http://www.taloussanomat.fi/tekniikka/2009/02/09/saastolamput-pimentavat-digitelkkareita/20093559/133
Säästölamppu tai sähköjuna voivat pimentää digitelevision. Valaisimien lisäksi muutkin kodin sähkölaitteet voivat häiritä televisionkatselua
digi-tvt
21
10034
Vastaukset
- voi itku
ps. eka
- hihiiiiiii
energiansäästölamput on tyhmille!
- joo' o
hihiiiiiii kirjoitti:
energiansäästölamput on tyhmille!
Muutaman vuoden päästä ei tavan hehkulamppuja saa enää kaupasta. Btw. Mikä teitä immeisiä vaivaa?
joo' o kirjoitti:
Muutaman vuoden päästä ei tavan hehkulamppuja saa enää kaupasta. Btw. Mikä teitä immeisiä vaivaa?
Vanhuksetkin hamstraavat hehkulamppuja varastoon, joten taitaa kestää ennenkuin viimeinenkin on palannut...................
- ...
Näin meitä huijataan vaikka vikaa on ollu pitkään
digilähetyksissä - TV sammui
Aina kun sytytin energiasäästölampun,tämä tapahtui HUMAX merkkisellä digipoksilla,nykyinen SIEMENS boksi ei reagoi niin pahasti.
- säpsyy lampuista
TVn kuva säpsyy/särähtelee, jos lampun sammuttaa... johtuneeko samasta 'linjasta', pistorasiat samalla seinustalla...
Ihan sama, kunhan ei leviä käsiin, hajoa...- hehkuja rikki ja aion
pysyäkkin niissä.Ostettu varastoon,kun tilaa 300 60w kirkasta,300 40w maitolasilla ja 200 40w kirkasta.
Pakkooli ostaa,kun halvalla sain konkurri huutokaupassa.Alle 60€ kaikki ja lamppuja riittä loppuelämäksi. - Keittiön tv
Olenkin ihmetellyt miksi pimeneminen keittiön tv:ssä sattuu aina iltaisin,tietenkin se on energiasäästölampun vika. En vaihda lamppua mutta hyvä tietää!
- Philipsin digiboxi!
Telkkari olohuoneessa, keittiössä kun jokin sähkölaite sammuu tai alkaa toimimaan, häipyy esim. ääni naksahtaen!! Philipsin digiboxi!
Taas yksi hyvä syy vittuuntua ihan oikeasti koko digipelleilyyn..
Laitteissa kuuluu olla häiriönsietokykyä..siis paitsi tässä Suomi-teknolokyn ihmeessä digishitissä.- alfonson1
Minulla on ollut reilun vuoden säästälamput, en ole huomannut mitään vaikutusta. Tv= Panasonic ja digibox Humax. Mistähän johtunee sitten häiriöt? Olis hauska kuulla jonkun sen alan ihmisen kommentti.
- NiveaDry
Eristäkää kaikki kodin sähkölaitteet Faradayn häkillä ja... nauttikaa digi-tv:n paremmasta kuvanlaadusta)))))
- Das Repomies
Myös se telkku johon boxi on kytkettynä voi olla ongelma boxille. Hienoa on nykytekniikka :)
Natsilla oli asiat toisin. Kulki junat, näkyi telkkarit. Natsilla kaikki oli paremmin. - Ihmetellen
No tuossapa taitaakin olla selvitys miksi mun Router Di-604:sen verkkolaitteita on mennyt rikki jo 4 kappaletta. Ihmetelty onkin vaikka on vikasuoja alla. Muuten kyllä nää uudet lamput tulee kalliimmaksi kun vanhat hehkut.
- ....
Kuinka ne tulevat kalliimmiksi?
- ◘ü♂...
Ei pölynimurointia vaan leffan imuroinnin. Kaappi sammui tavallista enemmän täristen ja samalla katkesi leffan tulo. Sai sen vaivalloisesti jatkumaan ja menin kääntämään jääkaappia pois päältä. Samalla hetkellä kun kaapin valo sammui loppui leffantulo taas. Turha jättää konetta yöksi imuroimaan jos jääkaappia ei voi sammuttaa. No löytyy kai tuohonkin jokin apu tai sitten 2 vuotias kaappi kierrätykseen.
P.S. Löytyipäs viimeinkin nimimerkki, jota EI ole rekisteröity toiselle käyttäjälle.- juttu,,,,
jotain piratisminestoa sinullekin
- heti aamusta
juttu,,,, kirjoitti:
jotain piratisminestoa sinullekin
TV-kaistalta imeskelin ihan laillisesti. Mutta onhan sinulla vielä kokonainen päivä aikaa löytää jotain vahingoniloasi tyydyttämään. Tyypillinen suomalainen - kyttää täällä vaan että pääsis toisia syyttämään, senkin!
- ◘ü♂...
saa nöhdä?
- ◘ü♂...
◘ü♂... kirjoitti:
saa nöhdä?
Onnistui D:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 895645
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804742Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1113057Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv902976Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232654Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612049Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska251996- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1161460- 1851328