verenkierto päänahassa -sauna ja rogaine

mr dht

Eli uuden suomalaisen väitöstutkimuksen mukaan kaljuuntuvilla miehillä on moninkertainen mahdollisuus saada sydän ja verisuonitauteihin liittyviä vaivoja. Tutkimuksessa epäiltiin että tämä johtunee jatkuvasta kroonisesta tulehduksesta josta kärsivät pääasiassa kaljuuntuvat miehet. Tämä tulehdus ilmenee muun muassa päänahassa ja aiheuttaa verenkiertohäiriön ja hiustupien näivettymisen. Eli onkohan niin että dht on vain osa syyllinen ja perinnöllinen krooninen tulehdus on myös osatekijä. Se voisi selittää miksi minoksiidiili toimii(elvyttää verenkiertoa)) Sehän on kaikenlisäksi vielä sydänlääke. Lisäksi-voisiko sauna tehostaa rogainen -revivogenin imeytymistä sillä lämpöhän avaa hiustupet. Monet käyttävä saunaa kun levittävät hoitoaineen hiuksiinsa sillä se imeytyy tehokkaammin?

4

1543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ((((nainen))))

      mutta itse lämmitän päänahkani paksulla pipolla juoksemalla about puolen tunnin lenkin. Sitten äkkiä suihkuun. Hiuspohja peseytyy ja pehmentyy mun mielestä vastaanottavaisemmaksi sekä shampoolle että minoksidiilille. Jos olen kotosalla niin pidän sielläkin usein sisällä pipoa päässä. Ei tule rassattua päätä niin paljoa ja hiukset saa kasvaa rauhassa. Mulla ainakin tuntuu toimivan kun päänahka tuntuu joustavammalta kuin ennen hoidon aloittamista. Mutta tsemppiä, jokainen voi onnistua omalla laillaan.

      • dht mies

        ylhäällä olevaan viestiini vielä lisäyksenä. tutkimuksen mukaan hiustupen näivettymisen syynä on on siis verenkiertohäiriö joka taas puolestaan vaikuttaa hiustuppeen niin ettei se saa ravinteita koska se tukkeutuu kaikesta paskasta. Näin ollen voisi kuvitella että varteenotettavien lääkkeiden(gefina ,nizoral rogaine ja revivogen) teho olisi maksimaalinen jos päänahan saisi jollain tapaa puhdistettua kunnolla ja laitettua päänahkaan siten että sen imeytyminen on myös tehokasta (korkea kostea lämpötila). Minun mielestäni KOSTEA sauna on tehokas tapa puhdistaa päänahkaa ja voisi olla myös tapa tehostaa esim rogainen imeytymistä-. ONKo mielipiteitä?


      • dht
        dht mies kirjoitti:

        ylhäällä olevaan viestiini vielä lisäyksenä. tutkimuksen mukaan hiustupen näivettymisen syynä on on siis verenkiertohäiriö joka taas puolestaan vaikuttaa hiustuppeen niin ettei se saa ravinteita koska se tukkeutuu kaikesta paskasta. Näin ollen voisi kuvitella että varteenotettavien lääkkeiden(gefina ,nizoral rogaine ja revivogen) teho olisi maksimaalinen jos päänahan saisi jollain tapaa puhdistettua kunnolla ja laitettua päänahkaan siten että sen imeytyminen on myös tehokasta (korkea kostea lämpötila). Minun mielestäni KOSTEA sauna on tehokas tapa puhdistaa päänahkaa ja voisi olla myös tapa tehostaa esim rogainen imeytymistä-. ONKo mielipiteitä?

        tarkotin HETI saunan jälkeen. hikihän pukkaa tavaraa ulos.


      • rogainen voisi
        dht kirjoitti:

        tarkotin HETI saunan jälkeen. hikihän pukkaa tavaraa ulos.

        levittää sitten kun se hikoilu on asettunut. Kyllähän sitä saunasta tultuaan hikoilee pitkään, lämpöä puskee ulos ihon kautta vaikkei sitä niin itse huomaisikaan.
        Mä en ehkä uskaltaisi laittaa Rogainea ihan tuntiin saunan jälkeen, kun pelkäisin hikoilun haittaavan imeytymistä.
        Puhtaaseen päänahkaan laittaminen tosin takuulla tehostaa vaikutusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe