Kuuukauden kaurojen hinta? Tai heinien?

Humuhumunukunukuaqua-aa

elikkä minkä verran kuukauden heinä ja kaura maksaisivat ponille? Entä hevoselle? Minkä verran maksavat pihatossa olevien hepojen heinät etc.?
Aika pikaista apua toivoisin..

5

2809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hummeliini

      konaisuudessaan loppusumma riippuu siitä kuinka paljon hevoselle syötät ja kuinka kovassa rasituksessa se on. Kaura on n. 0,1e/kg, kuivaheinä 0,2e/kg ja tuore heinä 0,10e/kg. Eli poni syö jonkun 6-7kg päivässä heinää ja hevonen n. 10kg. Kauraa taasen menee hevosella ½kg-5kg päivässä ja ponilla alle ½kg, Riippuen ponista ja käytöstä. Mikäli olet yrittäjä tulee hintoihin alvit päälle.

      • rist.poni

        ja se ei tee juur mitään muuta kun on ja makaa,ja tarvii silti 2 litr kauraa aamul ja 2 illal..ja kokoaja heinää ees....että kallista on..


      • aika
        rist.poni kirjoitti:

        ja se ei tee juur mitään muuta kun on ja makaa,ja tarvii silti 2 litr kauraa aamul ja 2 illal..ja kokoaja heinää ees....että kallista on..

        pullukka poni jos noin paljon syö kauraa päivässä ja aina on heinää edessä.


    • siltakylänsisuveljet

      mäki haluun apuu ja kunnol

    • Maalla asuva

      Täällä maalla saan itse ostaa 30 € 100 litraa kauraa ja 85 € 400 kg:n pyöröpaalin...

      Oma hevoseni (lämppäri) syö aamulla vajaa 2 litraa kauraa ja illalla saman verran. Heinää se saa aamulla vähemmän ja yötä vasten heinää annan reilummin.

      Kaurojen lisäksi annan hevoselleni kivennäistä ja suolaa aamulla. Illalla pellavamössöä ja suolaa.

      Ponille 2 litraa kauraa aamuin illoin on ihan liikaa. Itse vähentäisin sen määrän ½ litraan per kerta eli 1 litra päivässä. Liikalihavan ponin jalat rasittuavt ylipainosta eikä se elä yhtä pitkään kuin terve poni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2114
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      47
      1721
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1506
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1246
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1034
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      988
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      875
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      872
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      799
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      753
    Aihe