Brandinkin tähden!
Aamulehden sunnuntai 1.2. etusivulta voi lukea, kuinka tietty ministeri on epäonnistunut toimialansa tärkeimmän sektorin hoidossa katastrofaalisesti. Ajatellaanpa että valtiovarainministeri Katainen "antaisi löysiä" 4-5-kertaisesti omalla toimialallaan. Ja kuten Aamulehti toteaa tilanteen pahenemisesta - "epäsuhta kasvaa".
Samalla ministeri Thors antaa ikävää kuvaa maailmalle ja Eurooppaan Suomesta. Kun Aamulehti ainoana lehtenä ehti hätiin kun ennen Joulua huonosti valmisteltu ulkomaalaislaki olisi entisestään kärjistanyt tilannetta, niin miten tähän reagoi ministeri? Sen sijaan että paneutuisi asiaan - maahanmuuttajienkin rauhoittamiseksi - niin Aamu- TV:ssä hän SYYLLISTI SUOMALAISET KIELIRASISMISTA - eli meidät kaikki! Hän sanoi:
"Ministerinä minuun suhtaudutaan eri tavalla - kieleni takia!"
Hän peittää siis omaa osaamattomuuttaan ja taitamattomuuttaan syyllistämällä suomenkieliset suomalaiset. Ja samalla hän syyllisti oman hallituksensa ministeritoverinsa "erilailla suhtautumisesta". Ja tämä Suomessa 2008 etteivät toimittajatkaan moiseen epä-älyllisyyteen reagoineet? Sillä kai hän tarkoitti, että toimittajatkin suhtautuvat häneen "eri lailla"?
RKP on saanut kielivähemmistöksi AINUTKERTAISET OIKEUDET MAAILMASSA. Samaan aikaan kun Suomi-kuvaa pyritään jopa työryhmän avulla kirkastamaan, yksi ministereistä "leimaa suomalaiset kielirasistisiksi" - vaikka totuus on juuri päinvastainen. Suomi jos kuka on toiminut (liiankin) esimerkillisesti esimerkiksi juuri ruotsinkielisiä vähemmistöjä kohtaan. Vähemmistöjen kohtelussa kun Ahvenenmaakin otetaan mukaan on Suomi - Euroopan ja maailman mallimaa!
Ministeri Thorsin pitäisi siis kehua Suomea! Tuoda julki kuinka hyvin hänenkin edustamaansa tahoa on Suomessa kohdeltu - verrattuna esimerkiksi suomenkielisen vähemmistön kohteluun Ruotsissa.
Toinen asia johon ministeri on syyllistynyt on sitten opposition leimaaminen sen kriittisyydestä - perussuomalaisista suoranainen valehtelu. Hän on väittänyt suomalaisesta demokraattisesta puolueesta, että sillä on yhteyksiä ja kytkentöjä Euroopan äärioikeistolasiin puolueisiin Itävallassa ja Hollannissa. Joidenkin blogikirjoittelujen perusteella hän leimasi syksyllä koko puolueen - perustuslakimme vastaiseksi. Ilman todisteita!
Samalla kun antaa näin suomalaisista ja koko Suomesta väärää kuvaa "äärioikeistolaisia liikkeitä ja rasisimia suosivana maana" hän sallii oman toimialansa "toimia holtittomasti". Taitamaton, osaamaton, vääristelevä - ministeri!
Tämä on väärin myös pakolaisia ja työperäisiä maahanmuuttajia kohtaan. Suomi on ollut ko. ilmiöiden suhteen harvinaisenkin rauhallinen maa. Ja tätä tulisi pelokkaille, kotinsa menettäneille hätää kärsiville korostaa - luoda turvallisuuden tunnetta, antaa kriisi- ja "kotoutus-terapiaa"!
Mutta Eurooppaministeri, jonka pitäisi olla ihmissuhdetaitoinen osaaja, harmonisoiva vaikeuksienvoittaja - "todistaa väärin" maasta johon he tulevat - ja jonka karuuden monet joutuvat toteamaan alimitoitetuissa pakolaiskeskuksissa ja jonoissa! Eikö se jos mikä lietso levottomuutta "uussuomalaisten keskuudessa".
Pahinta on jos hän tekee tätä tarkoituksella - käyttää Eurooppaministerinä tilannetta hyväkseen - kärjistääkseen sitä!? Samalla hän itse leimaa suomalaisen kielirasismin syyksi tilanteeseen - myös häneen kohdistunut kritiikki hallituksenkin sisällä on vain sitä. Eroa Astrid!
http://aamulehdenblogit.ning.com/profiles/blogs/eurooppaministeri-thorsin
Eurooppaministeri Thorsin erottava
Suomen Brandinkin tähden!
1
114
Vastaukset
- asian ytimestä pois
Hän kuvitteli siinä saavansa, ja niinkuin taisi saadakin uusia "turisti" asetuksia, suomelle, ja samalla tohinalla ruotsin kielen vahvistamiselle.
Kyllähän, me nyt kaikki tiedämme että Astrid, vähän hullu on, mutta ei sentään ilman erikoista tarkoitusta, esittele laittomia tuomisiaan maailmalle?
Hänen tekonsa ovat rumia, mutta niinhän, hän on itsekin, toivoa vain sopii ettei hän näyttäydy tv,ssä ilta myöhällä, ettei se jäisi lapsille uniin?
trevligt fortsättning Astrid ,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854640Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1773646Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.672083Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1471084- 49989
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30904