T.B.Barrat?

Minkälainen mies on helluntailiikkeen ja sen opin Suomeen tuonut mies?
8569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Huumorintajuinen?

Äänestä
  • En ole kuullut, että olisi ollut huumorintajuinen.

    Oli tietääkseni Norjalainen ja toi helluntailiikkeen opit laivalla USA:sta tänne Suomeen 1900-luvun alussa.

    Äänestä

Kun ajatellaan Barratin osuutta ja vaikutusta Suomen helluntaiherätyksen syntyyn, on hyvä huomioida joitakin tosiasioita myös.

Suomalaiset lukivat tuohon aikaan ja sitä aikaisemminkin lehtiä, joissa kerrottiin Azusa kadun tapahtumista ja muista herätyksistä. Muutamia Suomalaisia oli myös käynyt Amerikassa noihin aikoihin, he olivat nähneet ja kokeneet samanlaisia asioita. Muutamat Suomalaiset vierailivat Norjassa Barratin kokouksissa, ennen Barratin Suomen vierailua.

Helluntailiikkeen oppi oli Suomessa ennen Barratin vierailua, samaten olivat ne kristitytkin, jotka myöhemmin yhdessä liittyivät helluntaiseurakunta nimen alle. Barratin osuus tuossa kaikessa oli se, että hänen kokouksissaan ihmisiä tuli uskoon ja monet saivat Pyhän Hengen armolahjoja.

Uskovat kokoontuivat vuonna 1912 Helsingissä Metodistien talolla Fredrikin torilla varrella ja Sörnäisten yhteiskoululla, Kivikon huvilassa Hämeentie 35 kohdalla. Sekä Työväen (Kansan) talossa, jonne mahtui tuhat henkeä, jonka verran väkeä olikin usein paikalla.

Ensimmäinen Helluntaiseurakunta perustettiin Helsingissä vuonna 1915, Pyhällä Hengellä täyttyneen ja sen vuoksi Babtistiseurakunnasta erotetun Albert Kervisen toimesta.

Barratilla on oma merkityksensä, mutta on kyllä perustelematonta sanoa, että hän olisi tuonut helluntaiherätyksen ja sen opin Suomeen. Mutta monet ovat omaksuneet tuon ajatuksen ja sitä sitten käyttävät.

Äänestä
  • ...sitä olen vain miettinyt, että minkä nimisellä laivalla usko tuotiin? Tonnisto? Kotisatama?

    Äänestä

  • Harry Potter kirjoitti:

    ...sitä olen vain miettinyt, että minkä nimisellä laivalla usko tuotiin? Tonnisto? Kotisatama?

    Mietit aika turhia, mutta ehkä tiedät sen itsekin.

    Jeesuksen opetuslapset julistivat evankeliumia useissa kaupunkeissa, he toivat kristillisen uskon moneen kaupunkiin. Myöhemmät kristillisten seurakuntien lähetystyöntekijät veivät kristillisen uskon joka puolelle maailmaa.

    Sillä ei liene paljoakaan merkitystä, minkä nimisellä aasilla he matkustivat kulloinkin. Myönnettäkööt että asia saattaa kiinnostaa tämän päivän aaseja, mutta meille ihmisille se on ihan sama.

    Eikä silläkään liene suurempaa merkitystä, minkä nimisellä laivalla he milloinkin purjehtivat, ovathan ne laivat jo poissa käytöstä ja hukkuneet ties minne.

    Äänestä

  • IaMNotBarrat kirjoitti:

    Mietit aika turhia, mutta ehkä tiedät sen itsekin.

    Jeesuksen opetuslapset julistivat evankeliumia useissa kaupunkeissa, he toivat kristillisen uskon moneen kaupunkiin. Myöhemmät kristillisten seurakuntien lähetystyöntekijät veivät kristillisen uskon joka puolelle maailmaa.

    Sillä ei liene paljoakaan merkitystä, minkä nimisellä aasilla he matkustivat kulloinkin. Myönnettäkööt että asia saattaa kiinnostaa tämän päivän aaseja, mutta meille ihmisille se on ihan sama.

    Eikä silläkään liene suurempaa merkitystä, minkä nimisellä laivalla he milloinkin purjehtivat, ovathan ne laivat jo poissa käytöstä ja hukkuneet ties minne.

    Olen elänyt siinä uskossa, että apostolit liikkuivat ns. apostolinkyydillä. Olen pitänyt tätä ympäriinsäkävelyä heidän merkittävimpänä tekonaan.
    Onko meitä taas vedätetty? Kohta varmaan sanot, että he liikkuivat kantotuoleilla.

    Äänestä

Lyhyt Barrat historia on kadonnut. Tiedot jotka tuossa historiassa olivat, ovat peräisin luotettavista helluntailaisista lähteistä.

Mutta ehkä kysyjä sai nähdä kysymyksensä vastauksen, ennen viestin katoamista.

Äänestä
  • sieltä huonoimmasta ja mitäänsanomattomimmista päästä. Turhimmista turhimmat lähtevät ensimmäisenä, niin kuin tuo T.B.Barratin historia; eli kaikkinaiset tahallaan pitkitetyt, typerät, tekohumoristiset sepustukset poistetaan palstalta mahdollisimman nopeasti. Myös eksyttävät ja väärää luterilaista ja antikarismaattista teologiaa ja oppia sisältävät kirjoitukset poistatetaan heti kun niitä palstalle ilmaantuu.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


historia. kirjoitti:

Minkälainen mies on helluntailiikkeen ja sen opin Suomeen tuonut mies?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu