Tavallinen kansa ne kulukorvaukset tarvitsisi. Seutulippu on nykyään aivan järkyttävän hintainen. Kuittien mukaan korvaukset ja maksakoot verot niistä niinkuin muutkin saatana. 50 elättiä riittäisi tämän kokoiseen maahan edustamaan itseään aivan mainiosti.
Kulukorvaukset meille
2
80
Vastaukset
- Pettu Virkele
Valtio maksaa jo muutenkin ministereiden ja kansanedustajien kulut. Siihen päälle tulevat "kulukorvaukset" ovat ylimääräistä rahaa palkan jatkeeksi. Kyllä on helppoa tuo aiheettoman ja vastikkeettoman rahan saanti.
Monella "tavallisella" työntekijällä on useinkin suuremmat matka- ja asumiskulut kuin on poliitikoilla. Saako tavis mitään? Ei muuta kuin mahdollisuuden yrittää vähentää kulut verotuksessa. Eri asia on, jos kaikki kulut ja menot hyväksytään. Ja jos hyväksytään, niin ei takuulla täysimääräisinä.
Ei ole mikään ihme, että valtava määrä ihmisiä haluaa poliitikoiksi. Fyrkkaa tule ovista ja ikkunoista, eikä tarvitse tehdä mitään näkyvää, ellei työttömyyden kasvattamista siksi lasketa. Samaan aikaan työtön duunari ihmettelee, miten eläisi seuraavan päivän.- Pettu Virkele
Iltalehdessä luki, että "Närkästystä kulukorvausasia aiheuttaa siksi, etteivät kaikki tuplakorvausta vetävät kansanedustajat käytännössä silti elä kahden kodin ikeessä, vaan kuittaavat potin itselleen, vaikka heidän pääasiallinen kotinsa on pääkaupunkiseudulla".
Tämä, jos mikä tekee kansanedustajasta (ja ministeristä) ahneen luuserin, jonka paikka ei ole kansaa edustavana henkilönä. Pääpointti näkyy olevan vain oman hyvinvoinnin kasvattamisessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p555685Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "742834Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella192058No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401905Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1611819- 181781
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5153881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191161Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy821145Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah66965