Olen alittanut nämä mieltäni painavat kysymykset tänne aikaisemmin, mutta ilmeisesti tietojärjestelmässä on jokin "bugi" kun kysymykset ovat kadonneet, mutta ainakaan mitään ilmoitusta ei ole tullut poistosta, nin kuin oikeilla keskustelufoorumeilla tulee, jos poistolle on tarvetta.
a) Kun poltan alttarilla polttouhria, tiedän, että siitä syntyy Herralle mieluisa tuoksuva tuliuhri. (3. Moos. 1:9). Ongelmana ovat naapurit. Heidän mielestään tuoksu ei ole mieluisa. Pitäisikö minun kirota heidät?
b) Haluaisin myydä tyttäreni orjaksi, mikä 2. Mooseksen kirjassa hyväksytään. (2. Moos. 21:7). Nykypäivänä, mikä mielestäsi olisi sopiva hinta hänestä?
c) 3. Mooseksen kirjassa (3. Moos. 25:44) todellakin sanotaan, että voin omistaa orjia, sekä mies- että naispuolisia, sillä ehdolla että he ovat naapurikansojen edustajia. Eräs ystäväni on sitä mieltä, että tämä pätee venäläisiin, mutta ei kruotsalaisiin. Voisitko selventää? Miksi en saisi omistaa ruotsalaisia?
d) Minulla on naapuri, joka jatkuvasti työskentelee sapattina. 2. Mooseksen kirja (2. Moos. 35:2) selkeästi määrää, että hänet olisi surmattava. Onko minulla moraalinen velvollisuus tappaa hänet itse?
e) Eräs ystäväni on sitä mieltä, että vaikka simpukoiden syöminen on iljetys (3. Moos. 11:10), se on kuitenkin vähemmän iljettävää kuin homoseksuaalisuus. Olen eri mieltä. Voisitko selventää tämän asian?
f) 3. Mooseksen kirjan (3. Moos. 21:20) mukaan en saa lähestyä Jumalan alttaria, jos minulla on näössä vikaa. Myönnän, että käytän lukulaseja. Pitääkö näköni olla virheetön, vai voiko tätä jotenkin kiertää?
g) Useimmat miespuoliset ystäväni antavat leikata hiuksensa, mukaan lukien myös ohimolta, vaikka tämä on ehdottomasti kielletty 3. Mooseksen kirjassa (3. Moos. 19:27) Kuinka heidän tulisi kuolla?
h) Olen oppinut 3. Mooseksen kirjasta (3. Moos. 11:6-8) että kuolleen sian koskettaminen tekee minusta saastaisen. Voinko kuitenkin pelata amerikkalaista jalkapalloa, jos käytän käsineitä?
i) Sedälläni on maatila. Hän rikkoo 3. Mooseksen kirjan lakia (3. Moos 19:19) kylvämällä samaan peltoon kahta eri siementä. Samoin hänen vaimonsa rikkoo lakia käyttämällä vaatteita, joiden valmistuksessa on käytetty kahdenlaista kuitua (puuvilla-polyester-sekoitetta). Hän myös kiroilee paljon. Onko todellakin tarpeellista nähdä vaiva kutsua koko kaupungin väki kivittämään heitä? (3. Moos. 24:10-16) Emmekö voisi vain polttaa heidät perhepiirissä niin kuin teemme ihmisille, jotka makaavat puolisonsa perheenjäsenten kanssa? (3. Moos 20:14)
Muutama
6
249
Vastaukset
- saat vastauksia tähän
hyvin muotoiltuun ja asiaa sisältävään aiheeseen minä uskon tarvinismiin evoluutioteoriaan niinkun ehkä sinäkin, uskonto on satukirja.
- stash
ilmeisesti käsitellään kokkolalaisten kannabista pössyttelevien jumalankieltäjähomojen keskustelupalstalla.
- Aliottaja.
stash kirjoitti:
ilmeisesti käsitellään kokkolalaisten kannabista pössyttelevien jumalankieltäjähomojen keskustelupalstalla.
Sait nuo jumalan kieltämisen, kannabiksen ja homoilun?
