Osaako kukaan kertoa minkä vahvusta litkua tulee kun sekoitan 0.7l 32%, 0.7l 16%, 0.7 16%, 6l 0%?
Jos sais vielä laskukaavan miten toi lasketaan.
Jos sais vielä laskukaavan miten toi lasketaan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
70*0,32+70*0,16+70*0,16=44,8cl 100% alkoholia
nestettä 70+70+70+600=810cl nestettä
44,8/810=0,0553 =>n.5,53%
sinä tyhmä tiedä, että alkoholijuoman alkoholipitoisuus mitataan prosenteissa (nykyisin yleensä TILAVUUSprosentteina), ja vasta alkoholijuomia nauttineen ihmisen VEREN alkoholipitoisuus mitataan promilleina???
0,32 × 0,7 l = 0,224 l
0,16 × 0,7 l = 0,112 l
0,16 × 0,7 l = 0,112 l
Yhteenlaskettu alkoholimäärä = 0,448 l
Yhteenlaskettu nestemäärä = 8,1 l
Alkoholipitoisuus = 0,448/8,1 × 100 % = 5,53 %
Suomalainen desimaalierotin on pilkku; pistettä käyttävät anglosaksit ja sivistymättömät suomalaiset. Lukuarvon ja yksikön symbolin väliin tulee välilyönti (tai paremminkin kiinteä väli). Sama koskee prosentin merkkiä (ja koskisi promillen merkkiäkin, jos tässä promilleista puhuttaisiin).
Siis: ei 0.7l eikä 32% vaan 0,7 l ja 32 %.
Nämä virheet ovat t-o-d-e-l-l-a yleisiä, koskapa opettajatkaan eivät tällaisia kirjoitusteknisiä juttuja vaivaudu opettamaan tai eivät hallitse niitä itsekään.
Nimimerkki gjjjh antaa ylempänä oikean vastauksen mutta esitys on typografisesti yhtä pielessä kuin kysymyskin.
promille on prosentin sadasosa. Veren alkoholipitoisuus mitataan myös TILAVUUSpromilleina.
Noob.
Promille on tuhannesosa siinä kuin prosentti on sadasosa. Minun laskuopillani promille on prosentin kymmenesosa, ei suinkaan sadasosa.
Sinulla on tietenkin täysi oikeus ikiomaan laskuoppiisi.
kirjoitus!!!
Taitaa olla promille olla liian iso jos et tuollaista ala-aste -tasoista laskua osaa laskea.
"ala-astetasoista"
t. keskikoulun suomi
Maitotonkka?? 30-50litraa?? Jos tekis boolia apauttarallaa 8-10 rosenttia vahvaa? Mukana on Leijona viinaa 32rosenttista a)500ml semmonen kymmenen tolppaa, kirsikkaviiniä N.18%kolme, valkoviiniä 12.5% kolmepulloo. Sittisuutaa tai/ja lemonia loput. Minkä verran saahaan tommosta "sahtia" :)
porukkaa ois tulosa:)