Miksi tää keskustelu on niin lapsellista - mussutetaan vaan epämääräisiä olettamuksia ja yleistyksiä? Kuten höpötystä Suomen yhteiskunnan maahanmuuttajalle maksamista valtavista etuuksista? Jos jossain kunnassa niin tapahtuu, että maahanmuuttaja saa eri normien mukaista toimeentulotukea kuin muut, niin eikö olisi tärkeämpää pyrkiä oikaisemaan asia, tehdä asiasta kantelu, tai viedä asia hallinto-oikeuteen, kuin tuoda Suomi24-palstalle. Sillä kyseessähän on vähintäänkin virkavirhe ko. kunnan virkamieheltä.
Ja tuon H-A:n jutuistakin saa (tyhmempi) käsityksen että Suomen maahanmuutto koostuu vain somalipakolaista. Ihan pikku tarkistuksella Tilastokeskuksen julkisista tietokannoista saa tietää esim. että vuonna 2007 Suomeen ulkomailta muuttaneita on ollut 26029 henkilöä, ja niistä Somaliasta muuttaneita 417, eli ei ne ihan kaikki maahanmuuttajat ole Somaliasta, vaikka itse "tohtori" niin väittäisi.
Näkisin mielelläni asiallista keskustelua tästä tärkeästä asiasta, mutta kun sönkötetään vaan omassa pikkupäässä keksittyjä juttuja, kaikki vaikutusmahdollisuudetkin hukkuu tuollaiseen hööpötykseen.
Koettakaa keksiä asiaa!
2
216
Vastaukset
- kylispylis
ei nää jutut täällä näköjään miksikään oo muuttuneet, ja tuskin muuttuukaan....
Jotkut onnettomat täällä pyrkii kait ihan oikeesti perustelemaan itselleen sairasta maailmankuvaansa, sikäli taitaa olla mahdotontakin, että täällä jotain oikein asiaa-asiaa olisikaan tarjolla.
Vaikuttaa vahvasti siltä, että joillain ei ole paljon muuta elämää kuin perustella vaikka hilla-ahon jankutuksia....Ts, tommy tabermania lainaten, ainoa ihmis-suhde on esinahan ja sormien välinen, hutera liitto.
Ja onko tätä asiaa nyt niin täkeäksi edes nähtävä?
Jospa onkin niin, että loppuu kiinnostus koko aiheeseen nimeltä rasismi.
Näinkö kävi että pistän nyt tupakiksi ja maailmassa ei ole rasismia enää lainkaan?
Ps: jussinpussin vois karkottaa maasta pakolaiseksi johonkin, vaikka ruotsiin edes, ei se rassukka varmaan pitemmällä pärjäisikään... - RStoner
Kirjoitit:
" Jos jossain kunnassa niin tapahtuu, että maahanmuuttaja saa eri normien mukaista toimeentulotukea kuin muut, niin eikö olisi tärkeämpää pyrkiä oikaisemaan asia, tehdä asiasta kantelu, tai viedä asia hallinto-oikeuteen, kuin tuoda Suomi24-palstalle. Sillä kyseessähän on vähintäänkin virkavirhe ko. kunnan virkamieheltä."
Suomessa ei ole rikos eikä virkavirhe tarjota erityispalveluita tiettyjen etnisten ryhmien/rotujen edustajille. EU:n lainsäädännössä on määritelty käsite nimeltänsä "Positiivinen syrjintä", joka mahdollistaa erityisetujen tarjoamisen maahanmuuttajille täysin laillisesti.
Wikipedia kertoo asiasta seuraavalla tavalla:
Positiivinen syrjintä on nimitys erityisten palvelujen tai etujen tarjoamisesta jollekin vähemmistölle tasa-arvoisemman yhteiskunnan luomiseksi. Tyypillisesti positiivista syrjintää toteutetaan koulutuksessa, työhönotossa, sairaanhoidossa tai sosiaaliturvassa. Positiivinen syrjintä voi johtaa myös vaikeisiin eettisiin kysymyksiin, koska jonkin vähemmistön suosimista voidaan pitää enemmistön syrjintänä.
Positiivinen syrjintä on Euroopan unionin direktiivin mukaan sallittua rajoitetusti: "Täydellisen yhdenvertaisuuden toteuttamiseksi käytännössä, yhdenvertaisen kohtelun periaate ei estä jäsenvaltioita pitämästä voimassa tai toteuttamasta erityistoimenpiteitä, joiden tarkoituksena on ehkäistä tai hyvittää henkilöiden rotuun tai etniseen alkuperään liittyviä haittoja."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2725380- 704956
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234365Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484066- 513820
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363707- 413408
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo863086Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv662949Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232688