Siis minähän olen jumalan mies, ja haluankin vahvistusta näihin kysymyksiin, jotta voin vielä täydellisemmin palvella ja toteuttaa sanaa. - vain rupeat
Aliottaja. kirjoitti:
Sait nuo jumalan kieltämisen, kannabiksen ja homoilun?
Siis minähän olen jumalan mies, ja haluankin vahvistusta näihin kysymyksiin, jotta voin vielä täydellisemmin palvella ja toteuttaa sanaa.noudattamaan Mooseksen Lakia kirjaimellisesti - eiköhän vino hymy hyydy naamaltasi, kun huomaat "julistavasi" sanaasi jossain hyvässä tallessa!
Ps. tämä ketju ois hyvin voitu aloittaa HUUHAA-palstalla (sinne se sun aikaisempikin yritys on varmaan siirretty).
- veli_r
"a)...Pitäisikö minun kirota heidät?"
Ei vaan olla armollinen, kuten Jeesus opetti.
"b)... mikä mielestäsi olisi sopiva hinta hänestä?"
Mielestäni on surullista, että haluat myydä tyttäresi orjaksi. Itse en voisi ajatella edes sellaista ja siksi en myöskään voi sanoa sopivaa hintaa. Onneksi se on kuitenkin kielletty ainakin Suomessa tietääkseni, ellei puhutta velkaorjuudesta ja siksi toivottavasti ymmärrät olla rikkomatta Suomen lakia.
"c)... Eräs ystäväni on sitä mieltä, että tämä pätee venäläisiin, mutta ei kruotsalaisiin. Voisitko selventää? Miksi en saisi omistaa ruotsalaisia?"
Miksi haluat omistaa orjia, eikö se ole mielestäsi julmaa? Eikä sinun ainakaan kannata hankkia mitään ruotsalaisvätystä, vaan reipas venäläinen :)
"d)...Onko minulla moraalinen velvollisuus tappaa hänet itse?"
Minulle on jäänyt vähän epäselväksi, oletko juutalainen tai Israelilainen? Jos olet kristitty, voit edelleen pitää kiinni Jeesuksen opetuksesta ja olla armollinen.
"e) Eräs ystäväni on sitä mieltä, että vaikka simpukoiden syöminen on iljetys (3. Moos. 11:10), se on kuitenkin vähemmän iljettävää kuin homoseksuaalisuus. Olen eri mieltä. Voisitko selventää tämän asian?"
Sinun on selvitettävä tämä asia ystäväsi kanssa. Raamatun mukaan asia on kuitenkin selvästi niin, että saman sukupuolisten välinen seksi on väärin.
"f) 3. Mooseksen kirjan (3. Moos. 21:20) mukaan en saa lähestyä Jumalan alttaria, jos minulla on näössä vikaa. Myönnän, että käytän lukulaseja. Pitääkö näköni olla virheetön, vai voiko tätä jotenkin kiertää?"
Miksi haluat lähestyä alttaria, jota ei tällä hetkellä ole, kohdassa ei puhuta mistä tahansa alttarista.
"g) Useimmat miespuoliset ystäväni antavat leikata hiuksensa, mukaan lukien myös ohimolta, vaikka tämä on ehdottomasti kielletty 3. Mooseksen kirjassa (3. Moos. 19:27) Kuinka heidän tulisi kuolla?"
Jumalan tahdon mukaan.
"h) Olen oppinut 3. Mooseksen kirjasta (3. Moos. 11:6-8) että kuolleen sian koskettaminen tekee minusta saastaisen. Voinko kuitenkin pelata amerikkalaista jalkapalloa, jos käytän käsineitä?"
Miltä sinusta tuntuu? Mielestäni voit, vaikka suosittelisin jotain parempaa lajia.
"i) ...Onko todellakin tarpeellista nähdä vaiva kutsua koko kaupungin väki kivittämään heitä? (3. Moos. 24:10-16) Emmekö voisi vain polttaa heidät perhepiirissä niin kuin teemme ihmisille, jotka makaavat puolisonsa perheenjäsenten kanssa? (3. Moos 20:14)"
Jos olisitte kristitty, voisitte armahtaa heitä. - antti "lisko" isti
... tuo kysymyksesi kuuluu! Näyttää meinaan siltä ettet sitä vielä tiedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087020
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h935165Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1123416Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333322Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska342468Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191796Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961441Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391392Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311296- 481064