Miten on mahdollista, että kirkko tai esimerkiksi Saksan valtio voi PAKOTTAA yksittäisen ihmisen uskomaan historiallisen faktan kuin dogmin? Jos epäilen, että Suomi itsenäistyikin vuonna 1916, laitetaanko minut kohta vankilaan Suomessa? Tai jos menen Saksaan ja sanon, että juutalaisia kuoli keskitysleireissä 5 999 999 kpl, joudunko linnaan? Perversseintä nykymenossa on että Jeesuksen jumaluutta, neitseellistä syntymää ja jopa Jumalan olemassaoloa saa epäillä ihan rauhassa; siitä palkitaan arvonimellä teologi. Yksi historiallinen fakta pitää sen sijaan kaikkien uskoa, vaikka olisi pää kuinka sekaisin. Kummalliseksi on maailma mennyt.
Holokaustin kieltäminen
Ihmettelijä Turusta
3402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sitäkin kummempi tuo juttu on, kun ottaa huomioon, että katolinen kirkko on AINA ennen ollut juutalaisvastainen, ja että II ms.:n aikana se tuki natseja, ja että paavi kuului Hitler-jugendiin!
Katoliset eivät ole sen enempää juutalaisvastaisia kuin muutkaan. Kirkolla on käsittääkseni hyvät suhteet juutalaisiin nykyään.
Toisen maailmansodan alla saksalaiset nuoret kuuluivat diktaattorin määräyksellä Hitlerin nuorisojärjestöön, joten on aika idioottimaista käyttää sitä lyömäaseena paavia vastaan.
Kolmannen valtakunnan asiat ovat arka paikka saksalaisille. He ovat kantaneet syyllisyyden perintöä jo ihan tarpeeksi. Juutalaisten tuho ei ollut kaikkien tiedossa aikanaan, mutta aika ilmeistä kaikille oli, että ihmisille jotain tapahtui. Piispaksi ei pitäisi päästä katolisessa kirkossa kieltämällä tällaiset asiat. Tuskin juutalaiset avaruuteen lähtivät...
Vatikaanille sattui huolimattomuus asian käsittelyssä. Toisaalta ehtoollisyhteys ei voi olla kiinni historiallisista tulkinnoista. Tapauksessa olisi riittänyt, että ekskommunikaatio olisi purettu, mutta piispan virka otettu pois. Se olisi ratkaisu vieläkin, ratkaiosu, joka toisi rauhan kaikille.
Piispaksi ei pitäisi päästä katolisessa kirkossa kieltämällä tällaiset asiat. Tuskin juutalaiset avaruuteen lähtivät...
Vatikaanille sattui huolimattomuus asian käsittelyssä. Toisaalta ehtoollisyhteys ei voi olla kiinni historiallisista tulkinnoista. Tapauksessa olisi riittänyt, että ekskommunikaatio olisi purettu, mutta piispan virka otettu pois.
Kyseisen hepun (Richard Williamson) piispuushan ei ole laillinen eli hän ei siis oikeastaan ole katolinen piispa. Hän on ilmeisesti "piispa" jossain omassa skismaattisessa organisaatiossaan. Näin olen itse ymmärtänyt. Korjatkoon joku paremmin asiaatunteva.