Keskustelu on nyt

lopultakin avattu

Suomeen ei tule luoda yhdysvaltojen tyylistä erittäin suurta alipalkkaluokkaa yritysten matalan kustannustason määräaikais reserveiksi. Tämä on se todellinen syy sellaisen työvoimareservin haalimiselle joka ei tule edes minimipalkattuna suurina joukkoina työllistymään.

Yhdysvalloissa riittämättömän sosiaaliturvan pakottamana alipalkkaluokan työvoimareserviin kuuluvat tulevat nippa nappa toimeen kolmea eri alipalkkaluokan työtä samanaikaisesti tehdessään. Heillä tyypillinen työaika on noin aamu kuudesta ilta yhdeksään. Heidän avullaan suuremmat yritykset sekä ketjut tekevät tuloksensa.

Suomessa matalamman koulutusasteen työvoima liukuu jo nyt, ja tulee maahanmuuton myötä liukumaan yhä nopeammassa tahdissa osaksi tuota väistämättä luotavana olevaan alipalkkaluokan määräaikaistyövoiman, koska heille ei jää muuta vaihtoehtoa tilanteessa jossa Suomen aiempi sosiaaliturva on muisto vain.

Tämän vuoksi riittävän suuren työvoimareservin maahan haaliminen on tärkeää. Sen avulla varmistetaan myös suuren osan alkuperäisväestön palkkauksen laskeminen sellaiselle tasolle joka tuo maan lähemmäksi halvan työvoiman kustannustason maita. Tämä mahdollistaa suuremmat voitot.

Lisäksi kahden tai kolmen samanaikaisen työpaikan uuvuttamat alipalkkatyövoima luokan ihmiset eivät tarpeettomasti jaksa väsymykseltään nousta politikoimaan tai vaatimaan muutoksenhakua muutenkaan. Tällä hetkellä liian suuri osa työvoimasta on sellaista että heillä on työtehtäviensä hoitamisen jälkeenkin liikaa energiaa jäljellä osallistua sellaiseen yhteiskunnalliseen vaikuttamiseen joka ei keskivertokansalaiselle kuulu.

Tähän on tullut vaihtoehto. Sitä ei tietenkään kannata itselleen valita. Jatketaan nykymenolla vaan...

1

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se järjen ääni

      vihdoin nostaa päätään.

      Tätä samaahan minä olen sanonut jo pitemmän aikaa. Eli maahan halutaan halpatyövoimaa´(orjatyövoimaa) kaatamaan Suomalaisen työehtosopimusjärjestelmän.

      Nämä nykypäättäjät paskat välittää jostakin humanismista.

      Jatkuvasti on mediassa uutisia, että ulkomaalaisia työntekijöitä käytettiin räikeästi hyväksi työpaikalla rikkomalla työehtosopimuksia.

      Ettekö te jumalauta jo huomaa, missä maahanmuutossa mennään!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe