Mulle opetettiin uskonnontunneilla ihan erilaista elämäntapaa kuin tuo kokoomus kannattaa. Silloin oli ahneus syntiä eikä saanut himoita toisen omaisuutta. Kokoomushan taas on tommoisten arvojen suurin kannattaja. Kyllä uskonto on kärsinyt inflaation.
Kokoomus ja uskonto
8
253
Vastaukset
- The Rat
Jos nyt kristinuskosta puhutaan, niin sehän sai oikeastaan alkunsa kansan hallinan välineenä joskus 400 luvulla Roomassa. Perinne jatkui pitkään keskiajalla. Eikä suinkaan kirkkoinstituutio ollut vapaa ahneuden synnistä... :)
Kaikki uskonnot ovat enemmän tai vähemmän vallankäytön välineitä. Kristinusko ehkä historiallisesti enemmän kuin muut, joskin Islam on kohta ajanut ohi... Olivathan Kolmannen Valtakunnan natsitkin ja Saksan kristityt yhteisöt ylimpiä ystäviä.
Ehkä oman leirisi pomot eivät toimikaan niinkuin sanassa neuvotaan? ;)- sosialisteja
kansallissosialisteja.Eivät kokoomuslaisia.
Kirkon ongelmat taitavat olla myös sosialistisia ja kuten muillakin aihealueilla, ongelmia riittää.
Syy on yksinkertainen.
Ihmiset eivät ole tyhmiä.
- Jeesuksen sanomaa
"Voi teitäkin te lainoppineet, kun te sälytätte ihmisten päälle (=veronmaksajien harteille) vaikeasti kannettavia taakkoja ettekä itse sormellannekaan koske niihin taakkoihin!" (Luuk.11:46)
"He [fariseukset] sitovat kokoon raskaita ja vaikeasti kannettavia taakkoja ja panevat ne ihmisten hartioille (=veronmaksajien harteille), mutta itse he eivät tahdo niitä sormellaankaan liikuttaa." (Matt.23) - tässä asiassa
jokaisesta puolueesta löytyy uskonnollista taustaa historiasta. keskustahan se perinteinen uskovaisten puolue on. ja uskonnollisia on tietysti myös kristillisdemokraatit.
- Gåd
"Silloin oli ahneus syntiä eikä saanut himoita toisen omaisuutta."
Sosialisti on juuri se ahne joka himoitsee toisen omaisuutta, kuljetko huppu päässä?
Palautteesi kertoo myös siitä ettei uskoon kannata suhtautua vakavasti. - KOK (Dragon)
Sosialistit käyttävät solidaarisuus ja auttamispuheitaan vain oman asemansa pönkittämiseen. Kusetussysteemin perusidea on, että rahanahneet virkamiehet kuppaavat rahaa veronmaksajilta muka "solidaarisuuden" tai "hyväntekeväsiyyden" nimessä. Se on vain tekosyy, todellisyy on se että sosialistit haluvat lisää virkoja, lisää palkkaa, lisää rahaa tililleen. Joka kuukausi ahneet ja kierot sosialisti virkamiehet kuittaavat palkkaa/rahaa joka on veronmaksajilta väkivallalla kiskottu
- Viva ernestpo
demarit ja muut sossuhenkiset käyttävät hyväntekeväisyys- ja solidaarisuus-populismia vain oman asemansa pönkittämiseen.
EU:ta vastustavat MEP:it tekevät täysin oikein kun sekä kuuluvat EU-parlamenttiin että samalla vastustavat EU:ta. On täysin oikein ottaa ne virat, parlamenttipaikat joita EU rahoittaa verorahoilla, ja silti avoimesti tai peitetysti vastustaa eu-ta.
Jos EU:n julkinen vastustaminen kielletään, on täysin oikein jatkaa vastustamista peitetysti.
EU:n vastustajien tulee tavoitella EU-virkoja, ja toimia sieltä joko avoimesti tai peitetysti EU:ta vastaan.
On aina ja kaikkialla oikein kupata sosialistin rahat, sillä sosialisti on ne yrittäjiltä riistänyt. Sosialisti on varas/loinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912723
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525446Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454750Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392778Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201945Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1101696Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3651634Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1071533Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471