Pyhän Henkensä kautta adventisteille muuta kuin sapattia ja sunnuntaipedonmerkkiä?
Kuka on se jumala, joka esim. sunnuntaipedonmerkkiä opettaa, vaikka Raamatussa ei sitä opeteta?
Kuka on se jumala, joka esim. sunnuntaipedonmerkkiä opettaa, vaikka Raamatussa ei sitä opeteta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Heititpä miettimisen arvoisen kysymyksen.
muuta kuin miten välttelisi Jumalan tahtoa. Esitinpä huomionarvoisen kysymyksen, johon ette osaa tai tahdo edes vastata, vaan syytäätte siitäkin adventisteja!!!
niin eikö sinun kantti kestä vastata aloittajan kysymyksiin, vaikka Jumalan tahdosta lähimmäisellesi juputat sanomatta kuitenkaan mitään..?
Sapattiin liittyvät asiat tulevat useimmiten adventismin yhteydessä esiin ehkä sen vuoksi, että juuri se on oppikysymys, jonka tiedetään erottavan adventistit muista kristityistä. Adventtiseurakunta opettaa toki monia muitakin asioita (28 opinkohtaa), joista suuri osa on yhteisiä muun kristikunnan kanssa. Ovatko ne Pyhän Hengen opettamia asioita selviää ainoastaan sillä, että tutustuu itse henkilökohtaisesti näihin opinkohtiin ja vertaa niitä raamatun opetukseen. Keren
Kun niihin tutustuu, niin huomaa, etteivät ne ole Pyhästä Hengestä lähtöisin, vaan demoneilta ja ihmishullutuksista.
http://uskonasioita.blogspot.com/2008/12/adventismin-epraamatullisuuksia.html
Kyllä Pyhä Henki yrittää opettaa heille, että he ovat eksyneet väärän profeetan jäljille ja heidän on tehtävä parannus ja tultava uskoon.
Mutta harvapa heistä Pyhää Henkeä kuulee. On niin paljon touhua ja tekemistä Ellen Whiten käskyissä ja harhaopin mutkikkaissa opeissa sapattiläksyineen kirjoineen kaikkineen.
Ellen G. Whiten kirjoja lukiessaan uskova_1:nen yhdistää lukemansa sanat, tarkoittamaan omaa sanomaansa väärästä profeetasta.
Kuinka väärä profeetta tehdään?
Maallisessa tuomioistuimessa syyllinen pannaan sovittamaan syntinsä vankilaan.
Kun nyt Ellen näkee paholaisen sovittavan syntinsä tulijärvessä, niin Riitta näkee paholaisen olevan adventistien syntien sovittaja.
Sanat sovitus ja rangaistus tekoihin nähden on erilainen maallisessa ja taivaallisessa oikeudessa, sillä sovitus taivaallisessa mielessä ei tarkoita rangaistusta, vaan sovituksen kautta saatua pelastusta Kristuksessa.
Riitta käyttää näitä käännös temppuja hyväkseen saadakseen kirjan "Suuri Taistelu" valheprofeetan kirjoittamaksi.
Kun Riitalle nämä asiat kirkastuvat olemme yhtä, sillä näkyni Riitasta on Jumalasta, niinkuin Riittakin on saanut näkynsä Jumalan tahdosta.
Siitä johtuu, ettei ylifariseus tuomitse Riittaa, sillä vastakkaisuus luo kontrastin, joka saa tutkimaan asioita syvemmältä tasolta.
Olen nähnyt, että Riitta pyristelee vielä vastaan, mutta adventtikansa rukoilee hänen puolestaan, kunnes tapaamme Uudessa Jerusalemissa.