Entiset

helluntalaiset

Mitähän tapahtuu niille jelluntalaisille, jotka erkaantuvat tai jotka erotetaan helluntaiseurakunnista? Liittyvätkö he johonkin toiseen uskonnolliseen yhteisöön vai jäävätkö uskonnollisten yhteisöjen ulkopuolelle?

3

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ainakin...

      ...suurta. Helluntailaisuudessa väkeä tulee ja menee, vaihtuvuus vapaissa suunnissa on aika suurta. Osa on uskovia "elämysmatkailijoita" jotka vaeltavat seurakunnasta toiseen samat 40 vuotta kuin Mooses erämaassa. Osa palaa varmastikin kirkon huomaan. Jotkin varmaankin löytävät ihan uuden uskonnollisen suuntauksen ja toiset luopuvat kokonaan.

    • ei hellari

      Taisit osua nappiin sanoessasi jelluntailaiset, eroavista tai erotetuista jäsenistä! Sellai´sina nuo hellarit heitä pitävät jellonina ja luopioina. Osahan tietysti menee muihin uskontokuntiin. Osa jää kokonaan pois uskosta, eli luopuu elävätä yhteydestä Kristukseen. Osa taas ei halua liittyä mihinkään lahkoon ja kirkkokuntaan, vaan jää uskovana kirkkokuntien ulkopuolelle. Itse en kuulu mihinkään lahko tai kirkko porukkaan, vaikka olen nk. kolmannen polven helluntailainen. Ei kiitos! En haluu liittyy mihinkään, silläRaamatun mukainen seurakunta on paikkakunnalla olevat uskovaiset ilman noita ahdistavia kylttejä. Taivaassa ei kerran ole kuin Jeesuksen verellä ostettujen joukko, jotka ovat ottaneet Hänet vastaan elämäänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      64
      4231
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      67
      4181
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      107
      2900
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      55
      2782
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      1992
    6. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1989
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1669
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1503
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      109
      1343
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1271
    Aihe