Minkälainen mies on helluntailiikkeen ja sen opin Suomeen tuonut mies?
T.B.Barrat?
8
560
Vastaukset
- Harry Potter
Huumorintajuinen?
- historia.
En ole kuullut, että olisi ollut huumorintajuinen.
Oli tietääkseni Norjalainen ja toi helluntailiikkeen opit laivalla USA:sta tänne Suomeen 1900-luvun alussa.
- IaMNotBarrat
Kun ajatellaan Barratin osuutta ja vaikutusta Suomen helluntaiherätyksen syntyyn, on hyvä huomioida joitakin tosiasioita myös.
Suomalaiset lukivat tuohon aikaan ja sitä aikaisemminkin lehtiä, joissa kerrottiin Azusa kadun tapahtumista ja muista herätyksistä. Muutamia Suomalaisia oli myös käynyt Amerikassa noihin aikoihin, he olivat nähneet ja kokeneet samanlaisia asioita. Muutamat Suomalaiset vierailivat Norjassa Barratin kokouksissa, ennen Barratin Suomen vierailua.
Helluntailiikkeen oppi oli Suomessa ennen Barratin vierailua, samaten olivat ne kristitytkin, jotka myöhemmin yhdessä liittyivät helluntaiseurakunta nimen alle. Barratin osuus tuossa kaikessa oli se, että hänen kokouksissaan ihmisiä tuli uskoon ja monet saivat Pyhän Hengen armolahjoja.
Uskovat kokoontuivat vuonna 1912 Helsingissä Metodistien talolla Fredrikin torilla varrella ja Sörnäisten yhteiskoululla, Kivikon huvilassa Hämeentie 35 kohdalla. Sekä Työväen (Kansan) talossa, jonne mahtui tuhat henkeä, jonka verran väkeä olikin usein paikalla.
Ensimmäinen Helluntaiseurakunta perustettiin Helsingissä vuonna 1915, Pyhällä Hengellä täyttyneen ja sen vuoksi Babtistiseurakunnasta erotetun Albert Kervisen toimesta.
Barratilla on oma merkityksensä, mutta on kyllä perustelematonta sanoa, että hän olisi tuonut helluntaiherätyksen ja sen opin Suomeen. Mutta monet ovat omaksuneet tuon ajatuksen ja sitä sitten käyttävät.- Harry Potter
...sitä olen vain miettinyt, että minkä nimisellä laivalla usko tuotiin? Tonnisto? Kotisatama?
- IaMNotBarrat
Harry Potter kirjoitti:
...sitä olen vain miettinyt, että minkä nimisellä laivalla usko tuotiin? Tonnisto? Kotisatama?
Mietit aika turhia, mutta ehkä tiedät sen itsekin.
Jeesuksen opetuslapset julistivat evankeliumia useissa kaupunkeissa, he toivat kristillisen uskon moneen kaupunkiin. Myöhemmät kristillisten seurakuntien lähetystyöntekijät veivät kristillisen uskon joka puolelle maailmaa.
Sillä ei liene paljoakaan merkitystä, minkä nimisellä aasilla he matkustivat kulloinkin. Myönnettäkööt että asia saattaa kiinnostaa tämän päivän aaseja, mutta meille ihmisille se on ihan sama.
Eikä silläkään liene suurempaa merkitystä, minkä nimisellä laivalla he milloinkin purjehtivat, ovathan ne laivat jo poissa käytöstä ja hukkuneet ties minne. - Harry Potter
IaMNotBarrat kirjoitti:
Mietit aika turhia, mutta ehkä tiedät sen itsekin.
Jeesuksen opetuslapset julistivat evankeliumia useissa kaupunkeissa, he toivat kristillisen uskon moneen kaupunkiin. Myöhemmät kristillisten seurakuntien lähetystyöntekijät veivät kristillisen uskon joka puolelle maailmaa.
Sillä ei liene paljoakaan merkitystä, minkä nimisellä aasilla he matkustivat kulloinkin. Myönnettäkööt että asia saattaa kiinnostaa tämän päivän aaseja, mutta meille ihmisille se on ihan sama.
Eikä silläkään liene suurempaa merkitystä, minkä nimisellä laivalla he milloinkin purjehtivat, ovathan ne laivat jo poissa käytöstä ja hukkuneet ties minne.Olen elänyt siinä uskossa, että apostolit liikkuivat ns. apostolinkyydillä. Olen pitänyt tätä ympäriinsäkävelyä heidän merkittävimpänä tekonaan.
Onko meitä taas vedätetty? Kohta varmaan sanot, että he liikkuivat kantotuoleilla.
- IaMNotBarrat
Lyhyt Barrat historia on kadonnut. Tiedot jotka tuossa historiassa olivat, ovat peräisin luotettavista helluntailaisista lähteistä.
Mutta ehkä kysyjä sai nähdä kysymyksensä vastauksen, ennen viestin katoamista.- pakko karsia
sieltä huonoimmasta ja mitäänsanomattomimmista päästä. Turhimmista turhimmat lähtevät ensimmäisenä, niin kuin tuo T.B.Barratin historia; eli kaikkinaiset tahallaan pitkitetyt, typerät, tekohumoristiset sepustukset poistetaan palstalta mahdollisimman nopeasti. Myös eksyttävät ja väärää luterilaista ja antikarismaattista teologiaa ja oppia sisältävät kirjoitukset poistatetaan heti kun niitä palstalle ilmaantuu.
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 905785
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804752Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113077Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv902976Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p252734Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612049Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252006- 321533
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191486- 1891348