne on myös toivo Jumalaan.
22 Puhdistakaa sielunne totuuden kuuliaisuudessa vilpittömään veljenrakkauteen ja rakastakaa toisianne hartaasti puhtaasta sydämestä,

23 te, jotka olette uudestisyntyneet, ette katoavasta, vaan katoamattomasta siemenestä, Jumalan elävän ja pysyvän sanan kautta.
24 Sillä: "kaikki liha on kuin ruoho, ja kaikki sen kauneus kuin ruohon kukkanen; ruoho kuivuu, ja kukkanen varisee,
25 mutta Herran sana pysyy iankaikkisesti". Ja tämä on se sana, joka on teille ilosanomana julistettu.

4

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nainen-

      jos sikisi pyhästä hengestä. eikös Jeesus ollut mies?

      • ei auta

        Jumalan Ilmoituksissa, sillä mikään liha ei kykene tunnistamaan Jeesusta, eikä tunnustamaan Häntä. Usko on ainoa mahdollisuus päästä totuudenlähteelle. Heittäydy uskomaan, että järkesi ei ole kaiki tietävä, eikä kaikki käsittävä, vaan täytyy vain pyytää osuutta Jumalan lahjauskosta.


    • on....

      Miksi piti ainokainen poika uhrata? Kyllä on julmaa. Kuka meistä teksi saman omalle lapselleen, en minä ainakaan.

      Miksi Jumala synnin loi ihmiselle, jos Jumala kaiken meistä on päättänyt, mitä teemme ja miten elämme?

      • Onan

        Ei Jumala oikeasti poikaansa uhrannut, lähetti poikansa ihmisen muodossa maan päälle ja sen ruumiin sitten uhrasi. Marian poika uhrattiin Jumalan pojan sijasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      89
      5645
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4742
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      3057
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      90
      2976
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2654
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2049
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      1996
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      116
      1460
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1328
    Aihe