Kuulin uutisista että suomessa oltaisiin pidentämässä uusien autojen ensikatsastusta vasta neljänteen vuoteen.Kuulemma muuallakin euroopassa on pidemmät katsastus välit.Suomalaiset katsastajat ja muut liikenneturva pamput alkoi tietty huutaa turvallisuuden romahtamista,tilien pienentymisen pelossa.
Onko jollakin tietoa esim.Espanjata tai Italiasta,niiden katsastuksista ja siitä valvooko niitä kukaan.EU:ssahan meidän pitäisi olla kaikkien samalla viivalla,mutta luulempahan vaan ettei suomessa menis yksikään välimeren maan auto läpi katsastuksesta.Joku syyhän silläkin on ettei suomalaista autoa voi katsastaa ulkomailla,esim. virossa
Muualla euroopassa?
9
958
Vastaukset
- uusi auto
4 vuonna ja seuraavan kerran kahden vuoden päästä.Ja obo mittauksissa on järki päässä katsastajallakin.Jos löytyy noita vika merkintöjä, kaverit tietää koodit ja osaavat päätellä mikä on oikea ja mikä suomalaisen katsastajan bisnes merkintä.Kokemusta viimme vuodelta molemmmista maista.Belgiassa ensimäiseen mistä tuli kutsu katsastamaan hintaan kaikkineen kuluineen 32,50 euroa ja suomessa vastaava 56 euroa.Joten jos ammattitaitoa vertailee, niin suomalainen työnlaatu on surkea hintaan nähden.Sillä mmolemmissa maissa elintaso on suurin piirtein sama
- sinä mitään
Pientä rajaa sinullekkin "asiantuntija".
- suikkapää
Jos vikakoodi tulee, ei Suomessa katsastaja aloita arpomaan, onko asia hylky vai ei.
Vikakoodi on vikakoodi ja siitä seuraa hylky.
Poikkeuksia löytyy ja ne on luetteloitu muutamilla automerkeillä.
Eikä se ole ainakaan K1-asemalla bisnes koska vikakoodikeikka jälkitarkastuksena on NOLLA euroa mikäli ei muita vikoja ole.
Esim. sytytyskatko-vikakoodistakaan ei voi tietää onko ollut kyseessä yhdestä kylmäkäynnistyksestä aiheutunut koodi vai viallisesta puolasta joka tuottaa jatkuvasti vikakoodia.
Miksi muuten mariset tällä palstalla jatkuvasti näistä vikakoodeista eri nimimerkeillä vaikka et ymmärrä koko obd-järjestelmästä mitään ?
Tässä vikakoodeja:
http://www.autowiki.fi/index.php/OBD-II_-koodit
Mikä niistä on mielestäsi sellainen, että se voidaan jättää huomiotta SINUN MIELESTÄSI?
Päästöistähän tässä on kyse, jos et satu tietämään.
- eri asia
Mieti nyt vähän ennenkuin avaudut täällä. On hieman eri ilmasto ja olosuhteet jossain Kreikassa kuin täällä meillä, jossa vuodenajat ovat kuin yö ja päivä. Auto joutuu kokolailla rajumpaan rasitukseen ja sen myötä kuluminen rankempaa kuin lämpimissä maissa.
- <<<<<<...
Onko oikeesti jotain näyttöä siitä, että auton kunto olis vaikuttanut ratkaisevasti onnettomuuden syntyyn.Esim.jos lokarin kaarissa tai helmoissa pientä rupea.Kyllähän sen jokainen tajuaa että -70 luvun corolla on turvattomampi kuin 2000 luvun volvo riippumatta siitä onko autot leimassa vai ei.
Kysymys onkin siinä, että suomalaiset noudattaa pilkun tarkasti EU-määräysiä,keskieuroopan maat taas eivät piittaa säännöistä pätkääkään.Suomalaiset saavat vaan maksaa ja kärsiä.
- Viljami5
Olen kuullut ja käynyt katsomassa että etelässä katsastukset tehdään aistien, viinin ja korruption avulla/kanssa. Meillä ei yksikään etelä euroopan yli 7-v vanha juuri katsastettu auto saisi "leimaa".
- loman kylkiäinen
EU on paha maailma. Kuitenkin se antaa myös mahdollisuuksia. Voit katsastaa auton Virossa, voit ajaa ajokortin Virossa nimelliseen hintaan.
Siis, mikä sapettaa ?- ja voit
jäädä asumaankin Viroon kun sillä leimalla, eikä kortilla Suomessa tee mitään, mutta ei kai se haittaa kun halvalla saa!
- täysin
ja voit kirjoitti:
jäädä asumaankin Viroon kun sillä leimalla, eikä kortilla Suomessa tee mitään, mutta ei kai se haittaa kun halvalla saa!
käypänen, katsastuksesta en tiedä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974399Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293273No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351368
- 10999
- 32996
- 25990
- 153985
- 6914
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862