odotan mielenkiinnolla yhteistyö pelkoisten kiukuttelua jos Suomi alkaa partioida Islannin ilmatilaa! Loistavaa jos yhteistyö tiivistyy!!
Suomikin mukaan?
12
326
Vastaukset
- asde...
Pohjoismainen puolustus yhteistyö on yksi loistava asia joka vahvistaa turvallisuutta. Ehdottomasti mukaan.
- vievät
pohjoismaiden kautta meidät Natoon...
- Vievät NATOon
vievät kirjoitti:
pohjoismaiden kautta meidät Natoon...
Johan NATOssa ovat Norja, Tanska ja Islanti.
Aivan kauheita USAn vasalleja, sairaita yhteiskuntia.
Niiden parkoja sotilaita kuolee joka päivä pilvin pimein pakotettuina Afganistanissa. Suomalaisiakin kuolisi Afganistanissa silloin jos kuuluisimme NATOon.
Ja jos Ruotsikin vielä menee NATOon...auta armias!
Todellisten hyvien demokraattisten maiden kuten Venäjän turvaksi jää ainoastaan Suomi... .
Eläkoöön Venäjän ja Suomen ikuinen ystävyys!!!!!
- oikea linja
Pohjoisliitto scandinaavien (ei balttien) kanssa on paljon parempi järjestelmä kuin Nato. Pohjolassa olemme omalla asialla.
- :::::::
pohjoismainen yhteistyö tukee turvallisuutta. Yhteistyö harmittaa varmasti joitain...
- riutu
Merkillistä, että Natoon kuulumaton Suomi halutaan huolehtimaan Naton nykyisin valvomattoman ilmatilan valvonnasta.
Naton kannattajat väittävät liiton jäsenyyden tuovan meille pilvin pimein apua ja resursseja muista maista. Näiltä väitteiltä on nyt pohja mennyt lopullisesti: Nato ei kykene tai halua huolehtia edes nykyisestä alueestaan.
Sekä Norjassa että Islannissa on havahduttu siihen karuun tosiasiaan, että maat ovat tippumassa sotilaalliseen tyhjiöön. Natolla ei ole kykyä eikä halua vastata niiden turvallisuudesta ja omasta puolustuksesta huolehtiminen on lyöty laimin. Ei ihme, että nyt katseet käännetään Suomeen.
Nyt on saatu hyvä esimerkki siitä, mitä Naton jäsenyys käytännössä merkitsisi: Saisimme luovuttaa enemmän kapasiteettiä muiden turvaksi kuin Natolta tänne saisimme. Kannattaako meidän astua tähän ansaan? - Suomi on vapaa
Suomi on täyttä Länttä ja Eurooppaa voiko mitään olla kaunimpaa. Pohjoismainen yhteystyö prima.
Pohjolan Vapaus kaunista on. Nato vahva suuri. Täällä kaikki kukoistaa on Länsi aina hyvä.
Yhdessä vaalimme vapautta. Koko Nato on turvana meille. On Pohjolaa upeaa puolustaa. Ihana Länsi. - Eduskunta tietää
Eduskunta ottaa huomioon Suomen kansan halun päästä pöytiin Natossa ja kuulua vahvasti Länteen.
Suomella on yhtä suuri oikeus olla Natossa kuin kaikilla muillakin vapailla mailla.- Kiire suuri aste
On kiire Natoon. Kansalta pimitetään koko ajan "mitä siellä vainolainen oikein puuhailee, surmaa toimittajia ja raiskaa lapsia, kaikki on petosta".
Eduskunta on tietoinen suuresta vaarasta, joka uhkaa vainolaisemme kavalan miehittäjän taholta. (kansojen vainooja ja väärentäjä).
Suomi osana Länttä kuuluu uskollisesti Natoon ja vastustaa venäläistä suunnatonta julmuutta ja ympäristön pilaamista, joka on varmasti maailman suurinta. He myös surmaavat ja noutavat kotoa rauhallisia ihmisiä. Vain jäävuorenhuippu näkyy.
Venäjällä ei ole jätehuoltoa tai se on maailman suurin kaatopaikka. Toisaalta siellä on vain kaatopaikkoja. Lähes koko Venäjä on slummia ja degeneroituneita alkoholisteja.
- Sitä vartenhan on siivet
Lentokoneessa on siivet. Pitäähän meidän lentää. On loistavaa. Kaikki Pohjoismaat toimimme yhdessä. Hävittäjien pitää lentää sinitaivaalla.
Kaikissa tapauksissa tiivistyvä yhteistyö pitää meitä kunnoitettavana luotettavana Länsimaana.
Sotilaat kyllä tietävät parhaiten omat harjoitukset. Hyvä Nato yhdessä.
Jokainen tietää, ettei vainolaisemme ole mikään maa, vaan roskaväen terroristijärjestö. Kaiken he ovat tärvelleet ja surmaavat vastustajansa. - Asdertson
Kukas ne lentskaripolttoaineet sinne asti maksaa?
Meinaan kun säästellään lentotunneissa ihan täällä oman maan ilmatilassa?
Nyt pitäisi lähettää Suomen ilmavoimat Pohjoiselle Jäämerelle tarkkailemaan valaiden parittelua?
Hohhoi.
Muistaakseni Islanti kaipaa tällä hetkellä ihan toisenlaista "kehitysapua". - Asdertson
Tanja Karpelan mukaan yksi ammattisotilas vastaa kymmentä varusmiestä.
Ideani: lähetetään ammattihävittäjälentäjän sijaan Islantiin maapostina kymmenen läskiä varusmiestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455030Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121590Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481199Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101139- 131093
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17997Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2862Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57769Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27733