Miten kauan tätä pelleilyä voi jatkua. Rakennusvirasto ei pysty pitämään kunnossa edes ajoratoja saati sitten jalkakäytäviä. Sekä tiet että jalkakäytävät olivat tänäkin aamuna kuin pommitusten jäljiiltä hiekoituksesta ei tietoakaan ja jäätyneet lumipolanteet ohjasivat autoja ties minne. Veronmaksajille tulisi huomattavasti halvemmaksi, jos se sama summa minkä Rakennusvirasto nyt perii omavaltaisesti veronmaksajilta annettaisiin virastolle suoraan budjetista. Katujen hoitotason laatu on viime vuosina laskenut merkittävästi ja muuttunut todella epätasaiseksi, jotkin kadut (ilmeisesti poliitikkojen kotikadut) ovat paremmin hoidettuja samalla kun suurin osa kaduista jätetään hoitamatta.
Katujen kunnossapito
8
181
Vastaukset
- pieniä teitä
Eihän niillä mega kokosilla tiekoneilla saa pikkusii teitä kuntoon, kun ne ei mahu kääntyy risteyksissä. Taisi kunnossapito myydä kiima päissään pinet koneet pois. Hiekkakin lienee loppu jo viime vuos tuhannel ja EU sanoo, et ei tarvii.
- mutta poliitikkojen
numeroälyn (tai puutteen) voi helposti sotkea konekaupoilla.
- Rakennusviraston
pelleily videoida YOU Tubeen, tajua nyt jo Pajunen että kuka tahansa näkee tän skeidan läpi.
- qwertyu
Rahaa menee kesällä niin paljon puistojen siivoukseen, ettei sitä enää riitä talvella.
- raha mennä
ihan muualle kuin edes puistojen siivoukseen. Paras tapa varmistaa oma valta-asema on kasvattaa alaisten määrää mahdollisimman paljon. Tasapainoilua lähinnä vaatii se että on kuljetuskalustoa koko porukalle jolla voi esimerkiksi päräyttää tiluksille tarkistamaan pitäisikö ne aurata. Tulopuolihan on hoidossa, laskuihin vaan nolla perään ja eikun postiin.
- tai edes pystyy
valvomaan Rakennusviraston toimintaa, rahaa kerätään olemattomin perustein kiinteistöiltä ja kenelläkään ei ole tietoa mihin se käytetään????
Haloo päättäjät - renkaat ovat
jo jyrsineet kadut puhtaiksi, mutta tulkaapa valtuutetut pienemmille kaduille katsomaan mitä tuolla kadunhoitomaksulla saa aikaiseksi.
- Katujentallaaja
Tuo järjestelmä jossa lasku lähetetään talonpojille jostain virastosta ilman mitään valvontaa muistuttaa entisajan läänityksiä. Koskahan noitavainot tulee takaisin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455080Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131604Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481289Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101209- 131143
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171027Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76989Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3925Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah59795Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27773